Дървени къщи

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от scleri »

patrisiq22 написа:Едни наши приятели наскоро разчитаха на ........ за изграждане на къща. Много се навих и аз, защото видях, че се е получила страхотно. Обмислям идеята, досега разглеждах и проектите на фирмата и още повече се навих. Според вас заслужава ли си инвестицията?
Преди пет, шест години и аз си зададох същият въпрос. Сглобяемите къщи са нещо ново, и като нещо ново са и модерни. Само че в мен заговори мъжкото начало и това че са модерни не ми бе достатъчно. За това седнах и се замислих. Какви са предимствата и недостатъците на сглобяемите къщи, и заслужават ли си инвестицията в тях. Извода до който стигнах ме накара да премина в другия лагер. Този на монолитното строителство. Ще се опитам с няколко думи да ви обясня защо.
На пазара има много фирми предлагащи сглобяеми къщи на цена от триста до три хиляди лева квадратния метър. Както можете да се досетите тия от триста лева са по-скоро тип барака в която да си държите градинските инструменти. Цените на достатъчно добрите къщи започват от около шест, седемстотин лева квадратния метър. Толкова обаче излиза и една тухлена къща. / Моята ми излезе точно шестстотин и осемдесет лева квадратния метър до ключ, а не грубо строителство / Така че от гледна точка цена сглобяемите нямат предимство. Ситуацията в белия свят е съвсем друга защото както се досещате строителството е основно ръчен труд, а на запад той е скъп. Една сглобяема къща се прави в заводски условия където машинният труд е преобладаващ, и след това за кратко време се сглобява ръчно на терен. У нас ръчният труд е не само съизмерим с машинния, а дори в някои случаи и по-евтин.
От гледна точка на бюрокрацията. Пакета нужни документи за строителството на една монолитна и на една сглобяема къща е на практика един и същ. Еднакво е и времето което ще загубите докато я комплектовате.
От гледна точка на времето за строителство. Тук е единственото и най-голямо предимство на сглобяемите къщи. За завършването на една сглобяема къща ще ви стигнат две седмици, докато за една средно голяма монолитна къща ще са ви нужни поне два месеца. Ако строите заведение или магазин на морето и бързате да не изтървете сезона тези два месеца са от жизнено важно значение. Когато обаче строите нещо което ще наричате свой дом в следващите няколко десетилетия мисля че два месеца не са чак от такова голямо значение.
Експлоатационни разходи. От тази гледна точка леко предимство отново имат монолитните къщи доколкото материалите от които те се строят са далеч по здрави и дълговечни от тези използвани в сглобяемото строителство.

Вероятно ако се замисля ще се сетя за още куп доводи в подкрепа на класическото строителство. Правя уточнението че става въпрос за условията тук и сега. След години когато заплащането на труда у нас се доближи, или дай боже изравни, със средноевропейското ситуацията сигурно ще се промени но сега класиката е за предпочитане.
Последно промяна от ljuboznatelna на Ное 18, '17, 13:52, променено общо 1 път.
Причина: реклама в цитата
Аватар
patrisiq22
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Авг 19, '15, 18:28
Местоположение: Sofia

Re: Дървени къщи

Мнение от patrisiq22 »

Какви материали точно са използвани за вашата къща?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от scleri »

Материалите са класическите - тухли, бетон, дърво, камък. Изолацията е от стиропор. На пода на първия етаж има изолация от фибран, покрива е изолиран с каменна вата. Правя уточнението че аз не строих вила, а крайградска къща за целогодишно живеене. Имам камина с водна риза и радиатори в другите стаи, имам и климатици за лятото. Не е голяма защото такива ми бяха нуждите, а и възможностите. Това което виждате на долните снимки ми излезе точно четирсет и две хиляди триста седемдесет и два лева и шейсет и пет стотинки. В тази цена не влиза бирата с която няколко пъти черпих майсторите.

