Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от Гео, граф »

maiakt написа:... мога цяла одисея да споделя,ама не знам къде точно. Ако на някой му предстои- да се поучи от грешките ми :ufff: ...
Новото другарче Мая има чудесна идея :swait: ! Всеки от нас се е сблъсквал с незнание, неумение или липса на информация по някакъв технически проблем било в къщи, било в градината. Тук можем да споделяме и да си помагаме, както винаги сме го правили :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

За моите 3 дупки в двора.
Първо мисля да ви разкажа одисеята си,а накрая да систематизирам изводи от моя опит.
Надълго- моите премеждия с водата започнаха миналата година към средата на ноември със покупката ни на вила близо до София. Понеже нямаше вода,това ни е беше първата задача-да намерим фирма да ни изкопае кладенец.Нямах си и идея в какви приключения се впускаме. Извиках човек,копал наблизо,той каза къде има вода ( каза ориентировъчно 7-8м. дълбочина) и къде най-добре да е кладенеца. За съжаление решихме да се доверим и не бяхме запознати нищо – какво да искаме,как да се направи. Не сме и присъствали на практика и в нищо не сме се мешали. И така:
Дупка № 1
В края на ноември вече имахме кладенец-14,5м дълбок,използвахме го 2 или 3 пъти.Когато февруари се сетихме да погледнем в кладенеца,изненада- нямаше никаква вода. Единственото което направихме е да се обадим на човека,който го копа. Все пак уговорката ни с него беше,че искаме и плащаме за кладенец,не за дупка. И така, човека дойде, видя ( след около месец размотаване)и ни каза да чакаме,може и пак да се появи вода. Ако до есента не се появи,ще го мисли нещо. На практика на „майстора“ не можем да разчитаме за нищо, не мисля и да му се обаждаме повече,защото варианта да ни върне парите,ако няма вода ( уговорка преди да започне работа) е неосъществим според мен. След това около април-май,кладенеца започна да се пълни по малко, няколко недели изкарвахме по около 300 - 400 литра вода и аз си помислих,че нещата са се оправили.Да,ама не - в началото на лятото количеството вода падна,та така до края на юли – по 10 литра на денонощие се вадеха от кладенеца. Едва тогава имах и малко свободно време и почнах да чета в интернет ,да говоря с познати и да разбера какво става. Изчитайки сигурно цялата налична в нета информация и говорейки с познати и приятели,установих,че за кладенеца нищо освен дълбочината не знам. Все пак,за всеки случай и дълбочината премерих,и в това не бях сигурна.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

И така стигнах до извода,че проблема при мен е или че е пробит твърдият глинест слой или се е получило затлачване на кладенеца. Единственият вариант беше да викнем човек да почисти дъното и да каже за какво става дума. Човека дойде, изкара около 20 кофи пясък и ни каза,че водата буквално извира отдолу, че кладенеца е оставен върху пясък или се е получило срутване на пясък преди пускането на пръстените. Така и не съм сигурна дали около пръстените е насипан чакъл. Това се оказа много важно,тъй като след 2 метра дълбочина надолу до 14,5 е пясък. Поне за пясъка съм сигурна,имам още част от около 10 кубика. Иначе и до сега не съм сигурна дали е пробит твърдият глинест слой или не е стигнато до него.Няма и как да разбера,освен с копане надолу. За сега все още се чудя какво да правя – дали мога да намеря човек със сонда,който да задълбочи кладенеца с 3-4 метра. Риска в този случай е,че може да платим още едни 1000 лева и лятото вместо 10, да изкарваме 20 литра вода от там. За сега най-разумното като идея ми се стори да източваме кладенеца до дъно и така да изкарваме пясък,пък дано след време да се оправи. В момента от дупката не излиза вода, а нещо буквално като боза.Даже веднъж и с една помпа вкарвахме чиста вода, а с другата от дъното изкарвахме вода и пясък. Мисля с това си занимание да продължа и цяла есен,когато се очаква да има и повече вода. Прежалили сме 2-те помпи, но за сега по-добра идея нямаме. Сега като се замисля,кладенеца се изправи вертикално ( миналата година беше нещо като С ) и преди седмица установихме,че се е наложило да пуснем помпата с около 50 см. надолу. Още тия дни ще пусна камък с канап, да видя дали наистина е пропаднал.
Не ми се иска да го зарежа,дали сме не малко пари,а даже и за резервоар за вода не става. Септична яма си имам,не ми трябва още една,при това близо до къщата. За дупка № 2 ще има следващ пост, да ви развеселя малко с моите приключения.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

