За времето, което децата ни не познават

Публикувай отговор
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от Satori »

Помните ли как събота и неделя всичко беше затворено?
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от ravik »

Titi написа:И ако отидеш на хотел с мъж, да не ви дават една стая за двамата, освен ако и на двамата в паспортите не пише, че сте женени един за друг.
Тити, ти това как си го разбрала ми е чудно? ;) :angelche:
Не ми отговаряй. :hihihi:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от tanya1602 »

lila написа:
Titi написа:А! Сетих се и за нещо друго - да имаш зелен паспорт, вместо лична карта. В него да пише семейното ти положение, броя и имената на непълнолетните деца. И ако отидеш на хотел с мъж, да не ви дават една стая за двамата, освен ако и на двамата в паспортите не пише, че сте женени един за друг.
:lol: :lol: :lol:
Имаше жителство също и ако в паспорта ти пише Бургас, не можеш да отседнеш на хотел в Слънчев бряг :lol: :lol: :lol:
Аз не можех да кандидатствам за университет в София - не ми беше район, можех в Шумен и Варна :ovtza: -чи майки ...
Да , ама по софийските улици нямаше задръствания. Тротоарите бяха здрави и чисти. Пред всеки блок имаше пейки. По няколко пъти в годината излизахме да си изчистим около блока. В провинциалните градове имаше работа.Пък сега - всяка втора кола е с пернишка регистрация, всяка трета с благоевградска, всяка пета с незнам си какава. Потротоарите / ако можеш да минеш от коли/ няма здрава плочка. Пейките " софиянци" си ги закараха на " вилите"/ респективно на село/.Същите тези " софиянци" нямат кофи за смет в къщи, щото имат балкони и от там се изхвърля всичко- безнаказано, естественно. В градовете ... е, има хора от форума , които не живеят в София. Те да кажат. :snif:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от Titi »

ravik написа: Тити, ти това как си го разбрала ми е чудно? ;) :angelche:
Не ми отговаряй. :hihihi:
Е как така ще ме лишиш от право на отговор :lol: Ми как съм го разбрала - чула съм да говорят хората, аз когато се ожених вече беше дошла демокрацията и всеки си спеше къде завари :D Но имам опит и от тези години, в които пиша, защото с едно гадже останахме една вечер в София, регистрирахме се в сегашния хотел Шератон, тогава беше май София и не беше така скъп и лъскав, но понеже в паспортите ни пише неженени нещяха да ни дадат една стая, ами ни пратиха мен на единия етаж, него на друг, та трябваше да притичкваме по нощите като вампири из коридорите :D
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от Satori »

Абе то имаше работа по градовете, ама имаше и други работи - като грозни замърсявания и страшни статистики на деца с увреждания и пр. по Яна, Куклен и на други места... Земята около Кремиковци, Нови Искър и къде ли не още ще има да се чисти.

Ама я на по-ведра нотка: станциите по курортите бяха рай! И изобщо курортите бяха с дървета и дива природа. /То една ведра нотка, няма що/.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от ravik »

Ха, Тити, можело е и по-лошо да бъде, ша знайш. В часовете по руски си спомням, че учехме, как на всеки етаж в хотела има една лелка, която седи на края на етажа и отговаря за етажа. Моментално в моето въображение се мъдри една огромна руска лелка, седнала зад едно бюро, обърнато към коридора и наблюдава вратите на стаите. Та представяш ли си ако всичко беше така, както е било при братушките, хи-хи-хи. :hihihi:
Иначе за София от едно време ми липсва това да станеш много-много рано сутрин в събота, да минеш по Графа, а той е застинал в тишина, докато го минеш целия, дори е възможно и трамвай да не те задмине - няма хора, свежо, приятно, леко се показва слънцето - приказка. Но от друга страна, ако всичко си беше останало така, нямаше да познавам голяма част от приятелите си, нито пък Милото, много неща бяха невъзможни и не зависеха от теб самия, така че животът ми нямаше да е това, което е. Така че лично аз за нищо не съжалявам. Дори изключително много се радвам, че всичко се промени. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от toni »

