Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Колко добре се е отворил!
За сега чисто пълнозърнесто не съм пробвала. Правя смес бяло/пълнозърнесто и последните 2 пъти с добавка на лимец.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Ееее, Господинов, все по-изпипани ти стават. Голям майсторлък е да се развие равномерно под срязаната кожичка. За мен това е все още далечна цел.
Мама Ли, как завърши твоят вчерашен експеримент?
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

wenche, получи се хлебче, но не съм очарована от резултата. Нямам снимка.
Става за хапване, но по другата времева схема хлебчетата ми бухваха по-добре. Вярно, че този път и лимецът беше повече, та не съм съвсем сигурна от какво не се надигна както обикновено.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Качвам снимки от hrissi, добре се е подготвила за уикенд с фамилията. :daaa:

Изображение

Изображение

Изображение
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Ето го първият опит за хляб с тритикале. Резултатът клони почти към провал,но да докладвам за целите на колективното знание.

Изображение

Изображение

Всичко, което можеше да бъде сгрешено, беше направено грешно :nod:
Тъй като ме интересуваше най-вече вкусът, сипах повечко от него. Да кажа, че на вид и пипане е повече като ръжено, отколкото пшенично, освен това е и пълнозърнесто, тъй че с 200 гр бяло + 100 гр тритикале се получи доста тегаво тесто. Трябваше да го замеся по-голямо, защото половината отиде в мивката, докато си миех ръцете. Много лепкава работа. Въпреки месене, дърпане и разтягане си остана късливо и не личеше да се е развило някакъв глутен. Оставих го да втасва един час на стайна температура с намерението да го прехвърля след това в хладилника и излязох за малко с кучето. Срещнах приятели, заваля дъжд, скрихме се в една бирария, довършихме си кучешката разходка и като се прибрах :oops: , на плота имах пълна купа превтасало нещо. Добре че беше само триста грама. Чудих се, чудих и нали ме интересуваше предимно вкусът, реших да му добавя още брашно, измесих го криво-ляво, изсипах го в банетона и по позната схема, уж за малко на плота и след това в хладилника, седнах да гледам Народът срещу Лари Флинт, ей няма да ми омръзне този филм. Като се сетих, хлябът си беше готов за печене и хайде във фурната посред нощ. Ухаеше много приятно, докато се печеше, тази сутрин вече не, вкуса няма да го коментирам, нека изчакаме втория опит.
Та това засега с тритикалето, зареждам повечко квас за епизод 2.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Хриси, страхотни вкусотии!
С квас или с мая са?

Венче, ръженото е доста трудно брашно за работа и може трикателето да е същото.
Не трябва да се очаква бухнал хляб, като при бялото така, че твоя изглежда напълно нормално и филийките са супер.

Аз преди бях заредил с ръжено брашно и така му се наситих... а то не свършва и не свършва :lol:
Пълнозърнестото пшенично е доста по-благодатно за месене и като краен резултат.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 940
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Привети на всички.
С квас е питката по рецептата на Любка Гечева - сиренка/питка, която съм дала на 05.07.18. Като технология вечерта късно я направих на малки топченца и отново не прецених съда в който я пекох- кексова кръгла форма, а една четвъртинка в продълговата та да става и за сандвичи. Понеже сега е доста прохладно нощем я завих със стеч фолио и я оставих на терасата да втасва- някъде към 23:00. Понеже ставам нощем по няколко пъти сутринта към 04:00 я сложих на плота да си довтаса. Да кажа за протокола че навън на студено бе се понадигнала но не бе изпълнила формата, а сутринта когато станах да я печа вече бе се залепила за фолиото и като го свалях 2 от питките леко спаднаха, то се вижда и на снимката. Др. хубаво на тази питка е че не е необходимо да загрявам 1 час фурната. Включих фурната на 200, намазах я с жълтък разбит с малко олио и вода и я сложих да се пече като намалих на 180 градуса, там тя още малко се понадигна. Може би я попрепичам, ма нали ме е страх да не остане сурова я пекох близо 45-50 минути.
Аз си я харесвам защото е по-мекичка почти като козунак,
но моите хора, разбирайте племенниците за които я правя не са много очаровани. Може би не могат да свикнат с вкуса и аз не знам.
Систър спретна в събота вечерта една питка, хем с кисело мляко, сода но добави и малко мая от тази на кубчетата. Стана страхотна, е аз дегустирах само препечената долна коричка, и наистина има разлика във вкуса.
Предполагам в началото на всички им е правило впечатление разликата. Правила съм и мекици. При тях ми направи впечатление че при пържене не поемат чак толкова много мазнина и са изключително вкусни, като от едно време.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 940
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Не му е тук мястото, ма няма ли да спре да вали. Вече мразя дъжда. А толкова много го обичх...........
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Май само при нас вали, другите градинарстват и никакви ги няма.
След ръж и тритикале малко отдих с бял хляб и шупли. С най-обикновено конушко брашно, хубав квас и 30 часа втасване, но дебнене за оформяне и печене в точния момент.
С извинение за препечената снимка, но това беше единствения шанс за фото в цял ръст. Утре ще покажа тънка филийка, за да се фукам с шупли. :ieeee:

Изображение

Изображение
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 940
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

И с право ще се фукаш с шупли. :daaa: На мен до този момент само частично ми са се получавали. :snif:
Венче страхотен е, какъв пуФчо е само, среза се е отворил прекрасно. Май наистина има значение продължителното втасване и нацелване на точния момент.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”