За емпатията

Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от bouquet »

Калико, много ми е интерсно и полезно да те чета :tzvetentze:
Аз мислех, че емпатия е умението ни да съпреживяваме, а то било по-разлино. Доколкото разбрах си е дарба, не може да се придобие.
Търся добри хора
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За емпатията

Мнение от calico »

Букетче, благодаря ти, хубаво е когато който и да е с каквато и да е дума отваря нови кръгозори пред човека. В случая съм била аз, друг път ще е друг. :liubov:

Емпатията не е съпреживяване, макар че учените така му казват. Съпреживяването, влизането в чуждите обувки, си е точно това- съпреживяване.
Наскоро, преди няма и 20-30 години, биолозите откриха огледалните неврони в мозъка и мястото им. Та тези именно огледални неврони са отговорни за възможността някой да съпреживява, разбира другия, да му влиза в обувките. Има хора без такива неврони, има хора които си ги унищожават сами- алкохола например ги унищожава, дори и малките количества.
За съпреживяването трябва да има случка, момент, събитие.

А емпата усеща чувствата на другия дори и когато другия ги крие и не им дава външен израз, т.е без събитие.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Букетче, доверявам се на симпатията и антипатията - нещо повсеместно и нормално.
Симпатията е съчувствие и съпреживяване - както на хубавото, споходило някого, така и на лошото, сполетяло другиго. Някой конкретен човек с нещо поражда у мен симпатия.
Друг може да породи у мен антипатия. (Може да пораждам симпатия у някого и след време да го разочаровам и симпатията да се измени в антипатия.)
Емпатията, обаче, е очевидно изключително рядка дарба. Толкова рядка, че може да е отредена за екстрасенс от величината на Ванга. И не повече от още дузина у нас.
Поради това не ме интересува, защото съм съвсем-съвсем простосмъртна.
А срещна ли в ежедневието "колко пращя от емпатия" - за мен е връх на лицемерието.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от bouquet »

Ооооо, ти си скорпион и при вас интуицията е толкова силна, че няма смисъл да коментирам. Както казва скорпионът у нас „Този човек за мен е прочетена книга”.

От прочетеното тук не знам какво да мисля. Емпатията дарба или наказание е
Търся добри хора
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от Tanet »

В някои от по-подходящите по заглавие теми не ми дава да пиша затова ще ви разсмея с мята Деничка тук. Мил искрен детски комплимент.
Една вечер сме двечките и аз и викам:
- Ела мамо да те гушна, много си мекичка.
А тя ми вика:
- Ааа ти си по-мекичка защото тя набръчканата кожа е по-мека. :lol:

Втори комплимент /по повод предстоящото ми навършване на 50г, за което си говорехме с мъжа ми/:

- Мамо не се притеснявай, стара си ама си хубава. :nod:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1439 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Тутти »

Tanet, когато бях по-малка от сега, мислех, че една кака на тридесет е стара. Децата нямат точна представа за възраст и време.
Важното е да сме хубави, а теб лично те познавам и съм сигурна, че си много млада, без бръчки, 100%.
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от bouquet »

О, аз като дете си мислех, че хората на 40г са ехеееее. Ама сега съм на друго мнение! Но сме си говорили с приятелки, че нашите родители изглеждаха по съвсем друг начин, едно време. Прически, дрехи, грим, начин на живот....Снощи бях в компанията на две дами над 50г. Ходят редовно на фитнес, плуват, флиртуват....Толкова живот и енергия имат, че аз се заредих от тях!
Търся добри хора
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Мария Николова »

Децата могат да степенуват - стара, по-стара, млада, по-млада. Но не и да определят годините.
Като бях на десетина години, един мой голям братовчед на 20 г. ми изглеждаше стар. :lol:
Сега 60-годишните ми изглеждат млади.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: За емпатията

Мнение от milena02 »

Tanet написа: Фев 12, '21, 15:23 - Мамо не се притеснявай, стара си ама си хубава. :nod:
:lol: :lol: :lol: Да допринеса към темата. Снощи на 50-годишното ми ЧРД маман ми връчва подарък - комплект кремове, червила и прочее и в пакета пъхнат плик с 500 лв. Извика ме в кухнята и ми прошепна: "Не исках да го казвам пред мъжа ти, но паричките са ти за козметични процедури, понеже на нищо не приличаш вече..." Мило, а? Емпатия! :lol:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1439 пъти

Re: За емпатията

Мнение от Тутти »

Това което може да ти каже една майка е много значимо за детето, та било то на 5 или 50. А твоята майка в този момент явно не е била в добра форма, изобщо го забрави.
Важното е че ти си хубава и много тактична, значи си надминала учителя, както казват умните.
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”