ЗА МОРАЛА ...

Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от kesten »

За мен е странна ситуацията не че въпросната Ема е убила двама човека с безотговорни действия. Кукувички има на всякъде. Както е станало ясно, тя дори не осъзнава какво е направила. Но как са се намерили 15 000 човека да е подкрепят- е те това вече е тревожно??? Как беше.. "морал"???

Знаеш ли Дени, познавам не един човек който милее за живота на патенца например, но хич не го е еня за живота на хората?
dal

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от dal »

не че искам да апострофирам нещо и някого , но там ако не говорим за Квебек , а може би дори и там е в сила прецедентното право , а дори и като във френско говоряща канада да е континенталното / по което е и нашата система/ , при определяне на наказанието ще се вземе степента и формата на -вината и степента на намеса на обективните обстоятелства , освен субективните :
-каква защита ще ангажира тя ? Кой ще и е адвокат? какво ще пледира
-скоростта на мотористите които са загинали , тяхната възраст ,
-чия е отговорността за огражденията на магистралата , щото там имате и едри добичета по половин един тон , защото по цял свят има изисквания за това и се правят тунели надлези и какво ли не именно в такива зони. щото на магистралата можеше да има мечка с две мечета и не само да спре ами и да не може да ръкомаха и да тича срещу колите ...
-данните относно нейната личност , защото ако това е да речем един природозащитник , нещата ще завият в различна посока поради нейните мисловни нагласи- това се установява с психиатрична експертиза
-установява се дали удара в патетата и голямата патица би предизвикала повреда в нейния автомобил и риск от катастрофа за самата нея ако не беше спряла - това е един важен въпрос , който ще е съотносим съм обема на вината и непредпазливото деяние ...

не могат да я осъждат за това което е казала пред съда , там по цял свят всеки подсъдим може да твърди или не квото му хрумне.
не може да я упрекват за обществената подкрепа , защото ако тя самата или други наместо нея са успели да вкопчат такъв ресурс -значи че има някъде потънало душаме под обществените стъпки.

Това всичкото не са адвокатски локуми а принципи в търсене истината в правните системи
Ако съм и адвокат ще се подготвя по горните точки много добре
Иначе да бориш че няма причинно следствена връзка между поведението и на пътя и вредоносните резултати е напълно наивно и обречено

Тролче да ни държи в течение какво се случва нататък

Проверих сега , Луизияна , Квебек и ЮАР са изключения от прецедентното право. Значи важи контитенталното , прилагано в Европа и вероятно доста от нормите във Франция. Което на нормален език означава , че никой няма да може да се позове на прецедент как 1839 г за да запази кучето си живо от прегазване стария Дъфти Мъфти е отстрелял табун коне + два ездача по погрешка без да го обесят .... :nod:
troll

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от troll »

ходих да чета серьозно петицията.
Момата е на 25 и има 3 години опит т.е. преди три години е взела книжка. Колата е на баща й.
т.е. няма собствена , не кара всеки ден и няма здрави шофьорски навици.
Полицейския офицер, провел опит е свидетелствал, че когато е ударил спирачките моторът е бил със скорост от 113 до 129 км/ч, а се е ударил в колата със скорост от 105 до 121 км/ч т.е твърде късно е реагирал.
Освен туй, там по туй време е имало ограничение от 90 км/ч.
А подписалите петицията в момента са 17061.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от kesten »

Трольо и аз изчетох петицията. Виж уловката. Тя че била виновна виновна, но призовават ако имаш съмнение дали трябва да прекара остатъка от живота си в затвора- да гласуваш. Дали е заплаха за обществото....
А тя още няма ясна присъда. Е не съм юрист, чета като профан темата за морала.
Последно промяна от kesten на Сеп 1, '14, 20:24, променено общо 2 пъти.
dal

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от dal »

което означава , че вероятно ще има символична присъда и евентуално глоба
не познавам законите , иначе тук в бг за нашите казуси в страната лесно се правят прогнози

Едно време ни изпитваха по такъв казус :
Двама планинари замръкват зимата палатка студ горе в планината , скарват се , единия удря другия , пострадалия излиза извън палатката да си прави друго убежище и е изяден от вълци . Има ли вина нанеслия удара за смъртта ? И отговорът е НЕ , ама не ми се дискутира защо баш , касае липсата на причинно следствена връзка между поведението и настъпилия резултат .

