Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Това е новата тема за домашно приготвяне на хляб с квас от различен произход.

Правенето на хляб с квас е древен занаят на нашите деди, оцелял и до днес.
Благодарение на този безценен дар от природата - млечно-киселата ферментация, всеки може да си направи вкусен и питателен хляб и то в обикновени, домашни условия.
Не е нужно нито скъпо оборудване, нито да технологично образование, само мерак и малко воля. :D

Ще направя кратък обзор на основните методи за получаване на квас, които сме пробвали и описали в другата тема.

Основен квас
За приготвяне на този квас са необходими брашно и чиста, изворна вода.
Важно е брашното да е без добавки и подобрители (ензими, аскорбинова киселина, избелители) и водата по възможност да е от чист източник без да е хлорирана.
Някой ползват бутилирана изворна и пак им се получава, но ако имате откъде да вземете изворна вода ще бъде най-добре.

Смесват се равни части брашно и вода и се забърква квас с консистенцията на кексово тесто.
Важно е така да се предвиди съда, в който ще се гледа кваса, че да има място той да расте. Обикновено аз ползвам компотен буркан от старите, с обикновена капачка, надупчена за да излиза въздуха.
Подхранва се с 1- 2 лъжици брашно и толкова вода всеки ден сутрин и вечер, може да се прави и три пъти на ден, всичко е въпрос на желание и време.
Обикновено, след няколко дни,( ако е спазено всичко) в сместа се появяват балончета, сигурен признак, че в кваса е започнала млечно-кисела ферментация.
gospodinov написа: Фев 24, '18, 09:39 Ето такива балончета, трябва да има
Изображение
След 10-14 дена редовно хранене, кваса би трябвало да е готов за ползване.

Има много методи за приготвяне на хляб с такъв квас, но основната насока е, че ако използвате висока хидратация, кваса трябва да бъде между 20-35% от общата смес.
Ако приготвяте хляб с по-ниска хидратация, кваса трябва да бъде повече- 30-45%.

Като всяко нещо в живота и тук има успехи и провали, но пък затова е интересно. :lol:
gospodinov написа: Фев 27, '18, 08:43
Изображение

Изображение
Последно промяна от gospodinov на Юни 30, '18, 10:05, променено общо 1 път.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Квас от млечен кефир или кисело мляко

Тук ще копирам своят пост от другата тема.

[quote=gospodinov post_id=823761 time=1528392088 user_id=4578]
След десетина хляба, с кефир за квас, мога да споделя как се прави, ако някой иска да пробва.

При липса на кефир, може да се ползва и кисело мляко.

Основната разлика между този метод и нормалния(основен) квас, е че при втория се получава спонтанна ферментация, състава на която, може да бъде много различен в зависимост от региона, използваната вода и брашно.
При този метод, ферментацията се случва от "правилния" набор млечнокисели бактерии.

И така, малко разкази в картинки:

В средно голяма купа се слага окло 100 гр. кефир или кисело мляко

Изображение

Добавя се бяло брашно или пълнозърнесто, количество долу-горе два пъти кефира.

Изображение

Омесва се средно твърдо тесто

Изображение

Изображение

Прави се разрез на кръст

Изображение

И се поставя в цилиндричен съд, покрит с капаче или торбичка, както е в моя случай

Изображение

[quote=gospodinov post_id=823878 time=1528470559 user_id=4578]
Продължението...

След 24 часа, се получава този резултат

Изображение

Изображение

Тази смес е готовия квас, с който може да месите.
Някой оставят от него и го хранят по подобие на другия квас, аз предпочитам всеки път да си правя нов.

Ето и моята технология на замесване:
- изсипвам кваса в купа и го разбърквам с вода, докато се разтвори. Прибавям брашното, солта и замесвам меко тесто, което слагам директно в ратана за втасване.
Това е,... оставям го отвън и след 6-7 часа престой е готово за печене.

