Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Deleted User 5091
x 15

съб сеп 08, 2018 4:05 pm

Благодаря ви за хубавите думи :dovolen: :tzvetentze:
Всъщност Люб, масата е боядисана :lol: в цвят/слонова кост/, който си направих спрямо наличен шкаф в хола.
Това е тебеширената боя. Няма нищо специално в нанасянето на самата боя.
Техниката е с ваксите. Със светлата вакса и вълнен парцал я обмазах. Можех да я оставя така, но ми се видя много прозаична, затова я облепих с лепенките и отгоре във всеки правоъгълник с кръгови движения втрих бронзовата вакса.
Може да се направи в два цвята с протриване на горния и много други варианти.
Нямах в момента апарат и я щракнах с телефона.
0 x

Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
Регистриран: чет окт 04, 2012 11:28 pm
x 58
x 103

съб сеп 08, 2018 5:32 pm

Много красива е станала, Мия.
Аз ще правя една стара кухненска маса 60/90 см. за балкана, но тя е бяла. Мислех да й лепя от ония стикери в марокански стил, които продават, но все нещо ме спира. Сега си мисля, че ако ги разделя с такива лепенки, ще стане като с плочки.
Тази тебеширена боя дали ще стане за гардероб от соц. време. Мисля, че е някакво фолио, но изглежда точно като дърво и за толкова време нито се е отлепило , нито се е изтъркало.Обаче е тъмно и не ми харесва. Искам нещо в цвят мляко с кафе или капучино , може и друго.
0 x
Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
x 58
x 103

съб сеп 08, 2018 11:14 pm

Ето такива стикери Изображение

Изображение
0 x
Deleted User 5091
x 15

нед сеп 09, 2018 8:11 am

МГХ написа:
съб сеп 08, 2018 5:32 pm
Тази тебеширена боя дали ще стане за гардероб от соц. време. Мисля, че е някакво фолио, но изглежда точно като дърво и за толкова време нито се е отлепило , нито се е изтъркало.Обаче е тъмно и не ми харесва. Искам нещо в цвят мляко с кафе или капучино , може и друго.
МГХ, тебеширената боя е май само за дърво. Не знам дали става за фолио.
А стикерите са много идейни, но при избърсване на масата няма ли да се отлепи някое ъгълче :hmmm:
0 x
Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
x 58
x 103

нед сеп 09, 2018 9:54 am

mija написа:
нед сеп 09, 2018 8:11 am
А стикерите са много идейни, но при избърсване на масата няма ли да се отлепи някое ъгълче :hmmm:
И аз това се чудя, както и дали е възможно допълнително да се подлепят краищата и да се лакира върху тях с няколко слоя лак.
Колкото до това фолио върху мебелите, мисля ,че е топло лепено и е като плоскост. Сега ще снимам и ще покажа. Ето това е. Избеляло е само от времето.
Изображение летвичките са от дърво, а останалото е като дърво.
0 x

Потребителски аватар
ljuboznatelna
Кафе машина
Регистриран: вт яну 26, 2010 12:13 pm
x 148
x 65

нед сеп 09, 2018 7:17 pm

Прилича на естествен фурнир.
0 x
Изображение
Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm
x 106
x 212

вт сеп 11, 2018 10:21 am

mija написа:
чет сеп 06, 2018 8:10 am
Да си покажа творението върху соц- масичка със сменен дървен вместо стъклен плот.
За първи път използвам тебеширена боя и вакса...
Ауу, Мия, пак си сътворила нещо много красиво :o :potekoha: :potekoha: :nod: ! Абе който си го може, си го може :daaa: !

Тази тебеширена боя - разкажи малко повече за нея, моля! И за ваксата също, че никак не вдявам смисъла ѝ (не че не е писано из темата по въпроса). За зимата замислям ремонт на спалнята с преработване на мебелите и пода, та събирам инфо. Има да пиииитам, докато досадя на всички :lol: :lol: :lol:........
0 x
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!
Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
x 58
x 103

вт сеп 11, 2018 12:03 pm

Гео, граф написа:
вт сеп 11, 2018 10:21 am

Тази тебеширена боя - разкажи малко повече за нея, моля! И за ваксата също, че никак не вдявам смисъла ѝ (не че не е писано из темата по въпроса). За зимата замислям ремонт на спалнята с преработване на мебелите и пода, та събирам инфо. Има да пиииитам, докато досадя на всички :lol: :lol: :lol:........
О, и аз се присъединявам към питането.
0 x
Deleted User 5091
x 15