Titi написа:И ако отидеш на хотел с мъж, да не ви дават една стая за двамата, освен ако и на двамата в паспортите не пише, че сте женени един за друг.
Имам такъв случай- към 84-85-та е било. Случката е със собствения ми и до ден днешен съпруг.
Изненадващо въведоха за чужденците да получават покана за гостуване (процедурата отнемаше към месец), за да могат да гостуват в дома ти. В противен случай- в хотел- на границата проверяваха за печат от хотела. Та (нали съм многонационална), идва си съпруга (ама го предупредили на границата, че трябва да има печат от хотел), регистрира се някъде си- мен обаче не ме пускат в хотела (и брачно свидетелство носех, ама съм била софиянка и не можело за мен). Отиваме си в къщи, минават почивните дни, заминава си, в понеделник ми цъфва кварталния (а той, милия, рода ми се пада) да ми пише акт- че имало пребиваване на чужденец в къщата без покана от моя страна. Извика двама комшии- за свидетели и... платих си акта- 200 лв. Тогава като млад инженер получавах 150 лв. Комшийте още ме подиграват, че от млада си плащам за секс :hihihi: Дъщеря ми беше малко над година тогава и изобщо не вярва, че това е истина.
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от nikolica »

Макар и не според сезона, си спомням как с родителите си ходех на Златни пясъци на почивка в бунгала. Наоколо горичка, имаше костенурки (които чехите ядяха), на плажа носехме четири колчета и опъвахме отгоре чаршаф, за сянка, защото аз много изгарям.
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Аватар
betyvan
Kафенце
Мнения: 33
Регистриран на: Дек 9, '09, 09:43
Местоположение: София

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от betyvan »

Радио Хоризонт
6.30 приказка
6.45 дела и документи
Спомням си спокойствието и тишината, макар че отраснах на Красно село.Спомням си зимите с много сняг когато се пързаляхме до посиняване, летните вечери когато с комшиите седяхме на улицата и си говорехме до късно, а сега тези които са още живи се подминават нацупени и не се поздравяват даже.Мисля че заради това са виновни панелките, хората постепенно се отчуждиха. Тука в Княжево, където съм сега нито на село, нито в града, хората са все още малко по сърдечни.
Ако нещо ми липсва от онова време то това е спокойствието, без страх да се прибереш по алеята пеша от центара и да не се страхуваш че някой ще те нападне!
Изображение
Аватар
mami_f
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Дек 3, '09, 08:33
Местоположение: София

Re: За времето, което децата ни не познават

Мнение от mami_f »

Помня, че в първи клас, докато слушахме урока в час, трябваше да си държим ръцете зад гърба - при облегалката на стола :nod:
- сините престилки с белите якички - до 7-ми клас
- водехме кореспонденция със съветски другарчета от побратимени градове в СССР - израз на дружбата между народите.
- задължителната униформа в гимназията, която беше в цвят - турско синьо и в градския траспорт контрольорките си шушнеха:" Я какви млади колежки са ни изпратили..." :lol:
- Заповедта на министър Фол - пак в гимназията и хайките по улиците - поне около Пам.Левски
- Бригита Чолакова по телевизията
- Телевизионните уроци по английски
- Преди касетофоните имаше едни ролкови магнетофони...
- "Музикална стълбица" по програма "Хоризонт", както и петъчното музикално-публицистично предаване с рубриката "Пожелахте да чуете" и незабравимото:
"...А сега - Полегнала е Тодора - за всички, които я пожелаха, с предварителна обработка на Филип Кутев..." :mrgreen:

- Май всяка сутрин пък имаше: "България - дела и документи"
- Вицовете за Тодор Живков, подшушвани на ухо
- Пънкарите на "Кравай"
- Рока и метала бяха забранени и се слушаха "тайно"....
Публикувай отговор

Обратно към “За децата, духа и свободата”