За човешките добродетели...

dal

Re: За човешките добродетели...

Мнение от dal »

Стар чероки разказвал на своя внук за борбата, която се води във всеки един от нас. И рекъл на момчето, че в душите ни се борят два вълка. Единият е зъл, той е гневът, завистта, недоволството, отрицанието, алчността, надменността, самосъжалението, чувството за малоценност или пък за превъзходство, лъжата, фалшивата гордост и егоцентризмът. Другият е добър – той е радостта, мирът, любовта, надеждата, спокойствието, скромността, добротата, благосклонността, взаимността, щедростта, искреността, състраданието и вярата.
Внукът се замислил за момент и след това попитал дядо си:

- И кой вълк побеждава?

- Този, когото нахраниш. – отговорил старият чероки.

разказвам тази притча , която може и да знаете , защото тя е показател на сложната човешка натура , в нейната целокупна сивота -микс между черното и бялото ; тези дни си мислех какво нещо сме това човеците и в аспекта на тази тема....
-като гледам /когато изобщо/ вечер новините , ми идва да взема един калашник и един тир патрондаши и да сея "добро" без да спирам
-като гледам около мен как живеят , какво мъчи хората , как оцеляват , какво цепят на две и ми идва да съм световния червен кръст и да раздавам , докато направя дупка до оттатък екватора....
-онзи ден се опитахме да купим роял на плевенската музикална гимназия , за децата на града , аз деца за учене нямам вече , няма нито един музикант в родата ни , нямам никаква задна мисъл , неща документ за дарения , не се целя да отбия данъци , даже името ми неща да се знае , просто така си бехме решили , и ме засипаха с въпроси как ще го заведат като ДМА и от къде да намерят акордьор / ако така се казва / :twisted: Вбесих се и ще го дадем на филхармонията , да го правят каквото щат ;
-резервирах ресторант , платих кувертите местата , стана страшен купон 9/10 си изкараха страхотно , но и на платеното си имаше едни десетина въртоглави шилета , дето просто не дойдоха без да се обадят - и да кажеш да са най бедните и без чист спретнат кат дрехи-ами не е така- просто хората са си такива ....вероятно им е било хубаво някой да закопа парите за тях , а те да отбележат точка с превъзходство и отсъствие .... :hmmm: Не знам!
-дойде една жена , да търси помощ за дете , изкара снимки на детето епикризи диагнози , обаче си останах хладна и дистанцирана и чак следобяд се сетих от къде я познавам , измамник беше - от съдебните зали....
-всеки ден чистим целите тротоари в промишлената зона над нас заради закъсващите автобуси и вървящите пеша служители на други фирми , пясък луги - да могат да минат , да е чисто да не се трепят ...ама аз знам че те ми прекършиха всичките млади борчета отвън оградата и сега растат като обли буренца , джуджести форми , пендули по принуда , и една ако набарам по опесъчената пътека ще я ритам човеколюбиво по баира до спирката на тролеите ....от хуманизъм ей така
-може и да не съм хич по темата вече , ама паючето горе добре го е казала , че май трябва да се взаимноочоловещваме и в двете посоки , и да даваш и да получаваш да се научим...

р.р. сетих се и още нещо - сутринта рано в събота много настинах , защото беше минус 12 и товарихме камион. за пръв път съжалих , че никога в живота си не съм имала ръкавици и шапка . от томболата вечерта ми се паднаха ръкавички от три лева , белички и не беше нагласено -.....и честно си помислих , че горе шефа не спи и бди :ieeee: много се зарадвах :liubov2:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: За човешките добродетели...

Мнение от bouquet »

dal, радвам се, че те познавам, макар и само виртуално :tzeluvka:
Търся добри хора
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: За човешките добродетели...

Мнение от ida_ili64 »

Да... благодаря Танет :sheart: , че изрови тази темичка, която е потънала в прах...
А има толкова много неща, които са се случили от последното писане тук... И доказателство, че добродетели има и то тук, в нашия форум, не е нужно човек да стигне края на света за да ги търси. Не е нужно да се рови за текстове, които събуждат в нас умиление и търкулват по някоя сълза по бузите. Има толкова хора тук, които ме карат да съм щастлива, че съм част от това общество, които разтуптяват сърцето по-бързо четейки из темите и сигурна съм- още поне толкова, които биха го направили, но ако попадна в правилната тема...
Ей, хора с големите сърца - благодаря ви, че ви има! :sheart: :sflower: И да, добрината не трябва да е само коледна, но аз ви пожелавам една специална и за вас Коледа, с много вълшебство и някой да запали онзи огън, който да предизвика блясък и във вашите очи! :daaa:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 2919

Re: За човешките добродетели...