съб сеп 15, 2018 11:54 am

Сега намерих малко време да понапиша нещо за боите и защо се появява на пазара отново тебеширената боя.
Тя е отговор на търсенето на художници, дизайнери и креативни хора, занимаващи се с реставрация на дървени мебели или работещи с този стил.
Т.нар. тебеширени бои са известни още преди Христа. С неорганични бои са рисували дори сгради външно.
Минавайки в годините през маслени бои, после през 40-те /заради оловото в някои пигменти/ се появяват акрилните бои/латекси и бои за вътрешна и външна употреба/, които драматично променят бояджийския свят заради лесната им употреба, функционалност и безопасност.
През 90-те години отново се появяват неорганичните бои, наречени тебеширени. На основата на варовик+свързващо вещество/същото, което е в латекса/, безвредни, водоразредими, без необходимост от предварително грундиране и шлайфане. За разлика от акрилните бои, които трябва да се нанесат върху шлайфана и грундирана повърхност.
Богатото кадифено покритие на тебеширената боя е мечта на декораторите+лекотата й на ползване и лесно получаване на професионален резултат от непрофесионалисти направи боята хит в определена група.
Затова не разбирам някой като каже, че ще нанесе върху тебеширената боя няколко ръце безцветен гланцов лак.
Също ми е странно междинното шлайфане с фина шкурка за получаване на гладкост като при акрилните бои.
При тебеширената боя ако искаш супер гладък ефект може да се разреди с 10% вода, да се нанесе с велурено мече и след изсъхване на първия слой да се мине леко с шкурка Р220. Избърсва се с восъчна кърпа и отново още една ръка и с още по-фина шкурка. Но според мен тази боя и пълен мат са, за да се създаде финиш като варосано.
А ваксите са за подчертаване на старинния ефект, все едно е овехтяло, но по един прекрасен начин.
Дизайнерските идеи в приложението й са безкрайни. Когато я пробваш, разбираш защо е толкова различна.
Дава много възможности, но за хора, които това ги влече :dovolen:
0 x
Потребителски аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: чет ное 06, 2014 12:47 pm
x 20
x 8

съб сеп 15, 2018 5:07 pm

Страхотно пояснение, Голямо благодаря. :tzvetentze:
0 x
Потребителски аватар
venetka70
Кафе машина
Регистриран: чет май 21, 2015 12:17 pm
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
x 1
x 52

пон сеп 17, 2018 12:27 pm

Благодаря Мия за разясненията. :tzeluvka: :tzvetentze:
Провокирате ме и аз да пробвам тебеширена боя след няколко месеца, като дойде ред за обновяване на старите мебели във вилата.
Разрових се из интернет и прочетох за тебеширени бои на Ани Слоун, но не открих от къде мога да ги купя.
Някой виждал ли е такива??
0 x
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Статус поръчка Пландорекс 16- изпратена към Франция, очакваме потвърждение. Товарене - в края на Февруари.
maiakt
Виенско кафе
Регистриран: ср яну 21, 2015 4:50 pm
x 2

пон сеп 17, 2018 2:57 pm

venetka70 написа:
пон сеп 17, 2018 12:27 pm
Благодаря Мия за разясненията. :tzeluvka: :tzvetentze:
Провокирате ме и аз да пробвам тебеширена боя след няколко месеца, като дойде ред за обновяване на старите мебели във вилата.
Разрових се из интернет и прочетох за тебеширени бои на Ани Слоун, но не открих от къде мога да ги купя.
Някой виждал ли е такива??
Понеже и аз четох и се интересувах, май това е онлайн магазина :
https://www.vintageroombg.com/
Иначе четох,че много успешни опити има и при направата на такава боя - латекс ( какъвто имаш или искаш като цвят с добавка гипс ). Ако някой се интересува от пропорциите- мога да напиша довечера.
0 x
Shami
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон окт 26, 2015 3:52 pm
x 44
x 40

пет сеп 21, 2018 11:30 am

Във връзка с нескончаемите ремонти при мен и вътре и вън,когато ми остане време се ровя непрекъснато из нета за различен поглед,нещо различно,на мен да ми допадне ,да намеря своето и себе си и чак сега загледах руската програма Идеальный ремонт.Едва няколко предавания изгледах,а съм изумена :shock: :potekoha: Толкова неща ми харесаха,например камината на Нагиев направо ми стана мечта.
Как досега не съм попаднала на това предаване :hmmm:
0 x
Shami
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон окт 26, 2015 3:52 pm
x 44
x 40

пет сеп 21, 2018 12:10 pm

О,завесите от лен също ми харесаха.Разбира се,не всичко ми допада,но какви мебели,какви предложения виждам,ами масичката с подвижното топче дето рисува в пясъка или каквото е там :potekoha: ,завесите на Натальи Седых,колко може да се заимства от там.Ех ,пусто съм с две леви ръце,гола вода съм в рубриката направи си сам,такива неща показвате,а аз само мечтая.
Отивам пак да гледам,че нямам време,но толкова се впечатлих и исках веднага да споделя ,ех момичета,еех :angel2:
0 x
Потребителски аватар
clock
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон сеп 19, 2016 1:31 am
x 21
x 26

пет сеп 21, 2018 10:31 pm

Момичета, имам едно питане.
Старо дърво с красив естествен рисунък. С времето жилките на дървото са изпъкнали над сърцевината и цялото красиво и автентично излъчване идва от тях. За жалост върху тази стара дървесина е положен лак за дърво. Представяте си го, нали? Напукан, поолющен, извехтял, не позволяващ на дървото да покаже истинската си красота.
Имали ли някакъв препарат, някаква технология, някакъв чалъм, трик или магия, които да премахнат лака без да се налага шкурене, жулене и търкане, при които действия би се загубил красивият релеф на старата дървесина?
Представям си нещо подобно - намазвам с четката магията върху лака. Изчаквам една цигара време, старият лак шупва , взимам гъбката , изтърквам и воала! - дървото е чисто и релефът запазен.
Дали има нещо подобно? :hmmm: Или пък друг някакъв начин?
0 x

Отговори

Върни се в “Дом, дизайн, домакинство”