Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от МГХ »

Много красива е станала, Мия.
Аз ще правя една стара кухненска маса 60/90 см. за балкана, но тя е бяла. Мислех да й лепя от ония стикери в марокански стил, които продават, но все нещо ме спира. Сега си мисля, че ако ги разделя с такива лепенки, ще стане като с плочки.
Тази тебеширена боя дали ще стане за гардероб от соц. време. Мисля, че е някакво фолио, но изглежда точно като дърво и за толкова време нито се е отлепило , нито се е изтъркало.Обаче е тъмно и не ми харесва. Искам нещо в цвят мляко с кафе или капучино , може и друго.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от МГХ »

Ето такива стикери Изображение

Изображение
Deleted User 5091

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Deleted User 5091 »

МГХ написа: Сеп 8, '18, 17:32 Тази тебеширена боя дали ще стане за гардероб от соц. време. Мисля, че е някакво фолио, но изглежда точно като дърво и за толкова време нито се е отлепило , нито се е изтъркало.Обаче е тъмно и не ми харесва. Искам нещо в цвят мляко с кафе или капучино , може и друго.
МГХ, тебеширената боя е май само за дърво. Не знам дали става за фолио.
А стикерите са много идейни, но при избърсване на масата няма ли да се отлепи някое ъгълче :hmmm:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от МГХ »

mija написа: Сеп 9, '18, 08:11 А стикерите са много идейни, но при избърсване на масата няма ли да се отлепи някое ъгълче :hmmm:
И аз това се чудя, както и дали е възможно допълнително да се подлепят краищата и да се лакира върху тях с няколко слоя лак.
Колкото до това фолио върху мебелите, мисля ,че е топло лепено и е като плоскост. Сега ще снимам и ще покажа. Ето това е. Избеляло е само от времето.
Изображение летвичките са от дърво, а останалото е като дърво.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от ljuboznatelna »

Прилича на естествен фурнир.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Гео, граф »

mija написа: Сеп 6, '18, 08:10 Да си покажа творението върху соц- масичка със сменен дървен вместо стъклен плот.
За първи път използвам тебеширена боя и вакса...
Ауу, Мия, пак си сътворила нещо много красиво :o :potekoha: :potekoha: :nod: ! Абе който си го може, си го може :daaa: !

Тази тебеширена боя - разкажи малко повече за нея, моля! И за ваксата също, че никак не вдявам смисъла ѝ (не че не е писано из темата по въпроса). За зимата замислям ремонт на спалнята с преработване на мебелите и пода, та събирам инфо. Има да пиииитам, докато досадя на всички :lol: :lol: :lol:........
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от МГХ »

Гео, граф написа: Сеп 11, '18, 10:21
Тази тебеширена боя - разкажи малко повече за нея, моля! И за ваксата също, че никак не вдявам смисъла ѝ (не че не е писано из темата по въпроса). За зимата замислям ремонт на спалнята с преработване на мебелите и пода, та събирам инфо. Има да пиииитам, докато досадя на всички :lol: :lol: :lol:........
О, и аз се присъединявам към питането.
Deleted User 5091

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Deleted User 5091 »

Сега намерих малко време да понапиша нещо за боите и защо се появява на пазара отново тебеширената боя.
Тя е отговор на търсенето на художници, дизайнери и креативни хора, занимаващи се с реставрация на дървени мебели или работещи с този стил.
Т.нар. тебеширени бои са известни още преди Христа. С неорганични бои са рисували дори сгради външно.
Минавайки в годините през маслени бои, после през 40-те /заради оловото в някои пигменти/ се появяват акрилните бои/латекси и бои за вътрешна и външна употреба/, които драматично променят бояджийския свят заради лесната им употреба, функционалност и безопасност.
През 90-те години отново се появяват неорганичните бои, наречени тебеширени. На основата на варовик+свързващо вещество/същото, което е в латекса/, безвредни, водоразредими, без необходимост от предварително грундиране и шлайфане. За разлика от акрилните бои, които трябва да се нанесат върху шлайфана и грундирана повърхност.
Богатото кадифено покритие на тебеширената боя е мечта на декораторите+лекотата й на ползване и лесно получаване на професионален резултат от непрофесионалисти направи боята хит в определена група.
Затова не разбирам някой като каже, че ще нанесе върху тебеширената боя няколко ръце безцветен гланцов лак.
Също ми е странно междинното шлайфане с фина шкурка за получаване на гладкост като при акрилните бои.
При тебеширената боя ако искаш супер гладък ефект може да се разреди с 10% вода, да се нанесе с велурено мече и след изсъхване на първия слой да се мине леко с шкурка Р220. Избърсва се с восъчна кърпа и отново още една ръка и с още по-фина шкурка. Но според мен тази боя и пълен мат са, за да се създаде финиш като варосано.
А ваксите са за подчертаване на старинния ефект, все едно е овехтяло, но по един прекрасен начин.
Дизайнерските идеи в приложението й са безкрайни. Когато я пробваш, разбираш защо е толкова различна.
Дава много възможности, но за хора, които това ги влече :dovolen:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от mariyanag »

Страхотно пояснение, Голямо благодаря. :tzvetentze:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от venetka70 »

Благодаря Мия за разясненията. :tzeluvka: :tzvetentze:
Провокирате ме и аз да пробвам тебеширена боя след няколко месеца, като дойде ред за обновяване на старите мебели във вилата.
Разрових се из интернет и прочетох за тебеширени бои на Ани Слоун, но не открих от къде мога да ги купя.
Някой виждал ли е такива??
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”