Новият терен

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Ровя назад из темата да търся съвети и препоръки. Намерих! Тук ще си копирам мнението на Лизи, да ми е под ръка. ;)
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » чет окт 28, 2010 7:20 pm

johnstalker написа:
Маман се грижи за хризантемите, а тя е фенка на Мечо Пух.. :)
Колкото повече толкова повече : да също може .
Едрите сортове хризантеми като станат около 10-15 см се пензират веднъж . Съответно се махат всички долни листенца .Това стимулира разклоняването. След като се разклони се оставят само три върха или четири . Другите също се премахват/т.е отчупват се и могат да се засадят/. И като образуват пъпки се махат всички странични пъпки.
Така получаваш много цветове , но големи .
Забравих да напиша че задължително всяка пролет се разсаждат .Иначе стават изнежени растения .
Ако имаш време ./аз нещо напоследък май нямам време за това /
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Точно така се получи. Но мишката пази всичко! :daaa: :ieeee: :ieeee:
Ровя назад из темата да търся съвети и препоръки. Намерих! Тук ще си копирам мнението на Лизи, да ми е под ръка. ;)
Продължавам.
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Миша » пон ное 01, 2010 8:32 am

Грийни,процедурата е следната.
Пролетта се садят на около 30 см разстояние по едно коренче ,като станат високи около 20 см се пензират,оставят се 2 или 3 клона,цяло лято се почистват от страничните пъпки,подхранват се на десетина дни с амониева селитра.Слагат се специални мрежи през 20 см ,за да стоят изправени.
Семейството на мъжа ми по тошово време отглеждаха точно от тези топки,белите и жълтите.Какво море беше ,един дка бели хризантеми,големи топки колкото чиния :shock: И за мен бяха най-огромните :angelche:
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » ср ное 03, 2010 8:03 pm

Аз лично във вода не съм успяла да вкореня хризантема.
От откъснато с пъпка клонче насадено в почва и похлупено под буркан. Или странични пичове както им казват .
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » пет апр 29, 2011 9:10 pm

С риск да се повтарям, но и с желание да бъда полезна отговарям:
1.Хризантемата обича силно слънце. Ако нямаш подходящо такова, садиш в саксия и слагаш на слънце.Иначе става висока и изнежена.
2. Пресажда се по едно коренче всяка година.Иначе се изнежват и зимата измръзват по-лесно. Обича богата алкална почва - може градинска с угнил боклук.Не понасят почви , които задържат вода. Лесно загниват корените.
3. Пензират се задължително т.е. премахва се върха като стане около 10-15 см висока.
Махат се долните листа , което стимулира разклоняването. След като се разклони, се оставят най-много три разклонения другите се премахват.
Може повторно да се пензира , но ще станат повече цветове , но по-дребни.
Това за едрите цветове хризантеми.
Дребните се пензират няколко пъти.Първият път около 10 см височина.
Хризантемата обича обилно да бъде поливана лятото.Всяко засушаване води до деформиране на цветовете .
Редовно се проверяват за въшки и други вредители.Най-обичаното цвете от охльовите. :ufff:
Много лесно се размножават в момента от връхчетата на летораслите. Най-добре в торф и перлит под найлон или под буркан .
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » пет юни 03, 2011 8:06 am

Роза1924 написа:
Едва вчера се сетих, че трябва да пензирам хризантемите си. Бяха станали високи 60-70 см, отрязах им по десетина сантиметра с лозарската ножица, дали да очаквам цъфтеж :hmmm:
Все още не е късно и можеш да пензираш. Връхчетата можеш да засадиш в торф и за седмица ще имаш коренчета. :daaa:
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » вт окт 04, 2011 8:39 am

estrella74 написа:
Три хризантеми бяха изхвърлени на боклука миналата есен, бяха без саксия, леко изсъхнали, но аз ги спасих и сега едната е цъфнала, другите две имат много пъпки. :ieeemyzh: А купените в саксии умряха. Божа работа. :hmmm:
Хризантемата по принцип обича много вода, но при неподходящ субстрат умира от преполиването.Това в което ги продават като торф например не е подходяща почва за тях. Аз също съм уморявала хризантеми и то когато саксията няма хубав дренаж или нещо се е случило с дупките на саксията. В момента в който водата се задържа в почвата тя увяхва и умира.Загниват корените.За това като се купи насадена в торф трябва да се пресади .
Относно това, колко високи стават хризантемите: това наистина е свързано със светлината.Ако са на сянка стават доста по-високи. Но не е само това.
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Миша » нед окт 23, 2011 2:42 pm

