Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон сеп 19, 2016 1:31 am

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от clock » пет сеп 21, 2018 10:31 pm

Момичета, имам едно питане.
Старо дърво с красив естествен рисунък. С времето жилките на дървото са изпъкнали над сърцевината и цялото красиво и автентично излъчване идва от тях. За жалост върху тази стара дървесина е положен лак за дърво. Представяте си го, нали? Напукан, поолющен, извехтял, не позволяващ на дървото да покаже истинската си красота.
Имали ли някакъв препарат, някаква технология, някакъв чалъм, трик или магия, които да премахнат лака без да се налага шкурене, жулене и търкане, при които действия би се загубил красивият релеф на старата дървесина?
Представям си нещо подобно - намазвам с четката магията върху лака. Изчаквам една цигара време, старият лак шупва , взимам гъбката , изтърквам и воала! - дървото е чисто и релефът запазен.
Дали има нещо подобно? :hmmm: Или пък друг някакъв начин?
Изображение

mj77
Двойно кафе
Регистриран: пон фев 08, 2016 3:32 pm

Мнение от mj77 » съб сеп 22, 2018 4:47 am

Ремувал или Дунав?

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » съб сеп 22, 2018 12:06 pm

Аз съм ползвала Терминатор- когато е много плътно нанесена старата боя, иска неколкократно нанасяне. Не е вълшебно, но помага. :daaa:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от clock » пон сеп 24, 2018 9:56 pm

Mj77 :tzvetentze: ! Грийни :tzvetentze: !
Благодаря ви много за предложенията! Ще ги потърся в търговската мрежа, ще прочета какво пише на тях, ако има и отзиви и тях и ще се спра на някой от препаратите. Важното е, че съществуват на пазара подобни средства и дори има избор от тях.
Благодаря ви отново от цялото си сърце! :tzvetentze:
Изображение

Потребителски аватар
scleri
Баш кафе майстор
Регистриран: съб юли 10, 2010 1:14 pm

Мнение от scleri » вт сеп 25, 2018 4:13 pm

За лак не знам дали ще помогне. Дано. Свалял съм блажна боя с пистолет за горещ въздух. Боята се надига и става като юфка. След това с една шпакла се сваля без проблем. На теория би следвало гарантирано да свърши работа ако и лака е на алкидна основа като блажната боя.

Leila123
Виенско кафе
Регистриран: съб май 19, 2018 10:33 pm

Мнение от Leila123 » ср окт 17, 2018 12:13 am

Clock, какво стана? Свали ли лака?

Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от clock » ср окт 17, 2018 8:14 am

Лейли, нищо не съм пипала. Все още имам много работа по градината, дните намаляха, стъмва се бързо и време не остава.
Изображение

Потребителски аватар
botan
Наркоман
Регистриран: пон ное 23, 2009 11:06 pm
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Контакти:

Мнение от botan » ср окт 17, 2018 3:34 pm

Аз защото си нямах достатъчно други проблеми сега и с безира ми се появиха. :cry: Не мога да повярвам, че с минералният безир имам много по-малко проблеми отколкото с лененият! Реставрирам един стар вграден гардероб, който след като цяла седмица се въртях да го шкуря наклепах с минерален безир , и накрая естествено, както бях чел в интернет това животно не попи равномерно и на някои места се образува лепкав филм, върху който няма как да нанасям лак. С това препятствие лесно се справих - избърсах го с една гъба напоена с АМБ и проблемът изчезна... както и белите ми дробове. С лененият безиров проблем обаче нямам идея как да подходя. Него го сложих върху нови слепени плотове от чам. Първата ръка попи прекрасно, като дори и не бях загрявал безира, втората обаче, при условие, че тогава бях загрял олиото вместо да попие остави един гланциран завършек, който на всичкото отгоре се набръчка като кожа. Пробвах с шкурка, ама мъчно върви. Сега го дялкам с една шпакла, ама и това не си е работа... Знаете ли някакъв друг по-ефикасен начин да го загладя? Какво не му угодих? На кутията пише 2-3 ръце.
Изображение

Изображение

mj77
Двойно кафе

Мнение от mj77 » ср окт 17, 2018 4:51 pm

Обезмаслител.На какво слагаш безир и с каква цел?

