Домашни хитринки

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: Домашни хитринки

Мнение от Голем Бел Нико »

Във връзка със страхотните гъбички дето чистят всичко освен грехове бих искал да кажа и за други химикали които хем не миришат зле хем са изключително ефективни.

Първо, може би знаете но има обезмаслители/очистители на основата на поротокалови масла. Тия продукти миришат прекрасно - като портокалова кора. Направени са от истински натурални цитрусови масла. При това са много тежка категория очистители - махат например автомобилна масла от ръцете за няколко секунди. Могат дори да махат лепила за подови покрития ако се оставят малко да напоят. Продават се като спрейове или като паста с малко финна пемза в тях.

Във тая връзка, трябва да спомена че ако човек има кучета и трябва да чисти пода от време на време препаратите на растиелна основа (не само портокалови, има и на борова или билкова основа) са най-добрия избор. Първо кучетата не се връщат на почистеното място поради някаква причина. Може би им се струва чисто и е зян да го цапат пак. Всеки друг препарат - с амоняк или фосфор - не само връща кучето на почистеното място, но и оставя специфичен остатъчен аромат - нещо като спарен въздух (особено на мокет). В почти цялата къща имам плочки, но ако ползвам тези нормалните амонячни/фосфорни препарати "спарения въздух" определено се усеща.

Препаратите на растителна основа премахват миризмата 100%. Аз имам 5 кучета както някой от вас знаят и като не мога да ги разхождам поради особено лошо време винаги трябва да чистя пода. Можете да ми дойдете на гости по всяко време и ако скрия кучетата никога няма да заподозрете какъв зоопарк е тук. Отдавам това на очистителните препарати на билкова основа.

Тук за някого може да стане гадно. Ще кажа две думи за почистване на кучешки проблеми. Един ден в Скайп описах метода си на чистене на мокет от попила кучешка диария. Кучкарите знаят - това е най-лошото което може да се случи в къщи. Имам метод при които за около 2 до 5 минути единствения проблем който остава е това че новопочистеното петно е по-чисто от останалия мокет. Нито петна, нито миризма, нито остатъчна миризма. Това работи дори ако кучето е разгонено и "маркира" (но за котки надали, то е друга работа и не знам дали има изобщо бърз начин на чистене на маркираното от котка). И само да спомена, че стана много - част от "методиката" ми е ползването на ензимни препарати които може да се купят в магазините за домашни любимци. Те нямат миризма, но разграждат де-каквото е останало след вашето чистене. Тоест миризливите разпадни продукти наистина нямат шанс и не остава никаква остатъчна миризма. Тези ензимни препарати не са нищо повече от воден разтвор на ензими. Може би някой в България може да намери самите ензими от познат в лаборатория или хранително-вкусова промишленост. Тук разтворите си падат скъпи и не са силни изобщо, маркетинг както обикновено.

--Николай
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Домашни хитринки

Мнение от Blue sky »

И като стана дума за кучешки и котешки поразии, някой да знае истински ефекасен начин да се отърва от котки, избрали си поляната ми за тоалетна :twisted: /без разбира се тотално унищожение :nod: / Използвала съм какви ли не, включително и от Англия лъвски л-на купувах, че уж по-голям хищник е маркирал територията и нищо :twisted:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Домашни хитринки

Мнение от цеци »

Голем Бел Нико написа:
Във тая връзка, трябва да спомена че ако човек има кучета и трябва да чисти пода от време на време препаратите на растиелна основа (не само портокалови, има и на борова или билкова основа) са най-добрия избор. Първо кучетата не се връщат на почистеното място поради някаква причина.
Препаратите на растителна основа премахват миризмата 100%.
Някакво ориентировъчно име,моля !
Голем Бел Нико написа: Имам метод при които за около 2 до 5 минути единствения проблем който остава е това че новопочистеното петно е по-чисто от останалия мокет. Нито петна, нито миризма, нито остатъчна миризма. Това работи дори ако кучето е разгонено и "маркира"

--Николай
Този метод със защитени авторски права ли е или ще го споделиш ?
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Домашни хитринки

Мнение от Satori »

Стига бе?! :lol: Лъвски? :lol: /Извинете, много е смешно. Предполагам, не колкото на Блу :oops: /
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Домашни хитринки

Мнение от цеци »

Blue sky написа:И като стана дума за кучешки и котешки поразии, някой да знае истински ефекасен начин да се отърва от котки, избрали си поляната ми за тоалетна :twisted: /без разбира се тотално унищожение :nod: / Използвала съм какви ли не, включително и от Англия лъвски л-на купувах, че уж по-голям хищник е маркирал територията и нищо :twisted:
Блу,ама ти наистина ли ....?
Именно по тази причина питам.Моята котка е стара-9год.Никога,никога не е правила поразия...до преди седмица.Не знам дали е разгонена или нещо друго,но избира да се изпишка върху блуза,която съм носила,като първо се търкаля и търка в нея.Да не би парфюмът ми да е много силен ? В следствие на това котката мирише на парфюм,а аз-на котешка п...я :lol: Въпреки,че слагам омекотител в прането ,все имам чувството ,че мирише/или това е само в главата ми/

Та,ако някой знае домашна хитринка за това-ще бъда много благодарна :liubov:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Домашни хитринки

Мнение от Blue sky »

смейте се вие :twisted: съвсем наистина, ето такива

Изображение

http://www.silentroaronline.com/?gclid= ... zAodJnZwew" onclick="window.open(this.href);return false;

цяла есен и пролет не ходят гадовете, а като стане време да пускам децата да се търкалят по тревата и да пълним басейна, ела да видиш, всеки ден, че и с екстри, да не ви погнусявам :snif:

