Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Венче, дебеланкото голям красавец :potekoha: :potekoha: !
Аз тренирам с бирения хляб, ама с тъмна бира по ми харесва :dovolen: . Нищо ново, затова не показвам.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

И аз правих вече няколко пъти с бира, ама все с тъмна, предварително си знаех, че е по-добрата. И на ММ не му е жал за биричката, защото и на него му харесва хляба. Шоши, слагаш ли мед ? И качвай снимки, виж във ФБ каква активност кипи.
Прелитам набързо през София и нямам време да потърся малц, ама ще трябва да го направя. Или Господинов да разкаже, как си покълва житото (ечемика) сам. Продават малцови брашна, ама кой ги знае какво имат вътре :hmmm:
Лютеница аз тази година няма да правя, миналата май се поизсилих и половината буркани си стоят. Но печени домати вече затворих.
А да, шишкото на снимката е с 350 гр бяло и 150 пълнозърнесто.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Венче и без да е печен в съд се е получил чудесен хляб, нещо в което съм убеден.
Много добри шупли, майсторски, браво.
Аз когато слагах зърна, не съм ги покълвал, само ги накисвах за 24 часа. Има много писано за покълването на пшеницата, преди съм правил но вече не си спомням с подробности процеса.
Аз за около 10-на дена не съм месил хляб, ходихме на море, но вие с Лидия достойно се представяте и заради нас :daaa:
Колкото до малца, този който се продава за хлебарството е препечено до черно ечимичено брашно, Техра имат такива.
Ползва се за оцветител и за вкус.
Има различни видове малц, но твоя подход, с бирата, ми се струва доста по удачен - натурален.
Във всички такива суровини има съставки, които да удължават срока на годност, антислепващи съставки, оцветители и т.н.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Изображение
Това е последният хляб с тъмна бира и мед. Ароматът и вкусът са :potekoha: :potekoha: - според мен ;) . И с малки шупли да не ми изпада сладкото :D .

Малко по- голям е /600 г брашно/ и му е малък съда за печене, ама не съм намерила по-голяма подходяща тенджера.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Шоши, супер е!
Пробвай да го печеш без съд.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

А така, Шоши, давай снимки, я колко апетитно хлебче. Радвам се за бирената рецепта, ще поровя и за други, та да имаме варианти.
Аз обикновено замесвам 600 гр брашно, оптимално е за нашите хлебни нужди, а и за съдовете, с които разполагам.
Досега печах все в някакъв съд, мислех си, че по-хидратираното тесто ще се разлива, но не, номерът е в хубавото измесване, глутенът е този, който ще държи тестото.
Господинов, това с малца си го представях като да е покълнало житото (или ечемикът), да е изсушено и след това да е смляно на брашно. Това другото и аз мога да си го направя, като си препека каквото и да е брашно и няма да има гнусотии вътре, ама дали ще е останало нещо полезно в него :hmmm: , по-скоро не :snif:
Последно промяна от wenche на Авг 23, '18, 11:19, променено общо 1 път.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

А каква е разликата между пълнозърнесто пшенично брашно и пълнозърнесто пшенично Грахам брашно ?
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Няма разлика.

"Главният фактор, по който се определя степента на пълнозърненост е пепелното съдържание "( Означава количеството пепел, което остава, като се изгори определено количество брашно, а не че в брашното има пепел ;) – "колкото по-високо е пепелното съдържание, толкова по-пълнозърнесто е даденото брашно, това се отбелязва при изписване на типа на брашното.

Когато се смели зърното и не се пресява по никакъв начин, се получава пълнозърнесто брашно тип 1850 (при пшеницата), наречено още "Грахам".

*Тип 2000 е пълнозърнесто брашно от лимец
*Тип 1850 е пълнозърнесто при пшеницата (Грахам)
*Тип 1750 пълнозърнесто при ръжта.
*Тип 1150 е типово пшенично брашно
*Тип 500 е бяло пшенично брашно

Цифрата, поставена към типа на брашното, изразява пепелното му съдържание в проценти. Например брашно тип 1150 има 1,15% пепелно съдържание. Брашната с високо пепелно съдържание имат висок процент от обвивките на зърното, по-тъмен цвят, повече витамини, минерали и ензими. Брашната с по-високо пепелно съдържание имат по-голямо количество белтъчини, но техните хлебопекарни свойства са по-ниски."
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

gospodinov написа: Авг 23, '18, 10:04 Шоши, супер е!
Пробвай да го печеш без съд.
Господинов, в началото пробвах да пека без съд и кората ставаше много дебела и твърда. След това опитах в затворен глинен съд за хляб, в стъклена тенджера и половината време без капак.
В тенджерата през цялото време на печене кората става най-тънка. Може би проблем е и фурната - не може да пече само на долен реотан и не мога да изключа напълно вентилатора.

Венче, благодаря за инфото за брашното. На мен ми е проблем да намеря бяло брашно без добавки. Пълнозърнести - колкото искаш, ама бяло не се хабят да правят.
Последно намерих немско, био, от DM пшенично тип 550. Другият път ще пробвам с него за бяло.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

gospodinov , благодаря !
Пълнозърнесто пшенично(което не е Грахам),и то ли е тип 1850 ?

На фирма Арчар :
брашно тип 650 (нямат тип 500)
пълнозърнесто пшенично
пълнозърнесто пшенично Грахам
пълнозърнесто пшенично ръжено 65/35
пълнозърнесто ръжено пшенично 65/35
пълнозърнесто ръжено

Само от последното не съм правила.От всички пълнозърнести ми се получава,а от тип 650 и двата пъти не ми се получи.
Мислех да взема тип 500 на София мел,да направя хляба с мляко,но едва ли ще стане.
Ще продължавам с пълнозърнестите,с бялите вече няма да се пробвам.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”