Коне

За домашните и дивите животни
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Коне

Мнение от Мария Николова »

:sbrokenheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Коне

Мнение от Миша »

[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Коне

Мнение от Мария Николова »

[video][/video]
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Коне

Мнение от lenuza73 »

Благодаря Ви Миша и Мими :D :nod: Страхотни клипчета сте намерили... :liubov2: :liubov2: и очите ми станаха ей такива :potekoha: ,като видях моят любимец в клипчето

Я този белобрадко също е много красив-Хафлингер
Изображение

Създаването на породата Хафлингер(Haflinger) е започнало още през далечната 1876 г. Тази порода е била създадена с цел да задоволи необходимостта на австрийската армия от планински товарни коне. В началото са били използвани местни кобили, които били кръстосвани с жребци от породите Шагия и Гидран. По-късно, тъй като селекционерите искали да подобрят някои екстериорни качества, те вкарали свежа кръв, като кръстосали потомството с чистокръвни арабски коне. През 1874 г. е бил внесен ориенталският жребец Ел Ведави XXIII, който е бил роден през 1868 г. За племенни цели били използвани синовете му 14 Фолие 1-77 и Хафлинг. Полученото от тях потомство било разпространено в района на Тирол. През 1898 г. породата коне е призната официално под името Хафлингер(Haflinger).

До началото на Първата световна война от породата Хафлингер(Haflinger) е имало 400 кобили майки. Те били получени в резултат на проведената много строга селекция по отношение на типа и екстериора. Периодът между Първата и Втората световна война се характеризира с разширението на ареала на разпространение на конете от породата Хафлингер(Haflinger), а също така и увеличаването на техния брой.

Височината при холката на кобилите от порода Хафлингер(Haflinger) е от 132 до 142 см, а на жребците - от 137 до 144 см. Стопанското предназначение на породата Хафлингер е разностранно. Конете били отглеждани в планински райони от 1100 до 1700 м надморска височина. Те били тренирани, изпитвани и използвани за впряг, езда и носене на товар. Заедно с развитието на породата била изградена и нейната структура. В резултат на линейното развъждане и много строгата селекция, качествата на породата Хафлингер(Haflinger) са затвърдени и се предават в потомството. Универсалните й качества
Изображение Изображение Изображение Изображение :liubov2: :liubov2: :liubov2:
denitsavm

Re: Коне

Мнение от denitsavm »

Ми, че то този е малко по-едър от пони :hmmmmmm: В реалността не са от красивите породи... А и имам лош спомен - една кобилка такава ме изшутира яко, докато аз любвеобилно и носех храна ... после я оставих без крака, но на нея определено и мина по-бързо от на мене...
denitsavm

Re: Коне

Мнение от denitsavm »

Всъщност, въпреки любовта ми към фрезииските коне /които са сравнително дребни и масово се използват в цирка, също и за теглене, рядко за спорт/, ако някога си купя кон и имам избор, то той ще е по-скоро арабски. Това са най-"удобните" за езда според мен Изображение Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Коне

Мнение от Миша »

Дени,и аз си имам мил спомен от детинство,имахме една кобилка ,селска превъзходна, беше толкова кротка,че я яздехме без седло ,само с едно въже през врата,кротка като агънце ,докато една вечер като я прибирах не дочу далечно цвилене,изправи се на задни крака ,а аз естествено веднага тупнах под нея,върху едни камънаци :eeeh: .Обърна се гадината и ме изгледа,после препусна незнайно къде.Едва се прибрах,дали заради натъртените задни части,или заради шубето,какво ще каже дядо ми.А тя,гадта,се прибрала в къщи и ме чака пред вратата,и ме гледа с едни такива виновни очи :liubov2: После една седмица ядох права :lol:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Коне

Мнение от denitsavm »

Оххх :mrgreen: Мноого съм падала и от кон и с кон... Ама това да ме ритне толкова подло :evil: Тя твоята не го е направила с лоша умисъл... нещо я е подплашило, за да се изправи така или някоя тайна конска любов и е цвилила, те са си стадни, слушат се едно друго ...
dal

Re: Коне

Мнение от dal »

Хафлингер(Haflinger развъждат в Разлог , конна база Дворяне
ходим често до там , всъщност без да са особено изящни кобилите с кончетата са красива , затрогваща гледка , и търпят всякакви калибри ездачи , почти безропотно
Когато зад оборите излезнат източно-българската кобила Мая и женското и сигурно порастнало вече конче Малинка , хафлингерите моментално заприличват на занитени табуретки по поляната... :D
Знам че има и стадо пасящо високо горе по пасбищата
Няма грозен кон , впрочем :dovolen:
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Коне

Мнение от lenuza73 »

Охооо :D има напредък ...доста конелюбки имало вече :hihihi:

Арабският кон :D
Изображение

Първоначално съгласно неписаните закони на арабите арабският кон се развъждал само в родината си. В Европа арабският кон е проникнал едва при нахлуването на персите и намерил добра почва за развитието си. В земите на днешна Испания той бил отглеждан в чисто състояние, но участвувал в създаването и на андалузкия кон, който няколко века бил основна порода-подобрителка в Европа. Оттук арабският кон постепенно се е разпространил в Европа и в останалите континенти на света.
Уверени, че притежават най-добрите коне в света, бедуините правели всичко възможно да ги запазят в чисто състояние. Те смятали, че и най-малкото участие на чужда кръв ще влоши качеството на конете. Неписаните родословия били предавани устно от поколение на поколение. Тъй се изградила генеалогичната структура и се пазели кръвните линии на арабският кон. Понятието asil (чиста кръв) било основен закон при подбора. Смятало се, че чистокръвна арабска кобила, покрита от нечистокръвен жребец, загубва своите качества. Ето защо бедуините често прилагали инбридинг. По този начин били закрепени и наследствените качества на породата.
Арабският кон съчетава сила и издръжливост, елегантен външен вид, неповторим при нито една порода. За арабският кон спокойно може да се каже, че съчетава във висока степен буйния и спокойния темперамент и е пълен с енергия
Арабският кон има малка суха глава. Профилът на челните и носните кости нормално е прав, но се срещат животни и с вдаден профил (щуча глава). Челото е широко, със силно изразени очни орбити и изразителни големи очи. Муцуната е малка, с големи ноздри с фини ръбове. Челюстите са дълбоки, с широки ганаши и голяма свободна дихателна тръба. Шията е дълга, лебедова, много гъвкава. Гривата е буйна. Ръстът е среден, мускулите – силни, плешката е дълга и полегата, а гърбът – широк, закръглен, добре замускулен. Гърбът и поясницата са къси, крупата е овална, с високо поставена и красиво носена опашка. Костната система е здрава, краката са сухи с правилна форма, с ясно очертани колена, скакателни стави и сухожилия. Бабките са средно дълги, а копитата – кръгли, твърди и гладки. Кожата е нежна, интензивно пигментирана, с фина космена покривка. Цветът на косъма е сив, кестеняв или алест. За оригиналния арабски кон черният цвят е нежелан. Развятата грива и опашка имат метален блясък. Движенията са леки. Външният вид на арабския кон е благороден. Конят е забележително приспособен към условията на живот. Стопанско предназначение е предимно за езда.
Макар че родината на породата са арабските страни, най-добрите арабски коне се намират в Европа, Русия, САЩ, Нова Зеландия, Африка, Индия, ЮАР и Турция. Благодарение на баснословно големите покупни цени в САЩ сега е концентриран елитът на породата. Наред с това се създават и необходимите условия за живот, което е гаранция за изява и развитие на всички генетични заложби.
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Домашни любимци и зоосвят”