В Квебекския случай- с тяхната скорост всяко препятствие пред тях заради скоростта може би ще е било фатално. Тя е в нарушение , те също . Времето да се пуснат аварийките да мигат може да не е достатъчно за първите връхлетели , дари да са пуснати били светлини . Ако колата и е била с работещ двигател , тя също е имала светлини на задницата .
troll

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от troll »

Е да де ама ....
в България за да бъдеш съдебен заседател кандидатстваш, а тук ти е задължение.
И при теб в журито има и съдии, а при мен само граждани.
Така, че само тяхното впечатление важи и затуй тук съдеб ите процеси са психо атака на журито.
:hihihi:
troll

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от troll »

морала е относително нещо ....
Тук.
Ако сте ядосали 8 годишната си дъщеря, тя може да набере един телефонен номер, който е много рекламиран и да каже:
" Баща ми ми целува дупето, а майка ми ни снима. Това лошо ли е?"
До един час, ще дойде жена с полицай и никога вече няма да я видите.
Все едно, че е загинала при автомобилна катастрофа.
:mrgreen:
denitsavm

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от denitsavm »

Ако 8годишната ми дъщеря знае, че точно това е вярното изречение - миии... не знам :hmmm:

Кестенче, според мен има неща, които човек прави инстинктивно /или поне по добре отработени схеми в миналото, но да го наречем и това инстинктивно за случая/. Когато цял живот те учат да не убиваш пилетата с прашки, да не бесиш котки по дърветата и т.н., то си ти остава на едно подсъзнателно ниво,особено и ако живееш с животни/ и ако караш по селската улица, това да спреш ще се приеме за правилно поведение. Не зная в Канада как е, но тук никой не ни учи докато караме шофьорски курс, че излезне ли животно на пътя и нямаме време да преценим ситуацията - да го газим. Масово хората спират - инстинктивно, като доста често не са сигурни в околната ситуация, даже съм убедена, че си има приличен процент птп, за които се дават оправдания с животни...

Въпросът е не, дали е виновна - очевидно е, въпросът е дали трябва да живее в затвора, за да не навреди на някого или има и по-лек вариант, защото очевидно не е излезнала с идеята да утрепа някой по пътищата.... Тя не е някой антисоциален сульо, дето пробва колко може да върви по ръба преди да пропадне.... направо си представям, че може да се случи на всеки... Например ти какво би направила, ако някой заблуден ретривър изскочи пред колата ти? Ей така докато си пътуваш към работа и премисляш деня? Почти съм убедена, че инстинктивно ще натиснеш спирачка и то още преди да си погледнала в огледалото, за да се убедиш, че моториста отзад си е на същото разстояние на каквото е бил преди кучето... щото или газиш кучето или гледаш в огледалото :hmmm:
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от kesten »

Дени не искам да споря. За съжаление примера който даде... ами случи ми се преди много години. Не не беше ретривър, но аз за кучетата давам всичко. От как се помня имам куче..... Милото изкочи и аз нямах избор. :cry: :cry: Още ми е пред очите.. но чувах колите зад мен :cry: :cry: :cry: Не си сам на пътя.
ако беше дете кова, ако ще цялата колона да ме натресе отзад, да не дава господ.
Последно промяна от kesten на Сеп 1, '14, 22:55, променено общо 1 път.
denitsavm

Re: ЗА МОРАЛА ...

Мнение от denitsavm »

А аз не зная как бих реагирала... надявам се и да не разбера ..
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”