Пред блока на Боги :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от boggy »

Да, добра идея , тамън си мислих на къде да ги запращам, че там ще обръщам около розите.То там до пейките под кестена мн трудно вирее квото и да било, но ще обърнем и там и ще пробвам да ги преместя.А там мислих вътрешните вс бордюри да им слагам спирея японика по проекта, а външните с лигустриум.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от nadin »

Аз лично харесвам повече ето тази спиреа за жив плет Spiraea x cinerea. Разраства се много бързо и търпи подрязване след цъфтежа за оформяне на плета а и на есен добива една красива жълтеникаво чевеникава окраска. Мисля че без проблем ще я вземеш по проекта. Също не се отказвай от японските дюли. Може да ги редуваш със спиреята. Аз по си ги представям от пред към тротоара на последното каре. средното каре си го довърши с лигуструм там нали и без това има вече някакъв жив плет. И спиреята и дюлата растат и на шарена сянка, но стават височки и не знам дали ще са удачни за вътрешната страна, защото няма да може да се вижда нищо във вътрешността на карето. Според мен от вътре помисли за някакъв много нисък бордюр или някаква оградка ако не искаш да се влиза а пък искаш да се виждат цветята във вътрешността.
Последно промяна от nadin на Фев 22, '18, 14:02, променено общо 1 път.
лалесъм

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от лалесъм »

за някаква конкретна спирея ли говорите, защото ниски спиреи бол като видове?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от Гео, граф »

Боги, виждам, че нямаш търпение и садиш преди застудяването и те разбирам, тоя филм съм го минала 8-) :nod: . Ама не бързай толкова много бе, момиче, застудяване идва, да не измръзнат растенията! Не е ли по-добре, щом те сърбят ръцете, да разчистиш и разкопаеш колкото можеш, а след 2-3 седмици да садиш, а :hmmm: ? Прати ми на лични еконтски адрес, ще ти спретна и аз нещичко, дето ми се е разрастнало, та да си имаш и от мен някоя китка :D ! И още нещо - размисли хубаво дали не е по-добре да правиш масиви (петна) от определен вид, вместо редички? И това съм го минала. Имам някои неща, дет съм ги местила по няколко пъти, докато ги натамъня така, че да ми харесват. Ето примери:

Изображение

Това долу на снимките е сенчесто място под липа. Като се разлисти дървото, сянката става плътна и малко растения вървят. Но луковичните (лалета, зюмбюли, нарциси) цъфтят преди разлистването и съм ги сложила там. Когато те започнат да прецъфтяват, излизат хостите, хойхерите, брунерите, медуниците и други сенколюбиви. По този начин в различните сезони изгледа е различен, а листата на луковичните се вписват и си пожълтяват в цялата зеления, без да дразнят (много) :nod:

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от nadin »

Аз също си мисля че например ирисите ще стоят много по-добре в две три големи туфи вместо като бордюр, ама тя Боги сама ще се убеди и след две три години като стане време да разделя и подмладява перуниките ще ги засади на туфи :D :D
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от boggy »

Да, такава ми е идеята и на мен на това дългото с розите ще боцкам различни неща.Тази редичка с бялата трева от Хоста127 ги сложих в редичка, защото си представих трите мини розички / червена, бяла,червена / и пред тях бухнала една бяла тревичка и ми хареса идеята пък да видим.
А за бордюрите, незнам за спиреята четох че става до 50см спирея японика розова и реших ,че е подходяща да опаковам вътрешните бордюри с нея.А както виждаш Надин вече почнах и с Ирисите да опаковам, дали е грешка незнам, но ако не ми стигнат може да продължа с хемораклиси, поне този триъглник, за да не чакам проекта докато дойде :)
А под кестените ще ги преместя тези иглики права си, мерси.Аз така и така там ще копая и обръщам, та ще ми пречат там.Ще сложа и хости и хойхери и някакъв папрат, за да може да не е празно.
Благодаря ви за съветите, продължавайтеееее :ieeee: :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от boggy »

Аааааа нееее няма да разделям, не искамммм, по-добре ми казвайте докато е време какво да правя хахахаха че да стане от първия път хубаво .Че много ме няма в комбинациите, тепърва ще ме учите.
лалесъм

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от лалесъм »

ето едно показно за ирисите
Изображение

Изображение
от тук https://forum.hobbykafe.com/viewtopic.p ... start=1815" onclick="window.open(this.href);return false;
3 ризома в едно гнездо от 3 дупки
да не забравиш и пари за камъни в проекта да предвидите ;)
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от boggy »

Хайде и тук готова :)

Изображение

Утре и частта с ирисите до края и съм готова за план :)

Благодаря на Надин за всичко:) Утре ще посадя всичко,което ми даде:) Лелеле търпение нямам :)))
:tzeluvka: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:

Под боровете оправихме композицията :)

Сега приемам идеи за тази част ,където съм сложила ирисите на вътрешния бордюр - целия квадрат :) Не е много слънчево :(
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Пред блока на Боги :)

Мнение от boggy »

Изображение

опппп и доста неще посадени тук :)

Pachysandra terminalis,Luzula sylvatica ,helleborus niger, cyclamen hederifolium , saxsifraga stolonifera, Hypericum calycinum + жълто анемоне , hepatica nobilis , хойхери , CORYDALIS cheilanthifolia , аюга

Сега трябва да намеря от тези старите хости от бабаите ни с белите листа....и за тях има място, един рододендрон, ниска дървовидна хортензия - hydrangea quercifolia и малко камъни ,но камъните ще сложа като поникнат вече тези които днес насадих, че незнам кое къде мушнах :)
ще донеса от моята вила още малко хойхери,ако мога да ги разделя и малко здравец :)
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”