Това е къщичката в груб стоеж. Виждат се бетонните носещи колони, поясите. Къщата има и противоземетръсна шайба оформена около банята. Изобщо отговоря на всички съвременни изисквания в строителството. Нищо не е пестено.

Изображение

Тук майсторите слагат външната изолация.

Изображение

А това е в почти завършен вид. Липсват парапетите на верандата, и все още не е готова баджата / това е къта за готвене, нещо средно между стара селска фурна и модерното сега барбекю/. На верандата отпред в ляво има една дупка. Там вече е баджата, но нямам по пресни снимки.

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от zeleno »

много , много кипра :daaa:
има ли мазе ?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от scleri »

Българска къща без мазе не е къща. Моята е две трети къщи защото има мазе, но не е под цялата къща. По финансови причини направихме само трийсет квадрата мазе, но то ни стига. За да не губим вътрешна площ входа за мазето е от вън. На първата и втората снимка се вижда леко. Под левия прозорец има стълби и входа е точно под чупката за баджата на верандата.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от Di_Va »

Е, Склери, ти пък сега " Къща без мазе не е къща!", недей така, моля те! В нашия проект мазе няма, че тук подпочвените води са много високи и ни се казаха, че мазето за да е изпълнено качествено при такива условия, ще струва почти колкото останалите 2 етажа. Не че сме започнали да строим, (вече удължих разрешителното за строеж), но сега ме караш да се замислям ... Дали не сме сгрешили :hmmm: ... Ама така или иначе, проектът е готов, минал по всички пътеки и промени не са възможни мисля... Пък дано дойде време ( финансово ;) ) за стоеж де! :stiskam:
troll

Re: Дървени къщи

Мнение от troll »

Мъзето не е задължително да е под къщата. Винаги можеш да си направиш мазе в страни, а ако му сложиш прозрачен покрив става супер оранжерия! :lol:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от Di_Va »

Мазето, намирайки се под къщата, т.е. вкопано изцяло пад земята притежава относително постоянна температура - хладно е през лятото, дори и при високи температури вън, а през зимата не замръзва. Ако е помещение до къщата, то няма да отговаря на тези условия. При нас има помещение до къщата и идеята ми е да го изградим наново, като га ползваме като мазе, работилница, килер ... То няма да бъде мазе в истинския смисъл на думата обаче.
Интересно е, че старата къща, която е само с едно стъпало надолу, но приземният етаж е граден от дебели камъни, е изключително хладна сега в жегите. Дебелите стени си казват думата, жалкото е, че няма да можем да направим същото и с бъдещата къща!
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Дървени къщи

Мнение от scleri »

За хубаво или лошо живота ни е изтъкан от компромиси. Високите подпочвени води правят скъпо удоволствие не само мазето. Те предопределят и типа къща доколкото класическото строителство иска по-масивни, по-дълбоки основи, а сглобяемата къща, която е в пъти по-лека, може да се построи на практика без основи, или поне без такива каквито се изискват при класическия строеж. При мен например се оказа че здравата основа е на повече от два метра дълбочина. Всичко отгоре е горска почва. За това се наложи строителите да излеят предварително почти шейсет кубика от така наречения подложен бетон. След това върху него оплетоха арматурата и изляха основите. Не че това не може да стане и при високи подпочвени води, но цената наистина ще е по-висока от цената на къщата отгоре. Така че във вашия случай наистина сглобяемата къща е по-добрия вариант. Поне аз така мисля. Що се отнася до мазето. Наистина е хубаво да го има, но то още много други неща са хубави човек да ги има ама .....
troll

Re: Дървени къщи

Мнение от troll »

Хе хе!
Ми като трудно се копа слагаш земя отгоре.
Тук никога не са копали, че е трудно.
Мазето/избата извън къщи се прави като бункер с чували пръст, а отгоре се насипва още и има трева.
Т.е. копат до дет могат и после засипват отгоре.
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”