Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Много, много благодаря за пояснението! Времето за излизане ми е много ограничено :snif: . В рамките на час и малко трябва да съм се прибрала. Иначе нямам нищо против да се поразходя.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Да се оплача :snif: . С огромно желание замесих едно хлебче 75% пълнозърнесто, с разкошно брашно, подарък от Венчето. Много приятно за работа. Днес от него изкарах една от малкото летящи чинии, които съм правила :oops: . Като го срежа ще се опитам да разбера дали е недовтасало или напротив. Подозирам, че е искало още малко втасване при тези ниски температури.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5628
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1717 пъти
Получил благодарност: 1941 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Mama_li, объркала се е програмата с втасването. ;) Някъде си ходила и си го пришпорила,,а? При твоя майсторлък, бели кахъри са това, ще стане следващото, но никакво разместване в дневната програма, хляба ти си знае точно колко и къде, шегувам се, разбираш... :lol:
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

mama_li написа: Сеп 28, '18, 14:07 Да се оплача :snif: . С огромно желание замесих едно хлебче 75% пълнозърнесто, с разкошно брашно, подарък от Венчето. Много приятно за работа. Днес от него изкарах една от малкото летящи чинии, които съм правила :oops: . Като го срежа ще се опитам да разбера дали е недовтасало или напротив. Подозирам, че е искало още малко втасване при тези ниски температури.
Ха, не очаквах такова включване :snif: :snif:
Ниските температури не би трябвало да са проблем при теб, защото ти така или иначе го втасваш в хладилника.
Захлаждането влияе върху активността на кваса. Последните дни се налага да му подам малко топлина, за да тръгне и след това го оставям завит в кърпа. Сега през почивните дни ще се разтърся за нагревателна подложка като на Лоиз.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Ето летящата ми чиния :oops:
Изображение

Изображение
Ама пък пак си е вкусен! ;)
[quote=wenche post_id=839245 time=1538138949 user_id=2478]
Ниските температури не би трябвало да са проблем при теб, защото ти така или иначе го втасваш в хладилника.
Захлаждането влияе върху активността на кваса. Последните дни се налага да му подам малко топлина, за да тръгне и след това го оставям завит в кърпа.
Май тук е скрит ключът от бараката. Вчера не дочаках квасът да тръгне добре. Беше се понадигнал малко за час-два, но не беше стигнал пика си, когато го използвах. Следващия път ще имам повече търпение с него.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Лидия, защо летяща линия...какви хубави дупчици е заформил! Важното е че е вкусен.
Пък аз зарязах кваса. От както имам кефир правя за всеки хляб закваска с него. До сега винаги се е получавала чудесна закваска, без да й бая 😊.
Днес, понеже имах доста кефир, освен закваската, и хлябът замесих с кефир и малко прясно мляко. Тестото стана по лепкаво и някак мокро :hmmm: . Пробвах рецептата с повече семена и чакам да втаса :stiskam: .
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

E, има какво още да се желае, но при 75 % пълнозърнесто не можем да очакваме wow-ефект. Може някой ден пък да го постигнем.
Като гледам как се е напукал по среза, понараснал е малко, но не му е стигнала силата за още. Аз съм имала случаи, когато съм го вадила от фурната по-малък, отколкото съм го сложила :oops: Щом е мекичък и вкусен, унищожавайте веществените доказателства и после пак.

Шоши, ти къде зачезна! Непременно покажи този с кефир, и още кефир, и семена.
Аз пък позарязах кефира. По-лесно ми е да поддържам кваса, а и не смогваме за изконсумираме толкова кефир, колкото това чудо може да произведе. Гъбката е приспана засега в хладилника.

Все още не ми се е изяснило, каква е ролята на bench-rest-a между насипната ферментация и втасването в банетона. Навсякъде пишат, че е важен, но какво точно се случва. :hmmm: Аз честно казано много често го пропускам, особено ако втасването е било на стайна температура и тестото е по-лепкаво, все ме е страх, че за 30 минути ще се разтече или ще залепне за плота. Вие как процедирате?
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Ето какво видях днес:

Предварително оформяне и Бенч рест (Bench rest). След като тестото е втасало, то се изсипва върху съвсем леко набрашнена повърхност, разделя се (ако ще печете повече от един хляб), прегъва се на плик, обръща се с гладката страна нагоре и се оформя внимателно като топка (това е предварителното оформяне), покрива се с кърпа и се оставя да почине за 30 минути (което е „бенч рест“). Целта на предварителното оформяне е да се отстранят внимателно непропорционално големите газови мехурчета в тестото и да се постигне повърхностно напрежение, което помага на хляба да запази формата си по време на финалното втасване и печене. Целта на почивката (Bench rest) е да се даде време на глутена да се отпусне след като сме разделили и оформили тестото, премахвайки част от образувалите се газове и сме създали някакво повърхностно напрежение. На силните теста са им необходими от 20 до 30 минути за да се отпуснат. В случай на охладено тесто по-дългата почивка му дава време след предварително оформяне да достигне стайна температура и позволява на глутена да се отпусне.

Ето от тук, където са описани и обяснени всички стъпки
http://www.cookwithasmile.com/%D1%85%D0 ... %89%D0%B8/

Ще бъде полезно за някой, който сега се престрашава, а и за мен, че сега се убих да го търся.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

shoshy , как правиш хляба с кефир ?
Ползвали ли сте нахутена мая,вчера ми предложиха в биомагазин ? Тя е на прах,за 1кг.брашно се слагат около 2 суп.лъж.
А в кулинарно предаване казаха,че маточината се използвала вместо мая ? Тя поне не горчи. Аз изхвърлих чая от хмел,че много горчеше.
Сега ще пробвам пълнозърнесто пшенично брашно на София мел,досега го нямаха в техния асортиминт.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Привет, помните ли ме? :D
Пека си аз, пека, не мислете, че съм спряла, но покрай борбата да докарам свестен квас и да разбера къде по дяволите са ми грешките, не ми се пишеше твърде. Но днес се явявам на поправителен, с една екзотика, вдъхновена отчасти от Венче, отчасти от любовта ми към шоколада :angelche:
Хляб с тъмна бира, какао, черен шоколад и лешници

Много мека и тънка кора, нежна сърцевина, богат на аромати и не, не е сладък :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”