За емпатията

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

За емпатията

Мнение от Гео, граф »

Скоро в една книга се сблъсках със ситуация, която ме накара да се размисля сериозно. Главния герой благослови на древен език, който не владееше добре, едно сираче: "Нека бъдеш щит за беди". Всъщност вместо благословия, той направи проклятие върху нея - да заслонява другите от всякаква болка и страдание. Детето изживяваше дълбоко всяко душевно терзание на хората около себе си, но истинския ужас настана, когато започна битката и наоколо започнаха да умират хора...

Това е човешката способност, която ни кара да се радваме заедно на цъфнали гюлове, да споделяме радостите и болките си, да стискаме палци и да даваме понякога непожелани съвети, да плачем на филми и книги, да не можем да гледаме пълните с насилие новини по телевизиите. Това е индивидуалното ни усещане за състоянието на човека отсреща. То е различно при различните хора и не зависи от волята и желанията им, поне аз така смятам.

Замисляли ли сте се дали сте емпати :?:
Последно промяна от Гео, граф на Яну 16, '17, 11:52, променено общо 1 път.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: За емпатията

Мнение от dal »

Да , често си го мисля , защо например съм готова да прибера безпризорни животни с които интернет ни залива
и съм вече готова да избия хора , бликащи неканени наоколо...
Преди и двете бяха в много по умерена форма. Ще излезе че и емпатията е динамична величина.
Може би и психопатията.

Да съпреживяваш във всеки случай е богатство за мен.
Бездушието на енергоспестяващите хора обаче е все по различимо наоколо.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Гео, граф »

Всъщност случка от преди няколко дни ме провокира. Имах работа из центъра и в една малка, непочистена от снега уличка пред мен падна на леда жена. Втурнах се да ѝ помогна, посегнах да я вдигна, като я питах добре ли е, всичко наред ли е, а тя се дръпна почти ужасена, бърборейки нещо несвързано и не пожела да приеме помощта ми. Стана ми болно, че света ни е толкова изкривен, че хората възприемат желанието за помощ едва ли не като заплаха... :eeeh:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Малката Ида

Re: За емпатията

Мнение от Малката Ида »

Гео,въпроса тук е дали ако пак попаднеш във подобна ситуация ще подадеш ръка?
Ако да,значи си е емпат.За мен това е същност,а не състояние на духа.
dal

Re: За емпатията

Мнение от dal »

Гео, граф написа:Всъщност случка от преди няколко дни ме провокира. Имах работа из центъра и в една малка, непочистена от снега уличка пред мен падна на леда жена. Втурнах се да ѝ помогна, посегнах да я вдигна, като я питах добре ли е, всичко наред ли е, а тя се дръпна почти ужасена, бърборейки нещо несвързано и не пожела да приеме помощта ми. Стана ми болно, че света ни е толкова изкривен, че хората възприемат желанието за помощ едва ли не като заплаха... :eeeh:
а защо не допуснеш че след като по официална статистика всеки пети има отклонения в главата си попаднала на неадекватен човек?!
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: За емпатията

Мнение от tili »

Много дълбока тема отваряш, Гео! Аз не обичам да говоря много, особено - публично. Предпочитам да действам със съгласието на другия. Мечешката услуга не е помощ, а натрапване. И както си е казано - по делата им ще ги познаете :)
С това не искам да кажа, че действията ти са били неправилни, но хората са различни. Не случайно западняците първо питат: мога ли да помогна?
Последно промяна от tili на Яну 16, '17, 12:31, променено общо 1 път.
лалесъм

Re: За емпатията

Мнение от лалесъм »

Чудя се за силата на думата...
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 0%B8%D0%B5" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от Noel »

Емпатията е същност.
С годините се засилва.Аз съм родена с нея.Това е да знаеш какво усеща човека срещу ти.
Често болката ,която поемам е и физическа.
Емпатите трудно различават кои емоции са техни и кои са попити от другите.
С идването си на този свят,емпатите се сблъскват със злото.Това им създава усещането,че не са за този свят.Много трудно се вписват.
Винаги търсят себеподобни.Само там намират тихо пристанище.
Сънищата на емпатите са цветни и дълбоки.Често бягат в измислени светове ,за да потушат огъня в тях.Случва се трудно да различат кое е сън и кое реалност.
В очите на емпатите винаги ще видите една дълбока тъга даже и да се смеят.
Казват,че Бог ги е изпратил,за да му предават директно кое не е наред.
Емпатите могат да ви изтърсят внезапно отговор на въпрос,които ви вълнува.
Просто го знаят,без да ги питате.
Всички нови деца са емпати.
Бъдете внимателни с тях.
Емпатията се засилва във всички.Това е новото време.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
лалесъм

Re: За емпатията

Мнение от лалесъм »

Noel написа:Това е да знаеш какво усеща човека срещу ти.
Не можеш да знаеш какво усеща друг човек. Не можеш да бъдеш другия човек.
Можеш само да му СЪчувстваш, да СЪпреживяваш, но по своя си начин. И ако чувствеността ви е близка съгражда нещо общо, нещо цяло, но все пак от две или няколко различни неща.
bell

Re: За емпатията

Мнение от bell »

Емпатията е същност, като пише Ноел и тя за мен не се възпитава. Можеш да насочваш, говориш, но каквото е вътре в човек, това си остава с годините.
Вероятно в други държави много повече хората показват съпричастност, но това е повече модел на поведение в обществото, а не истинско съпреживяване.
Noel написа: Всички нови деца са емпати.
Бъдете внимателни с тях.
Емпатията се засилва във всички.Това е новото време.
Не мисля :snif:
Егоцентризът е много по-изявен и е достигнал до такива размери на индивида, че трудно, буквално непоносимо съществуваме в общности.

Гео, и на мен ми е сложно да си отговоря на това - "Не прави непоискано добро."
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”