сега последната ми надежда е в утразвуковите джаджи, но се въздържам до последно, все пак, не ме кефи идеята да търпя някакво постоянно излъчване, пък дори и само на двора
He who plants a garden, plants happiness
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: Домашни хитринки

Мнение от Голем Бел Нико »

Цеци,

Портокалов препарат:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/4 ... AA280_.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://farm3.static.flickr.com/2145/237 ... 533ef5.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Портокалов с пемза:
http://cdn.dickblick.com/items/029/80/0 ... -3ww-l.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Правим сами от портокалови кори + оцет:
http://crazysquirrellady.blogspot.com/2 ... eaner.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Разни:
http://images.google.com/images?gbv=2&h ... cial=false" onclick="window.open(this.href);return false;

Мойта любима марка - не само яко чистят, но оставят едва-едва осезаем аромат на нещо като билки - леко като мента, но като в гората, не като химикал. Аромата изфирясва за половин час - остава само във въздуха, не на пода, и дори едно отваряне на вратата го прави да изчезне:
http://images.google.com/images?gbv=2&h ... cial=false" onclick="window.open(this.href);return false;




Метод за чистене на мокет:

Ще пиша с леко абстрактни термини за да не става ама съвсем гадно. Все пак не четете преди ядене.

1. Слагаме бояджииска маска за да не ни призлее от миризмата. Също така - гумени ръкавици. И двете помагат да се работи най-ефективно, иначе гледаме да претупаме работата. Еднократни ръкавици. Сериозна маска:
http://image.hotrod.com/f/10835172+w750 ... irator.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

(Тоя дори и гумено наметало си е сложил, професионален чистач на кучешки специалитети!)

2. След като махнем това което можем механично (ръка в ръкавица + суха салфетка) слагаме отгоре хартиени салфетки за да попият всичко каквото могат. Притискаме салфетките с ръце разбира се.

Идеята е да се спре миграцията на частици надолу в по-дълбоките недра на мокета където е трудно да се достигнат от прахосмукачката (виж по-долу), химикалите, или да се изпари/издърпа каквото сме добавили.

Също така със салфетките се премахват доста от "оцветителите" и самата "материя".

При попиването неминуемо ще уголемим размера на поражението. Това не е проблем, важното е да се махне колкото се може повече материя.

3. Пръскаме със портокалов спрей.

Обилно, да се напои мокета.Попиваме със салфетки. Повтаряме 3-4 пъти.

Когато по салфетките почне да се задържа по-малко цвят (обикновено след 3-тото напояване) след като пак напръскаме със спрея почваме да натъркваме спрея с с пръсти да поеме мокета по-добре и пак попиваме със суха салфетка.

4. Напояваме със портокалов спрей и смучем с прахосмукачка дето може да смуче и течности (финния филтър за прах се маха ако ще се смучат течности иначе се запушва безвъзвратно от течностите + прахта смесени в емулсия).

http://images.google.com/images?gbv=2&h ... cial=false" onclick="window.open(this.href);return false;

Напояваме и изсмукваме колкото можем повече 3-4 пъти. Ползваме само маркуча на прахосмукачката просто притискаме към мокета и прокарваме насам натам. Така смученето е най-силно, нали площта която чистим не е голяма, пък и не умирисваме четките на прахосмукачката предназначени за твърди подове.

5. Попиваме със салфетки
Оказва се че прахосмукачката колкото и да е силна не може да преодолее разни там физикохимически привличания и доста течност (но вече чиста) остава задържана от фибрите на мокета. Сухата салфетка капилярно изсмуква повечето от тази чиста течност.

6. Пръскаме със ензимен препарат.

http://images.google.com/images?gbv=2&h ... cial=false" onclick="window.open(this.href);return false;

Натриваме с пръсти в мокета и попиваме със салфетка. Повтаряме 2-4 пъти.
Идеята е да се напои мокета изцяло. Прахосмучем колкото можем повече от ензима, но както разбрахме в т. 5 много от него ще остане във фибрите. Точно това и искаме - да остане там за да разгражда ако има нещо останало.

Готово.

Звучи като много, но отнема 2-5 минути, не много салфетки и не много химикали (може би половин чаша от всеки, дори по-малко).
Вода изобщо не се ползва - тя разтваря "продуктите" с които работим много добре и ги кара да мигрират където не искаме. Идеята е да се поддържа стегнат екип и да го премахнем без разпространение.

Както казах - новопочистеното петно си личи на фона на непочистения мокет. Дори мокета да е нов пак се вижда разлика. Мразя мокет - тази гадост буквално се напълва с прах за 1 ден. Със силна прахосмукачка за течности може да се изсмуче толкова прах от иначе напълно чисто изглеждащ мокет че водата в прахосмукачката да стане буквално като черна като кафе.

--Николай
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: Домашни хитринки

Мнение от Голем Бел Нико »

Blue sky написа: Изображение
JohnStalker, тук от форума, произвежда такива продукти. Пратете му лично съобщение за покупка.

Неговата опаковка обаче може да не е толкова красива.

--Николай
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Домашни хитринки

Мнение от Blue sky »

:shock: :shock: :shock: ето затова обичам форумите :angelche: :angelche: :angelche: изненадват те постоянно и винаги помагат, благодаря :tzvetentze:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Домашни хитринки

Мнение от цеци »

Голем Бел Нико,благодаря и още по-голям да пораснеш !
Сега ще чакам :twisted: да видя как Блу ще пише на JohnStalker :twisted: да И прати от неговите лъвски л...а :lol: :lol: :lol:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”