Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от zeleno »

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

Когато решите да лепите сами плочките си... :sdull:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

Хахахаха, Гео 🤣🤣🤣. Точно влизам в тази тема да питам нещо и 😁😁😁

Я кажете, някой има ли подобно нещо за изтичане на дъждовната вода? Някакви тънкости, забележки?
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от zeleno »

Изображение

:hmmm:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от zeleno »

трябва лесно да се чисти , пък с тези камъчета .... всичко дребно ще се загнездва около тях ...
освен това дълбочина , наклон и прочие
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

Еличка написа: Апр 2, '19, 11:27 Я кажете, някой има ли подобно нещо за изтичане на дъждовната вода? Някакви тънкости, забележки?
Нямам такова съоръжение, Елчо, но имам теоретични знания за водата и движението ѝ. Веднага ще ти кажа един проблем, който трябва да бъде съобразен - водата от водосточната тръба трябва да бъде изолирана от възможността да овлажни стената. Тоест хидроизолацията е задължителна! Имам предвид тази по стената да продължи без прекъсване в улея и чак тогава да се редят камъЦите. Видях идеята, дай сега мястото, където искаш да я реализираш, защото са важни подробности като количество вода, което ще се излива оттам (от каква квадратура покрив ще идва то), какъв диаметър има тръбата, на каква височина от земята е кривката и с какъв ъгъл, има ли наклон декоративното каменно поточе (защото ако няма, ще си създадеш проблеми). Тухлите не са добра идея, освен ако цялото дъно не е хидроизолирано, но пак не са - много бързо се разрушават от ерозията, когато са позиционирани хоризонтално, тъй като във фугите се събира вода, замръзва и ги пука.

Зеленко е права за чистенето, освен ако не наблъскаш достатъчно едри камъни, които да изваждаш примерно веднъж годишно и да почистваш дъното основно.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

Гео, граф написа: Апр 2, '19, 12:55 Тухлите не са добра идея, освен ако цялото дъно не е хидроизолирано, но пак не са - много бързо се разрушават от ерозията, когато са позиционирани хоризонтално, тъй като във фугите се събира вода, замръзва и ги пука.

Зеленко е права за чистенето, освен ако не наблъскаш достатъчно едри камъни, които да изваждаш примерно веднъж годишно и да почистваш дъното основно.
За тухлите не съм съгласна. Имам една площадка, сама съм я правила. Трета година не е мръднала. Изкопан трап, валиран, застлан с надупчен на найлон, отгоре 15-20 см пясък. После тухлите, във фугите пак пясък.
Ето я
Изображение

Там вляво от кацата се вижда къде е утъпкана тревата. Точно там минаваме. Искаме да слеем площадката с тухлена пътека покрай стената. И на ъгъла на тази стена е улукът. Ще се направи наклонът на водата към джанката и цветята около нея.
Притеснява ме това с чистенето. :eeeh:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от ljuboznatelna »

А така както е изкопан канала за камъчетата, не става ли да вкопаеш пластмасова тръба, маркуч? А отгоре пак си го декорирай. И два процента наклон са достатъчни.

Кое те притеснява за чистенето? Насяват се тревички сигурно? Във фугите на моите павета е ужас, и без пръскане не става, а изобщо не ми се иска :( Ако има възможност, циментирайте.

Гледах наскоро едни мини цистерни за гореща вода, която с един подвижен накрайник се пръска върху пътеките, съвсем близо до земята. Но е голямо и скъпо съоръжение сигурно :(

Чудих се с парочистачка дали няма да стане.
Аз съм заливала с гореща вода, но е бавно и трудоемко, и за малки площи. Иначе върши работа.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

А там ще пада и шума много, дааа.
Може би няма да е удачно.
Ама, ако вкопаем този улук под пътеката, къде ще отиде тази вода? Това е половината покрив на вилата. Другата половина събираме в една цистерна за поливане.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

Имаш добър дренаж, имаш и слаб наклон, затова не се рушат :daaa:... засега :hihihi:

Идеята ти е постижима и то точно като на снимката с водосточната тръба (а не улук - той е на ръба на покрива, хоризонтален е и е половинка тръба). Само че на дъното на ''поточето'' не слагай пясък, защото някой обилен дъжд ще го пренесе в цветята под джанката. И пак помисли за хидроизолация на въпросното дъно, за да може водата да тече леко между камъните и да не рови под тях :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”