Потребителски аватар
Еличка
Кафевар/ка/
Регистриран: пон мар 21, 2016 3:39 pm

Мнение от Еличка » ср окт 17, 2018 5:02 pm

Първо, Ботан, защо реши безир да слагаш? :ufff:
Причините за мехурчетата според мен са различни - студено време; нанасяне на втора-трета ръка, преди да изсъхне основата; контакт с нещо друго, пропило в дървото; гъст материал.... Изключително трудно се почиства това сега, доколкото знам.
Мое мнение - занапред ползвай бои и лакове на водна основа - лесно се нанася, бързо съхне, не мирише. Има и по-знаещи, дано някой ти даде съвети :stiskam:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."

Потребителски аватар
botan
Наркоман
Регистриран: пон ное 23, 2009 11:06 pm
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Контакти:

Мнение от botan » ср окт 17, 2018 5:37 pm

Еличка написа:
ср окт 17, 2018 5:02 pm
Мое мнение - занапред ползвай бои и лакове на водна основа - лесно се нанася, бързо съхне, не мирише...
И също така не ми върши работа, защото това са слепени чамови плотове, върху които цветя ще стоят и вода ще се разлива и трябва да бъдат защитени от влага всячески.
mj77 написа:
ср окт 17, 2018 4:51 pm
Обезмаслител.
Това ще размекне горният слой и ще го направи по-лесен за стъргане ли?

mj77
Двойно кафе

Мнение от mj77 » ср окт 17, 2018 5:53 pm

botan написа:
ср окт 17, 2018 5:37 pm

И също така не ми върши работа, защото това са слепени чамови плотове, върху които цветя ще стоят и вода ще се разлива и трябва да бъдат защитени от влага всячески.

Маслата и ваксите ще ти свършат перфектна работа за целта.Има дори български продукти.Ако са нови и от не добре изсъхнал материал ще се изметнат и без да ги мокриш :daaa:

Това ще размекне горният слой и ще го направи по-лесен за стъргане ли?

Да.Ще го разтвори.

Потребителски аватар
Миша
Наркоман
Регистриран: пет ное 27, 2009 3:11 pm
Контакти:

Мнение от Миша » вт ное 27, 2018 4:58 pm

Да ви покажа резултатите с материалите от Дърводелски свят, байц + импрегнант+ финишно масло , гредите са стари, някъде към 40 годишни, някога мазани с прегоряло масло, така че се наложи чегъртане с твърда четка, байца е кафе + антик, аз си го досмесвах до получаване на точния цвят
Изображение

По-светлото беше изцапано с цимент, та бая чегъртане беше, накрая се предадох без да доизчистя, чегъртане на скеле си е доста интересно занимание :mrgreen:

крайния резултат:

Изображение

много приятно стои, без лъскавина, точно като естествено остаряло дърво, не знам доколко се вижда, байца въобще не капе, финиша обаче бая смърди, заради боровия катран в него

А това е съвсем прясна дървесина, поръчахме врата без никаква допълнителна обработка, отново байц ,3 ръце обаче,за да се получи по-тъмен цвят, прясна дървесина поема по-малко , после импрегнант с боров катран, после финишно масло с карнауба, гъша мас , масла от орех, кокос и мента, дървото е като кадифе, а водата стои на капчици без да попива

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение

Di_Va
Кафе машина
Регистриран: пон сеп 20, 2010 10:22 pm

Мнение от Di_Va » вт ное 27, 2018 6:11 pm

Мише, много хубаво е станало! Не мога да си представя как се работят гредите на стрехите, но...явно може
Продуктите са много хубави наистина, това последното финишно масло и то ли е на Дърводелски свят?

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Мнение от Гео, граф » вт ное 27, 2018 10:21 pm

Ехаа, щом на снимка е толкова хубаво, на живо ще е много по! Ще трябва да се види и точка по въпроса :nod: . И то скоро!
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Отговори

Върни се в “Дом, дизайн, домакинство”