Вегетарианска и веганска кухня

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Албена »

Да споделим какво си хапваме ние ,не месоядните ;)
Две много лесни и вкусни рецепти от мен -
Изображение

Ориз със зеленчуци /царевица ,грах ,броколи ,печурки ,кладница ,
морков ,лук ,пипер/ Краставички и домати чери от градината. Подправих ориза само със сол. Смесеният аромат на зеленчуците е безподобен.
И още нещо лесно ,бързо и вкусно - дългозърнест и див ориз ,лук ,гъби,чери домати ,пиперки и сушена тиквичка.

Изображение

Ястие "Почисти си хладилника" ;-) 4 гъби кладници ,половин стрък праз, половин сушена пиперка,шепичка сварена елда ,цвекло,половин лимон.Всичко задушено с малко зехтин.Цвеклото на салата.
Изображение

И нещо по-завъртяно :D - Оризови кюфтенца на фурна и шведски хляб от семена на Тити. В кюфтенцата, към традиционната рецепта от варен ориз ,лук ,чесън и подправки, добавих маслини и гъби. Без яйца.Ако добавите яйце ,може и да ги пържите .

Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Албена »

Още една снимка намерих :angelche:
Солени мъфини с тиквичка
200 г брашно
1 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сода
1/2 ч.л. кимион
1/2 ч.л. сол
черен пипер
1 голямо яйце
150 мл. айран
5 с.л. зехтин
1 настъргана тиквичка
100 г сирене
Първо се смесват сухите продукти ,после се добавят и другите.Тиквичката се изстисква преди да се сложи.Пече се на 200 около 45 минути .Аз ги проверявам дали са готови с клечка за зъби .
Изображение
Deleted User 3996

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Deleted User 3996 »

От мен едно просто ястие. Сурова зелка се нарязва като за салата, залива се с кисело мляко, поръсва се обилно с чубрица и се обърква.
На всеки на когото съм му дал да го опита, отначало гледа с недоверие, но после е съгласен, че е много вкусно.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Албена »

Не обичам мляко ,но пък обичам зеле .Ще я опитам тази салата. Сигурно ще е вкусна. :dovolen:
Днес за обяд съм сготвила картофи на фурна - само със сол и малко олио.Много препечени .Кисело зеле с ориз. Салата от праз с маслини , зехтин и лимон. И винаги у дома има плодове според сезона.Сега са ябълки ,портокали ,мандарини ,от време на време помело. Улавям се ,че постоянно дъвча нещо ,когато съм в къщи. :angelche:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от calico »

Браво за темата, :daaa: ще се възползвам, че и моите идеи не са безкрайни.
днес готвя пълнени чушки с гъби, моркови, лук и ориз, ще им правя и млечен сос.

като прочетох "кладница" и се сетих за шкембе-чорба от кладницата :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Миша »

Стара рецепта от шопския край в безброй вариации

Задушено кисело зеле + смачкани варени картофи + зелев сок, докато поеме, за полувегетарианците може да се добави масло , иначе става и с всяка друга мазнина, може да се приготвя и в тигана, може и направо във фурната , киселото зеле може да се замести и с кисели домати и морковчета , лятото я правя с кисели краставички от буркан , само че тогава позапържвам пюрето от картофи, разреждам със сока от буркана , свалям от котлона и добавям киселите краставички
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
РОУЗ

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от РОУЗ »

Печено червено цвекло
Цвеклото се нарязва на едри филии, една глава лук - също, слагат се върху по-голямо парче фолио, заливат се с 2-3 с.л. червено вино, малко олио/зехтин и черен пипер. Краищата на фолиото се събират отгоре и се осуква, пече се около час, за който не обича вкус на сурово цвекло, иначе може и по-кратко, става много ароматно. Аз пека по няколко такива пакетчета накуп, понякога ги слагам заедно с фолиото в гювечета.

Крем-супа от карфиол и джинджифил.
Съвсем скоро я опитах при Венчето, страхотна, не мога да кажа точните пропорции, аз я правих на око, съдържа задушен лук, карфиол, джинджифил, може и картоф, за който обича по-плътен вкус. Пасира се, подправките са само сол и черен пипер, сервира се с течна сметана, по желание.

Ориз с маслини, зелен лук, гъби и сушени чери домати от фризера.

Друго дежурно в менюто на ни на месоядни ;) са броколите, под всякаква форма, кипвам ги в една голяма тенджера и седят така в течността в хладилника цяла седмица. Взимам ежедневно от тях и спретвам нещо бързо - крем-супа с малко синьо сирене, или с пържени яйца, бяло и пак синьо сирене, огретен или просто със сол като гарнитура.

С удоволствие ще чета темата, обичам вегетарианска храна, дори и само като гарнитура. ;) Шегувам се, има куп храни, които не се сещам не само да сготвя, но и да купя, на мен ще ми е полезна темата.
Понякога много ми се дояжда постна картофена яхния или постно зеле, това са хранителни навици още от детството, баба ги правеше много вкусни и са останали сред любимите ми храни, нищо, че не съм веге. :hihihi:
gospodinov

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от gospodinov »

Ееее супер си Албена. :tzvetentze:
Много добра идея е тази тема, така ще се споделят опит и рецепти от първо лице.
В Турция съм ял пасирана леща с гарнитура от ориз, много вкусно съчетание.
Все се каня да си направя и все забравям.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Вегетарианска и веганска кухня

Мнение от Тутти »

Моята любима рецепта е пълнени сухи чушки с боб. Сварява се с морков и половин глава лук до готовност купичка боб. Не се слага сол. Накисват се в гореща вода сухи червени чушки. Сварения боб се смесва със запържен в олио лук и праз, добавя се сол, червен пипер, джоджан и всичко това леко се смачква. Пълнят се омекналите чушки, подреждат се в намазнена тава, налива се от водата, в която е врял боба, така че наполовина да покрият пълнените чушки. Пече се до готовност, чушките трябва да поемат почти цялата течност и да потъмнеят леко. Голяма вкусотия е, рецептата е от Северозапада. Приготвяме я задължително на Бъдни вечер и не само тогава.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”