За дупка №2
Междувременно, някъде началото на август, реших и аз да се пробвам да търся вода, с бегети. Първоначалният замисъл ми беше да видя дали пръчките реагират при мен , стана ми интересен метода за откриване на вода и най-вече ще мога ли да установя нещо за въпросният кладенец.. Разходих из двора напред назад, повъртях се малко, станах за смях на детето и кучето – аз слагам клечки- кучето ги мести. Общо взето, последва кратко умуване и решението да се пробваме на друго място за кладенец,на 15 метра встрани нямащо нищо общо със проблематичният кладенец. Мястото го избрах и по друга причина- там ми показваше, че водата е най-плитко – идеално за опит. Навих мъжа ми и детето да копаят,да видим що за гадател съм. В случая късмета на лаика проработи и наистина на малко под 3 м. излезе вода. Малко бях сбъркала :angelche: ,с 50- 60 см. мястото ( но дълбочината уцелих),та дупката си стана по-широка,но това не е проблем. Сега от там изкарваме по 60-70 литра вода на денонощие и се надяваме след като се иззида и с времето да се разработи повече. Със сигурност на чужд човек не бих рискувала да търся вода,като знам тия няколко дни колко ми беше нервно и притеснено, но имах и план Б – ако не излезе вода, да сложим бидон в дупката, т.е. пак от там да има вода :twisted: .
Deleted User 3996

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от Deleted User 3996 »

Здравей Мая,
през много перипетии сте минали. С две медни пръчки също става много лесно. Където се кръстосат там е водата.От кръстосано положение с миши крачки се отдалечаваш докато се разтворят пръчките. Колкото миши крачки- на толкова метра дълбочина е водата(+-1-2 метра). С няколко разходки може да проследиш жилата откъде минава като подземна река.
Казват че на всички хора с нулева кръвна група метода действа. Веднъж бяхме компания от 4-има и на тримата ни с нулева група показа едно и също, а на четвъртия с АБ, пръчките не мръднаха.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

Благодаря,Тихомир. Още тия дни ще пробвам с миши крачки,моля обясни по-точно какво е миша крачка ( следва дупка 3).Това с течениено на водата го правих, слагах колчета през целият двор. След това намирах на пътя огледалният образ от двете страни. За евентуална дълбочина - разстоянието от пътя до огледалния образ съм чела. Другото- като застанеш перпендикулярно на пътя на водата,правиш крачни на място и броиш докато бегетите се отворят.Колкото качки се направят го отварянето,на толкова метра е водата.Но,да си кажа пак- това е информация от интернет,даже и не съм го виждала наживо от друг.
Deleted User 3996

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от Deleted User 3996 »

На миши крачки сме си играли като деца, мислех че в цяла България са познати ...ами правиш една крачка и другия крак стъпва точно пред първия (една миша крачка) :dovolen:

от БГ Мама...
Имаше една игра, която не си спомняк как точно се играеше "Царю честити" Имаше там някакви крачки - миши, котешки. Млко ми е мътно какво точно представляваше, но много я играехме.

Ха-хаа, да Smile Беше нещо от сорта на "Царю честити, колко ти е часа?" И отговора "5 миши" (примерно). И трябва с 5 миши крачки да минеш напред към "царя". Май двама души седяха на известно разстояние от гърба на "царя" и се редуват да питат колко му е часа. Целта е да го стигнеш първи и тогава ти ставаш цар. Нещо такова май беше Smile
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

Благодаря, бях я забравила тази игра. Задължително ще пробвам и това още тия дни.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от maiakt »

Дупка № 3
Върнах се с електродите отново около дупка № 1. И колкото и да е странно,тогава се сетих да погледна и към двора и кладенеца на единствените ми комшии. Засичала съм се 2-3 пъти с тях,те толкова са и ходили тази година май. Това,което знам за техният кладенец- около 4 метра дълбочина и има достатъчно вода. Та така си намерих мястото за дупка № 3 – проследих пътя на водата до където мога към тях и избрах най – сигурното според мен място,където минава. За по- надолу не съм сигурна. За сега последната дупка е на ниво -2,5 метра ( възползвах се от необходимостта от багер за канализация) . Сега следва набавяне на инструменти и слизане надолу- очаквам вода на 4,5 до 5 метра общо,дано. Мисля,че комшиите няма да са доволни от тази ми дупка,ако хвана водата от техния кладенец. Макар че реално проблем за тях не би трябвало да има, аз съм на по-ниско,след тях. Предполагам,че някога като започнат да си ползват кладенеца, може при нас вече да намалее или спре водата,но тогава ще го мислим. То за сега в дупката само влага и няколко жаби има :mrgreen: .
Deleted User 3996

Re: Строителни неволи, съвети, предложения, идеи

Мнение от Deleted User 3996 »

Предполагам всички тези неща вече си ги изучила, но може да помогне на някой друг.
Багерите също могат да копаят кладенци. Новите жълти багери обикновено като разпънат стрелата с кофата стига до към 5,40 м.
При мен един такъв изкопа 5 метра дълбока дупка за 45 мин при цена 50 лв на час. Останалото на ръка до седмия метър.
Иначе основното при кладенците е да стигнеш мергела под жилата и да не го пробивш за да не избяга водата. Но дали мергела продължава 2 м или 50 см, няма как да си сигурен, а резервоар поне 1 метър в мергела е добре да има. Ако знаеш колко дълбок е бил глинестия слой при дупка 1 щеше да е хубаво.
А два кладенеца на една жила наистина ще дадат отражение на единия кладенец .
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”