Мнение от Deleted User 2919 »

http://www.blitz.bg/news/article/409137" onclick="window.open(this.href);return false;
[video][/video]
Нас бьют, мы летаем...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: За човешките добродетели...

Мнение от Гео, граф »

Не знам дали е за тази тема, но ми хареса :sdovolen: . Копирано от фейсбук:

''Правя сладко от дюли сега. Сама си отгледах дюлите, сама си ги настъргах, сама си ги варя. Но ще ги ядат тия хора, които обичам.
И се замислих, че всичко така правим - сами го създаваме, пък после го раздаваме. И ако не го правим с любов, а с горчилка, ако сме го осълзили, докато го мислим, ще вгорчим и другите.
Дай любов, пък виж какво ще получиш. Аз като дам сега на Верка комшийката едно бурканче от сладкото, с любов правено, тя ще даде сигурно литър от тяхното вино. И то любовно.
Ей така се множи и пътува любовта между хората.''

Кака Мара
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: За човешките добродетели...

Мнение от Светката »

"Един човек се прибрал късно от работа, както винаги изморен и изнервен, а на вратата го чакал неговият малък син.
- Тате, може ли да те попитам нещо?
- Разбира се, какво има?
- Ти каква заплата получаваш?
- Това не е твоя работа... – намръщил се бащата – и защо ме питаш такова нещо?
- Просто искам да знам, моля те, кажи ми, колко получаваш за един час?
- Щом толкова искаш да знаеш – 20 лева...
- О... – детето се замислило – Тате, може ли да ми дадеш 10 лева?
- Ако искаш пари от мен, за да си купиш някоя глупава играчка или някоя друга глупост, - ядосал се бащата – заминавай в стаята си и лягай да спиш! Как може да си такъв егоист! Аз работя по цял ден и съм толкова уморен, а ти ме занимаваш с такива неща...
Детето тихо отишло в стаята си и затворило вратата.
Бащата седнал, и макар, че бил ядосан, се замислил над въпросите на сина си. След около час, вече доста по-спокоен, се зачудил дали пък тези пари не му трябват за нещо важно... Това били само 10 лева, а и не се случвало често детето да му иска пари.
Бащата отишъл в детската стая.
- Не спиш ли? – попитал той.
- Не тате, просто си лежа – отвърнало момчето.
- Съжалявам, имах тежък ден и се отнесох доста грубо с теб – казал бащата - Ето, вземи парите, за които ме помоли.
Детето се усмихнало.
- О, тате, благодаря ти! – радостно възкликнало то - След това бръкнало под възглавницата и извадило още няколко измачкани банкноти. Виждайки, че детето има още пари, бащата отново се намръщил. А малчуганът събрал банкнотите, внимателно ги преброил и погледнал към баща си.
- Защо ме молиш за пари, след като вече си имаш? – попитал бащата.
- Защото бяха недостатъчно. Но сега вече ще ми стигат. – отвърнало детето – Тате, тук са точно 20 лева. Мога ли да си купя един час от твоето време? Моля те, ела си утре по-рано от работа, защото много искам да вечеряш заедно с мен и мама.
Бащата бил съкрушен. Той прегърнал малкия си син и го помолил за прошка.

Това е просто едно напомняне за всички нас, които работим толкова много и даваме голяма част от времето и енергията си за неща, които не са най-важните в живота... и за съжаление, доста често, изнервени и изморени, пренебрегваме и нараняваме любимите си хора, забравяйки кое е истински значимо за нас... Не бива да оставяме времето да отминава, без да сме прекарали достатъчно време, с хората, които наистина имат значение за нас, тези, които са в сърцата ни. Защото, ако умрем утре, фирмата, в която работим ще ни замени само на няколко дни, но близките и приятелите, които ще оставим, ще чувстват празнина от загубата ни до края на живота си. Защото в живота, не парите или работата, а времето прекарано с хората, които обичаме, е истински ценно!"
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”