Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Миша »

Оригиналната тебеширена боя е трайна и здрава, но пак оставя лек прашец като се чисти, като вар, а тази, която аз си правих по рецептите с гипс много се цапа, всяко докосване с пръсти оставя петна, наложи се да сложа вакса, сложих твърда вакса с карнауба, стои си матово и не цапа вече, но излиза доста скъпо и е пипкава работа , от боята трябва да правиш по малко, защото се сгъстява бързо, или да сложиш забавител за акрилни бои, който пък е скъп , изобщо тебеширената боя май е повече за рамки, или изобщо за някакви детайли, отколкото за цели мебели.
Обаче да знаеш, че наблюденията ми са само от един опит, така че може нещо да съм объркала в технологията, докато не опиташ, няма да разбереш , просто опитай с по- малко боя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от qn4eto »

Аз вече боядисах спалнята и раклата, отгоре сложих няколко ръце лак на водна основа. Стана задоволително. Не на 100 % осъществих намеренията си, защото бързах, вършех още 100 неща и нямах достатъчно време. Бях решила да пробвам кракле. Не се получи много добре, но само по отношение на краклето. Иначе ми харесва как изглежда, но ми вкараха мухата, че може да започне да се лющи.
Всъщност май неправилно съм си задала въпроса. Тебеширената боя е основа, върху нея има С200 и акрилатна боя. Дано не се олющи. Искам да боядисам и нощните шкафчета, колебая се дали с тебеширена или с акрилатна.
Мише, ти лакира ли отгоре? Ако цапа ще се откажа окончателно от тебеширената. И без друго почти съм решила да е с акрилатна.
Има ли и други възможности?
Моя приятелка направи тоялетка и нощни шсафчета кракле. Стана невероятно.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от greeneyed »

Аааа, qneto, така само разказано не се признава! ;) Искаме снимки! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от qn4eto »

Ох, все ще разучавам начините и още съм до там😔
Deleted User 5091

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Deleted User 5091 »

Да си покажа творението върху соц- масичка със сменен дървен вместо стъклен плот.
За първи път използвам тебеширена боя и вакса.
Много суха, въобще не капе, без предварително шлайфане на дървото, без мирис и покрива светкавично. Изсъхва веднага.
Ползвах две вакси- светла и бронзова. На пипане е като коприна :dovolen:
Извинявам се за лошото качество на снимките.
Изображение

Тебеширената боя и ваксите са за мебели с извивки и някакви орнаменти. Та на моята плоскост се чудих как да предам някакъв по-интересен дизайн- ползвах шаблон за розичките, надрах я тук-там с телена четка и я облепих с лепенка за тънки линии и стана това.

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от greeneyed »

Хубаво е да се владеят нови техники, особено ако са лесни за овладяване. Изкушават ме , обаче не ми се вързва бялото с наличните мебели. При теб, mija, има такива мебели, диванът - и той светъл/ ох, как се поддържат светлите дамаски 8-) /, цялата стая свети :dovolen: .
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1655 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Emilly1212 »

mija, разкошно се е получило. Възхищавам се на такива умения! Поздравявам те за стила, много ми харесва! :tzvetentze:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от ljuboznatelna »

Наистина не личи много какво се е случвало, особено на телефон. Да го снимаш и да покажеш пак! Доколкото разбирам, не е боядисвано? Само бели ленти са направени с боята?
Може ли да споделиш каква е техниката при тебеширените бои и вакси? Има ли специална подготовка, шкурене след първи слой например? Много ме изкушават с голямата си покривност и приложение. Във ФБ съм абонирана за една страничка, продават бои на Ани Слоанг, последно бяха оплескали една кухня заедно с плочките. За мен си беше оплескване, заради неподходящи цветове, но пък идеята беше добра.
Видях, че тази марка има специална боя за плочки. Този клас 1 устойчивост на търкане колко е устойчив всъщност! :)
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от clock »

Много майсторство и умели ръце, Мия! Получила се е чудесна, семпла и стилна мебел!
Поздравления и за интериора у дома! Изразен вкус и пълна хармония!
Deleted User 5091

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Deleted User 5091 »

Благодаря ви за хубавите думи :dovolen: :tzvetentze:
Всъщност Люб, масата е боядисана :lol: в цвят/слонова кост/, който си направих спрямо наличен шкаф в хола.
Това е тебеширената боя. Няма нищо специално в нанасянето на самата боя.
Техниката е с ваксите. Със светлата вакса и вълнен парцал я обмазах. Можех да я оставя така, но ми се видя много прозаична, затова я облепих с лепенките и отгоре във всеки правоъгълник с кръгови движения втрих бронзовата вакса.
Може да се направи в два цвята с протриване на горния и много други варианти.
Нямах в момента апарат и я щракнах с телефона.
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”