Изображение

Който иска, може да приложи чалъми - автолиза, сгъване, разпъване, премятане....аз съм си ги опростил нещата, за да става бързо, лесно, вкусно.
Получава се много вкусен хляб.
Другия плюс на този метод е, че в кефира/киселото мляко има белтъчини и вече процеса не е толкова зависим от качеството на брашното. Дори и с по-слабо брашно се получава страхотен резултат.

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

gospodinov написа: Юни 9, '18, 21:12

Изпечен току що хляб, с кефир, по описаната технология. Печене в тава, без съдове, с купичка вода, продължителност само 25 мин. - 15 на долен реотан и 10 на горен на 250 градуса през цялото време.

Изображение


Изображение


Изображение

Ще снимам филийка, може би утре.
gospodinov написа: Юни 10, '18, 16:11 Ето и филийката

Изображение

По нататък, съм решил да пробвам квас с хмел. В моето село така са правили хляб на времето.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Квас с воден кефир

Технология е същата, като на този с млечен кефир.
gospodinov написа: Юни 16, '18, 18:50
Изображение

Изображение

Честно казано не очаквах да се получи :idea1:
gospodinov написа: Юни 27, '18, 21:13
Изображение
Тъй като,тези два метода са тясно свързани с кефирената тема, ето и линк към нея.
viewtopic.php?f=22&t=7513
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

В моето село, до 60 години на 20 век, са правили хляб с хмелов квас.
Начина на приготвяне не е много различен от другите методи, нужни са хмелови шушулки.

Изображение
снимката е от https://www.wishbeer.com/th/blog/hops-n264

Сварява се концентрирана отвара от хмела и се замесва с брашно. Така получената смес ферментира и от нея се замесва хляб, в който обикновено са добавяли нахутено и царевично брашно.
Майка ми още разказва какъв вкусен и дъхав хляб се е получавал.
Ако намеря хмелови шушулки, ще пробвам и ще опиша този начин за приготвяне на хляб.
Характерното за онова време е било, че от готовото тесто са оставяли известно количество, което служи като квас при следващото замесване.
Съхранява ли са тестото до следващото замесване в пахар, покрито с брашно, на хладно място.
Последно промяна от gospodinov на Юни 30, '18, 10:32, променено общо 1 път.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Друга разпространена практика за приготвяне на хляб с квас е тази с Дива мая.

За нейната направа са нужни пресни или сушени плодове, вода и малко мед.
Нарязват се плодовете на малки парчета в един буркан, заливат се с изворна вода 1:1 и се добавя малко мед.
Оставя се на светло и топло място.
След появяването на пяна(сигурен признак,че е протекла ферментация), се прецежда и се замесва тесто от равни количества брашно и ферментирала течност.
Останалата течност може да се съхранява в хладилник и да се ползва за следващи месения.

За този метод само съм чел в интернет и е в плановите ми да го експериментирам.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Господинов, при мен на ъгъла на оградата расте хмел. Преди 2-3 години си бях набрала и изсушила от него. За тази е още рано, но ще има и за теб :stiskam: .
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

mama_li написа: Юни 30, '18, 16:33 Господинов, при мен на ъгъла на оградата расте хмел. Преди 2-3 години си бях набрала и изсушила от него. За тази е още рано, но ще има и за теб :stiskam: .
Еха, супер Мама Ли, домашен хмел, ще стане супер хляб. :tzvetentze:

За хляба от хмелов квас, съм чел, че има много плътен и богат вкус, даже някакъв англичанин добавял бира към тестото за да обогати вкуса на обикновения хляб.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Най-накрая и аз ще се прежаля и ще си направя квас, та да изхвърля маята!
Еййй, няма отърване от вас, хлебопекарни такива! :hihihi:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

sasha написа: Юни 30, '18, 21:32 Най-накрая и аз ще се прежаля и ще си направя квас, та да изхвърля маята!
Еййй, няма отърване от вас, хлебопекарни такива! :hihihi:
:lol: :lol:
Хайде Саша, очакваме снимки от теб. :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”