Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Тамън добием някаква увереност и Лоиз вземе, че хвърли някакви такива снимки и ни разколебае в способностите ни. Наистина майсторски дупки. В стремежа към съвършенство ще се възползвам от предложението ти за квас, кажи когато е готов. :gush:
Сега като чета Господинов си давам сметка, че моите хлебчета с големи дупки бяха в началото, когато по метода Stretch and fold само разтягах по няколко пъти тестото без никакво месене заради високата хидратация. Сега нали съм се изпедепцала и прилагам по-сложни техники за измесване ;) като Slap and fold и резултатът е по-ситни и подредени шупли. Трябва да се провери тази работа. И да, вкусът е поне толкова, ако не и по-важен от вида, особено ако хлябът не се изяжда веднага целият.
На моя мързелив квас, целия, 180 гр, снощи му сложих 200 мл вода и 200 гр DM-ско био-брашно и сега е удвоил обема. Чудя се дали сега или като замеся цялото тесто да си отделя квас. Може би по-добре сега, защото в брашното за хляба ще има ръжено. Ей го мързеливецът.

Изображение
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Та както правилно подозираме, между нас има скромни, скрити таланти. Вижте какво майстори hrissi.

Изображение

Изображение

Изображение

И козуначета продължава да прави. Усъвършенства конците :dovolen:

Изображение

Изображение

Изображение

А тук е обещала рецептата.

Изображение

Изображение
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Подозирам, че и Зеленко бърка квас, влезе като за огън и после зачезна :gydigydi:
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

За първи път виждам брашно от тритикале (на Екосем). Някой пробвал ли го е? Ясно е, че е ГМО, а ние мразим ГМО, но все пак е кръстоска на пшеница с ръж, не с жаба. :snif:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

И не само, Гео и тя гледам прави красиви пити, с мая ли, с квас ли.......

Хриси, как може да правиш такива красоти и да ни ги качваш темата?
И хляба е страхотен и козунака. :daaa:

Венче, аз преди доста се бях вторачил в тия дупки и шупли и се ровичках из нета.
Това обяснение ми се стори най-правдоподобно - развит но хаотичен глутен.
Като се замисли човек, звучи малко, като- удряй силно, но леко :).
От друга страна, едва ли нашите баби са ползвали slap и stretch технологиите, техния хляб така ли е изглеждал и ако е да, дали това е "ключа за бараката"? :hmmm:

И аз съм го гледал това тритикале, ама нямам никакво доверие на такива коткокучета :lol:
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Да изпълня обещанието си.
Ето я рецептата, а за повече подробности може да прочетете в блога на една дама. Блога се казва " Само за гладни".
Необходимите продукти: 3 жълтъка, 1 яйце, 1 ч ч кисело мляко, 1 ч л сол, 1 ч л захар, 70 гр масло, 500 гр бяло брашно, 120 гр квас.
За плънката: 100 гр крема сирене, 150 гр краве сирене, масло 20 грама, яйце за намазване. Тук е като сиренка, но аз нямах време да слагам сирене и масло за плънка и си стана само питка. Добре се получи, малко жълтееше от яйцата и беше на конци, чак не можах да повярвам че аз съм я правила, получи ми се и да се надявам че не е късмета на новака. Тази вечер пак ще я замесвам и дано ми се получи.
Благодаря Венче , благодаря Господинов. Правя опити, от време на време се получават нещата. Е и някоя летяща чиния се заформя, ма си е вкусна. Само да споделя , може и да не съм права но летящите чинии поне при мен се получават когато не е добре втасало. Имам проблем и с оформянето, с разрезите, абе дерзаем и нема да се дадем.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Поздравления Lois, страхотни хлябове показваш, то шупли то чудо.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Браво на hrissi2009 !
Чудни неща е правила! А сега може ли като за изоставащи стъпките за питката, рецептата и стъпките за козуначето :oops: .
Хляб продължавам да пека, но за козуначето май ще поизчакам захлаждане на времето, че жегата ми е в повече.
Lois уж новак, а като покаже нещо ... от майсторския клас.
Заредила съм експеримен за себе си. Снощи забърках брашното, кваса и водата, след около час и половина- два добавих солта, омесих, разтегнах 3 пъти и прибрах в хладилника. Преди обед го извадих, беше удвоило обем. Направих предварително и финално оформяне, оставих час и нещо на стайна температура, сега пак е в хладилника. Май за първи път правя толкова дълго втасване и оформяне след десетина часа в хладилник. По-късно следобед ще го пека, да видим какво ще излезе.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Нещо не четете, ми се струва. Май само картинки гледате? Не са мои тези снимки, нито хлябовете им.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Ползвам копи/пейст от блога на Любка Гечева.

Един козунак, които не отстъпва на другите публикувани до сега в блога ми. Рецептата е на Трендафил Кунчев.
Необходимите продукти - 3 жълтъка, 1 яйце, 150 гр захар, 150 мл прясно мляко, 100 гр краве масло, ромова есенция или ром 1 с л , 500 гр брашно, 1/4 ч л сол, 200-250 активен квас.
Разбийте яйцата и захарта до побеляване, добавете млякото, аромата, накрая кваса. Получава се кремаобразна смес. Пресейте брашното и замесете, оставете да си почине за 30 минути. Добавете половината от маслото и солта омесете добре и оставете за 30 минути. Направете три разтягания, като при хляба през 30-40 минути.
След разтяганията направих моя метод за конци който можете да видите тук, като добавих на няколко пъти останалото масло. Оставям да почива 2 часа на стайна температураа може и в хладилник за 5-6 часа.
На намазнен плот оформете внимателно без да месите като следвате отново посоката на разтягането. Направете фитили и напълнете, ако желаете с различна плънка, локум, шоколад, стафиди. Поставете във формите и след като удвои, дори утрои обема си може да печете. При мен втасва 24 часа, по едно време си мислех, че няма да се получи, но не се отказах и реших да чакам докато не се вдигне достатъчно. Намажете с яйце поръсете с бадеми и влажна захар. Аз пекох на 180 градуса с купичка с вода на дъното на печката.

За сиренката/ питката
Необходимите продукти: 3 жълтъка, 1 яйце, 1 ч ч кисело мляко, 1 ч л сол, 1 ч л захар, 70 гр масло, 500 гр бяло брашно, 120 гр квас.
За плънката: 100 гр крема сирене, 150 гр краве сирене, масло 20 грама, яйце за намазване.

Ако сте месили хляб с квас знаете, че процедурата е малко дълга, но резултата е вълшебен. Тук със сиренката тестото се приготвя по същия начин. Автолиза, 30 минути след което добавям кваса и омесвам добре. Отново почивка 30 минути и добавяне на солта. Омесвам добре и 30 минути почивка. След това правя две разпъвания през 30 минути. Накрая сеполучи прекрасно гладко нежно тесто.
Оставих го за няколко часа да втаса и го разделих на 4, аз всяка четвъртинка отново на 4.
Оформете топчете и във всяко топче сложете по лъжичка от плънката и масло колкото грахче.
Подредете топчетата и ги намажете с олио. Оставете да втаса намажете с яйце и печете на 180 градуса.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”