По принцип всяка година през пролетта старият корен се вади,отчупват се новите резници и се разсаждат,а стария корен се изхвърля,иначе след няколко години хризантемата изчезва.
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Миша » нед окт 23, 2011 7:30 pm

Всички хризантеми се подновяват,независимо дали са в градината,или в саксия,за да направят туфи се пензират.Хризантемите правят цвят при по-къс ден,така че пензирането не им пречи на цъфтежа. Едроцветните сортове се садят на разстояние 20 см една от друга,на двайсетина см височина се пензират еднократно,оставят се 2 или 3 клона,на които редовно се почистват пъпките в основата на всеки лист,така се получават огромните красиви топки. Дребноцветните сортове понасят неколкократно пензиране.
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » пон окт 24, 2011 12:18 pm

За пензирането : обикновено първото се прави когато хризантемата е около 10-15 см висока. За едрите сортове се препоръчва окол 3 пензирания да се направят.
Дали ще се забави цъфтежа : не зависи от пензирането , а по-скоро от сорта.Има сортове , които цъфтят по-рано, други по-късно. Има някой сортове цъфтят чак на Коледа. Много хора подценяват пензирането. Всъщност след пензирането стеблата видимо надебеляват.
Re: Хризантемата - кралицата на есента
Мнение от Lizi » ср ное 09, 2011 8:31 pm

Всъщност резниците от хризантеми , както и много други цветя като хибискусите, рози, клематиси и др. в цветарството се причисляват към зелените резници.Аз лично съм си запазила една статия за вкореняване на зелени резници. Ето накратко какво пише там:
Нарязват се с дължина около 10-15 см.Листата в основата се премахват, а петурите на връхните 3-4 листа се съкращават наполовина.Зелените резници се вкореняват в закрити култивационни съоръжения- парници, пласмасови оранжерии, обикновени оранжерии и др.В тях се подържа висока почвена и атмосферна влажност, определена температура и частично засенчване, особено в началото на вкореняването.За успешното вкореняване резниците се третират с растежни регулатори .След това се засаждат в закрити култивационни съоръжения, където се подържа температура около 22-27 градуса , относителна влажност на въздуха 70-75% и умерена влажсост на субстрата.Сместа за вкореняване трябва да бъде водопропусклива, с добра въздухопроницаемост и достатъчна влагозадържаща способност.За целта най-често се използват торф, пясък, перлит, вермикулит и др.От изпитаните у нас субстрати най-добри резултати са получени при 10-15см смес от торф и перлит в съотношение 1:2 и върху него около 5 см чист перлит.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Lappland »

Много полезно
Аз също рових хризантемената тема, каквото намерих като инфо го запазих на таблета
Дано ми е от полза догодина

Успех в отглеждането
Ще те навестявам да следя прогреса на твоите красавици и бебетата им
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Трябва да отразя тук наблюденията си.
Всички хризантеми-паяци образуват издънки от корените. :daaa: :ieeee: :ieeee:
От големите топки, само Allouise Salmon и Barbara Dakin имат издънки от централното стебло. Никоя друга топка няма издънка.
От ниските хризантеми, всички имат обилни издънки от корените и от централното стебло.
Днес ще ги прибирам вътре на хладничко. Боя се да рискувам повече.
Снощи набрах букет за Ани, съседката на нашата площадка, която ми ги принесе от двора до площадката. Да види за какво беше онова упражнение. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Новият терен

Мнение от libra »

Мери,вероятно,по-късните ще образуват издънки по-късно.И при мен са нещо слаба работа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Възможно е, Ели, защото някои издънки едва се забелязват над почвата в саксията. Късно покарват, да. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Мисля, че сутринта ще има слана. Набрах си букет кралици. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Новият терен

Мнение от МГХ »

Мария, :tzeluvka: :tzvetentze: страхотни хризантеми.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Мерси! :mrgreen: Тази година се уча. Догодина трябва да са по-! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2174 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Точно днес, след честитките от нея и Мауро, избрахме с Тина датата и след час бяха купени билетите за 14 март за "Травиата" в Ла Скала. :ieeee: :ieeee: :ieeee: И вече знам, че бебето се казва Леонардо, да им е жив и здрав!
Какъв подарък! :angelche: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”