Пелте от дюли и други работи от дюли

Изкушения за лакомници и гурмани.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от apis »

Да съм сложила вода в повече - не съм,защото тя едвам покриваше дюлевите изрезки.
Вряха на слаб огън около 2 часа.
На другия ден прецедих,сложих захар,варих 45 минути,получи се неразливаща се капка,сложих лимонтозу 5 минути преди махане от котлона.
Налях в буркани.И като изстина изобщо нямаше желе.Та трябваше в шишета да го налея.

Една година варих сироп от френско грозде и сипах в шишета.
Като изстина,така се желира,че нямаше изсипване от шишето.И тогава пък си казвах,защо ли не го сипах в бурканчета.

За разваляне,едва ли ще се развали - захар/течност е съотношение 1/1.
Вкусно е.Няма да го преварявам.
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от Неделя »

И аз направих желе - за пръв път правя такова нещо. Получи се перфектно. Аз имам следната тактика със сладката....понеже винаги импровизирам с количествата захар/за да намеря минималното и достатъчно количество/ и не съм сигурна дали ще се сгъсти достатъчно и дали е сладко, след като съм сварила почти изцяло, спирам котлона и го оставям да изстине напълно. Обикновено варя вечер, спирам и на следващия ден като се върна от работа го досварявам или добавям захар/ако се налага/,а ако е готово, слагам лимонтозу, пълня, затварям и обръщам. Не стерилизирам. Желето е невероятно - и на вкус и на визия. Този път беше по рецепта, следващия път ще опитам с по-малко захар Благодаря на Caliko за рецептата! :gush:а
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от katina »

И аз направих желе и затворих в буркан сварените дюли. Захарта от 700гр на литър вода ми е много, прекалено сладко стана и желето е много гъсто. Ще правя още желе, но захарта ще е по-малко. Тази година за първи път правя желета, първото беше от дренки, невероятно е като вкус и консистенция! Захарта беше много по-малко и си беше направо течно, сложих го в бурканчета с идеята да го ползвам за кремове и сладоледи. След месец като го отворих се изненадах, че е желирано и е супер! Apis, слагай си желето в бурканчета, да не се изненадаш после, че имаш желе, а не сироп!
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от apis »

katina , хареса ми идеята за желе от дренки.Все не мога да им намеря приложение.
Желето по същия начин ли се прави или има някакви особености ?
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от katina »

Да, по същия начин. Варят се дренките до омекване, прецеждат се през тензух, като се изтискват добре (трябват си ръкавички), слага се захар, вари се, накрая се слага лимонтозу и още горещо се разлива в бурканчета.
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Пелте от дюли и други работи от дюли

Мнение от apis »

Благодаря , katina !
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”