Хранилки за пойни птици

За домашните и дивите животни
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10771
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Хранилки за пойни птици

Мнение от botan »

Тема за споделяне на идеи, модели и наблюдения.

Тази зима за пръв път започнах да захранвам пойните птици през студените месеци и това доведе до много приятни емоции и наблюдения. Горещо го препоръчвам на всеки! Лесно е, бързо е, обучително е, разходите са минимални и подпомагаме по този начин биоразнообразието около нас.

Най-безпроблемни и лесни за хранене се оказаха синигерите. Те долитат взимат си семката и изчезват наблизо да си я чоплят. Не ти остават шлюпки, а другите "награди" също предпочитат да ги оставят другаде. Харесват мазни семена като ленено, слънчогледово, тиквено и т.н. Те не се страхуват от стъклени или люлеещи се хранилки. За тях използвам "специална" хранилка, от която само те се хранят - провесен буркан вързан с 2 свински опашки за парапета на балкона и за момента съм привлякъл вниманието на 15-тина големи синигера и 2-3 сини синигера. :ieeee:
Изпробвах да сложа и неселективна хранилка - отворена паничка със семена, и известно време имаше успех. Синигерите идваха и на нея, вместо да се изчакват на опашка както е сега на буркана. В последствие вниманието на зеленушките бе привлечено, които са много по-спокойни птички от синигерите, но обичат за жалост си чоплят семките там където ги намерят, а пръстнатите шлюпки и семена от долитането и отлитането привлякоха обикновени чинки, които предпочитат да се хранят на земята. :liubov2:
За жалост много скоро тази хранилка бе забелязана от гълъбите, които са истинска напаст :evil: що се отнася до хранилките за пойни птици, особено пък ако са разположени на балкон или под навес. Правят всяка мръсотия, която можете да се сетите, освен че изгълтват моментално всичко ще им привлече вниманието! Поради тази причина и с голяма мъка се наложи да преустановя храненето на други птици докато намеря подходящ модел.
Днес даже и нов вид птичка ме посети и пак ме хвана яд на проклетите салмонелозни птеродактили. :evil:

Вие захранвате ли птичките? С какво? В какво? Какви видове ви посещават и как се държат?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от Албена »

Нямам специална хранилка ,но в поставките за сандъчета на верандата съм оставила подложките и в тях слагам семки , овесени ядки , трохи .На последък оставям и по- големи залъци хляб ,защото забелязах ,че се харесват на сойките. Иначе основно идват синигери,рядко врабчета ,а сойките само когато има много сняг. Наскоро ме посети и едно шарено птиче ,което не познавам. Снимах през прозореца и снимката не е много добра.
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от clock »

Ботан, ето една идея как да опазиш семената за мъничетата от по- едри птици.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от clock »

Ето още една лесно изпълнима идея за хранилка. Отгоре само се захлупва решетката срещу по- едри птици.
Изображение

Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от dar »

Клокче, много ми хареса поставката на първата снимка! Дали знаеш, къде се продава?
Ние поставяме храна за птичките в хранилка закачена на старата круша.
Изображение
Много ми харесва, защото на комина на къщичката има капаче, отваряш го и може да събере много храна поне 2 кг. Отдолу има отвор и тя си изтича постепенно като я изядат птичките. Така е изработена, че падащото зърно не се мокри. Всяко лято с лак и минавам покрива. Много е подходяща за места, където хората не живеят постоянно там. Закупих я от нета. Фирмата, която ги произвежда и продава е плевенска. Доставиха ми я по Еконт. Слагам жито или овес. Хранят се врабчета обикновено, като по 7- 8 съм виждала едновременно тъй като от всички страни има жито. Редуват се с други, които чакат кацнали по клоните. Много са интересни, хапват и отстъпват място на другите и така се редуват. Много красива гледка. Идват и гълъби. Тази година повече тях съм виждала. А когато терасата не беше покрита с венил, съм виждала свраките да ядат от гранулите на котките.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от clock »

Дарче, всички идеи и снимки са от пинтереса. Тук не съм виждала да се продават подобни поставки, но мисля, че лесно може да се импровизира.
Вашата къщичка за птици е много красива и идейна с това капаче на коминчето!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10771
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от botan »

Албена написа: Яну 26, '19, 18:49 Нямам специална хранилка ,но в поставките за сандъчета на верандата съм оставила подложките и в тях слагам семки , овесени ядки , трохи .На последък оставям и по- големи залъци хляб ,защото забелязах ,че се харесват на сойките. Иначе основно идват синигери,рядко врабчета ,а сойките само когато има много сняг. Наскоро ме посети и едно шарено птиче ,което не познавам. Снимах през прозореца и снимката не е много добра.
Изображение
Качеството да не те притеснява. Птиците се снимат със специални обективи, каквито достъпните камери не разполагат. И моите снимки повечето пъти са едно мазало, в което пилето е 3 пиксела. :mrgreen: Твоята даже е много добра, поздравления! :daaa:
Не съм добре запознат с птиците, но с тази дебела човка и черна огърличка около нея ми прилича на черешарка (Coccothraustes coccothraustes)

Благодаря Клок, първата и на мен много ми допада като идея и визия, но не съм сигурен, че плашковците биха се набутали в такава малка дупка /по-малка от размерите на гълъб/.

Голямо дебнене пада за тея снимки!
Изображение
ИзображениеИзображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от ivrabetsa »

Аз изсипвам остатъците от хранилките на папагалите,с добавено жито и малко хляб,на определено място в градината и се събира шарено ято.Но трябва да сложа купол от мрежа,защото напоследък преобладават гълъбите на комшията :nod:
Пилето на снимката е чинка,черешарката изглежда различно.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от Daniela Pargu »

Зимата в снега слагам парченца безсолна сланинка на подложка горе на
асмалъка на теловете- за синигерчетата :daaa:
Имам купешки красиви хранилки,но така и не съм ги употребила :snif:
Страх ме е да не станат храна на котките,нещастните птички....
Но това с мрежест капак е прекрасна идея, от която ще се възползвам :daaa:
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 492 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: Хранилки за пойни птици

Мнение от Alien »

Това, със сланината, не е лоша идея.
Преди време и аз направих хранилка (без да искам). Вънка студ -10С. Бяхме оставили на терасата пакет пилешки сърца, който не се събра в камерата на хладилника. Сутринта се събуждам от весело чирикане. Излизам и намирам глутница врабчета които кълват замръзналия пакет. вече бяха пробили солидна дупка, колкото половин юмрук, в него. При това така се бяха настървили, че не бягаха от мен. Като махнах с ръка, за да ги прогоня, само подскочиха да мине ръката и пак се нахвърлиха на почерпката. Явно зимата е била много тежка...
Публикувай отговор

Обратно към “Домашни любимци и зоосвят”