Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

mama_li написа: Юли 3, '18, 11:57 Да споделя за кваса. ... Щом дойде ред пак за хлбече, изваждам на стайна температура и подхранвам с по-големи количества вода и брашно. След няколко часа е готов за месене.
Е, ей това не се случва, стои си тежък, безжизнен, след ден-два реши да направи някое и друго мехурче и ми обърква тайминга. Преди при всяко подхранване бухваше.
ММ обаче свиква да яде без хляб, когато няма домашен :mrgreen:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Венче, въпреки всичко хляба изглежда супер, много апетитен.
Сега се замислих за друго - при по-висока температура, ферментацията би следвало да протича доста по-бързо в сравнение със зимата.
Дали кваса не достига пик прекалено бързо и после да спада?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от zeleno »

gospodinov написа: Юни 30, '18, 09:43 ...
Подхранва се с 1- 2 лъжици брашно и толкова вода всеки ден сутрин и вечер, може да се прави и три пъти на ден, всичко е въпрос на желание и време.
...
само се добавят или се и разбърква :?:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Добавят се и се разбърква до получаване на хомогенна смес. Сместа ще спадне но това не е проблем.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Да, добре се получи и много вкусен, с хрупкава коричка. Може и от брашното да е.
А кваса ще го следя изкъсо с по-чести почерпи и няма да го слагам в хладилника, пък да видим.
Зеленко, ти к'во правиш тук :daaa:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Попаднах на интересна технология за приготвяне на квас от ориз, от този сайт
https://bg.cook2eat.com/how-to-prepare- ... ened-bread

Понеже е преведен доста нескопосано ще се опитам да коригирам това, което мога. Има описани и други методи за получаване на квас, но за тях вече имаме информация.

Оризов фермент

Необходимите съставки:

-Ориз - 100 g;
-Чаша и половина топла, преварена вода;
-Захар - 30 g;
-Брашно (може да е пшенично) - 7 супени лъжици.

Първи етап: вземете ориза и го залейте с топла, преварена вода. Леко разбъркайте и добавете 10 грама захар, след което поставете на хладно място и оставете да престои три дни.

Втори етап: прецедете ориза.
Разделете водата на две, като към по-голямата част добавете три супени лъжици брашно, 10 грама захар и внимателно разбъркайте всичко.
Постепенно сместа трябва да започне да се ферментира и да образува мехурчета. След като този процес започне, трябва да добавите още една супена лъжица брашно и останалата вода.

Трети етап: изчаква се още един ден, и след това се добавя останалите брашно и захар.

Тази рецепта може да се използва не само за печене на хляб, но и за палачинки и пайове.
Частта от квас, която е останала неизползвана, може да се съхранява в хладилника.


Малко е объркано но звучи интересно.
Сещам се как преди, добавяхме към вино зърна с ориз, за да стане като шампанско. :D
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Не ми се беше случвало да забравя хляб във фурната :o :oops: :lol: .

Изображение

Задрямал съм на дивана, казвайки, че след още 5 минути го вадя. :ssleepy: :ssleepy: :ssleepy:
Е .......след цели 15 мин повече, се сепнах ,скочих, и го извадих почти на сън, беше на границата да изгори. :sgiggle:

Въпреки, че е със 100% пълнозърнесто брашно, надигна се много добре и отвори разреза.

Кефирения квас работи много добре в комбимнация с пълнозърнести брашна, поредно доказателство. :daaa:

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

..и филийка

Изображение

Много вкусен хляб се е получил.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Хахах, и Господинов с принос към гафовете :lol: обаче браво, чудесен хляб! По моите критерии даже не е изгорял. А и щом е пълнозърнест, пък и с трици, той си стои по-тъмен, виж долната кора си е съвсем ОК. И шуплите абсолютно равномерни. Абе с две думи много мой хляб.
Аз да докладвам за кваса - вчера го нахраних към 17:00 ч. и досега не е мръднал. Не изглежда подло да се е надигал през нощта и да се е спихнал до първоначалния размер. Ще го почакам до обяд и отново ще добавя брашно.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юли 4, '18, 07:19 Хахах, и Господинов с принос към гафовете :lol: обаче браво, чудесен хляб! По моите критерии даже не е изгорял. А и щом е пълнозърнест, пък и с трици, той си стои по-тъмен, виж долната кора си е съвсем ОК. И шуплите абсолютно равномерни. Абе с две думи много мой хляб.
Аз да докладвам за кваса - вчера го нахраних към 17:00 ч. и досега не е мръднал. Не изглежда подло да се е надигал през нощта и да се е спихнал до първоначалния размер. Ще го почакам до обяд и отново ще добавя брашно.
Благодаря Венче :tzvetentze:
Винаги съм искал да правя хляб само от пълнозърнесто брашно, (даже ако мога и аз да си го меля), но досега не ми се получаваха нещата.
Ставаше спитен, този ми е първия опит, който наистина ми хареса на вид и на вкус.

Може да се накисват цели зърна пшеница или други и след едно денонощие да се смелят и да се добавят към тестото.
Другата опция е да се оставят да покълнат.

Вчера за вечеря, нямах от моя хляб(все още не го бях изпекал) и ядох купен, от една пекарна. Меко казано странен вкус, сравнен с домашно приготвения, гъбесто-дунапренен и никакво чувство за ситост не оставя.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”