Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Тегава работа е тая рецепта, направих компилация от две - една, която съм правила вече няколко пъти и е с мая, и една нова, която е с квас.
В общи линии - ето това е рецептата с квас
https://www.virtuousbread.com/bread-and ... Owb6Slp2uw
Но към окончателното тесто добавих от другата рецепта едно яйце плюс 3 жълтъка, плюс още не знам колко вода при измесването, че ми стоеше много твърдо тестото (може би към 50-60 мл), и общото количество масло стана 250 г.
Нямах захаросани портокалови кори и сложих захаросан кумкуат плюс захаросани кори от помело. Плюс в рецептата с квас няма почти никакви подправки, та аз си спретнах едно миксче от канела, кориандър, бахар, кардамон и мускатово орехче. Плюс залях стафидите с уиски. И накрая напоих готовите щолени с кафяво масло (brown butter) - ако не сте опитвали, непременно го пробвайте, става феноменално вкусно.
Количеството е голямо, и честно казано, бих го разделила на две, но пък толкова врътня за два щолена, май по-добре, че направих четири, хахах.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

Lois,би ли написала твоята версия за щолен с мая(в темата за коледните сладкиши),
та да видим каква компилация ние да направим.
В тестото с квас,което всеки от нас си прави,може би трябва да решим какво точно ще прибавим.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

ами ок, няма проблем, ще я пусна и там, макар да не е моя всъщност :)
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Хелоу, пускам ви адаптираната рецепта за щолена, ако някой се интересува да прави
Изображение

Изображение

Коледен щолен с квас
Адаптирано от virtuousbread.com

Предупреждавам, количеството е голямо – получават се 4 сериозни парчета. Ако не ви се правят щолени за роднини и съседи, намалете на две.

800 г стафиди
100 г захаросани портокалови кори
250 г белени бадеми
250 мл ром/коняк/уиски
1 кг бяло пшенично брашно
500 г освежен бял квас 100% хидратация
250 г пълномаслено мляко, 35-37°С
150 г захар
1 яйце
4 жълтъка
30 г мляко
1 ч.л. сол
настърганата кора на 1 лимон
2 ч.л. ванилов екстракт
1 с.л. смлени бахар, кардамон, кориандър, мускатово орехче, канела
250 г масло, на стайна темп.
марципанови блокчета, по желание
За финиша
150 г кафяво масло*
пудра захар, за поръсване

Сутринта, в деня преди да месите, накиснете стафидите, бадемите и портокаловите кори в алкохола, разбъркайте, покрийте и оставете до следващия ден.
Освежете кваса, така че към 18-19 ч вечерта да имате 500 г стартер.
Вечерта на същия ден сложете освежения стартер в дълбока купа и добавете към него 250 мл мляко, 500 г брашно и 1 с.л. захар. Разбъркайте много добре (тестото е доста стегнато), покрийте и оставете до сутринта – поне 12 ч, може и 14, при температура около 18-20°С.
На следващия ден към приготвеното първоначално тесто, което сега е увеличило обема си и е цялото на балончета, добавете 500 г брашно, 150 г захар, яйцето и жълтъците, млякото, солта, настърганата лимонова кора, ваниловия екстракт, подправките и маслото. Измесете тестото много добре, 10-15 мин. Трябва да получите много меко тесто, ако е нужно, регулирайте съотношението – ако е твърдо, добавете още масло/мляко, ако е много течно, добавете малко брашно.
Оставете замесеното тесто да престои в купата 1 час.
Разтеглете тестото на голям кръг, поръсете с накиснатите плодове и ядки и нежно ги замесете. Оформете на топка, покрийте и оставете да втасва още 2 ч.
Извадете втасалото тесто върху плота, разделете на четири части, оформете на правоъгълници. Ако слагате марципан, поставете го в средата по дължина и загънете тестото около него. Оформете щолените и ги сложете върху тави, постлани с хартия за печене. Покрийте и оставете да втасват още 2 ч.
Загрейте фурната до 250С. Поставете щолените вътре и намалете температурата до 180С. Печете 45-50 мин, докато станат златисти.
Щом са готови, извадете и намажете с кафявото масло*, след което поръсете с пудра захар.

* Как се прави кафяво масло (brown butter)
Нарежете маслото на кубчета и го поставете в светъл съд. Загрейте, докато се разтопи и започне да ври. Разбърквайте леко, без да отпенвате. Когато млечните протеини се утаят на дъното и започнат да се карамелизират (ще отнеме около 10-15 мин), маслото започва да променя цвета си. Вдъхнете аромата – той ще ви покаже кога е готово – трябва да мирише сладко на карамел и ядки. Ако до сега не сте опитвали кафяво масло, непременно го пробвайте!
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Здравейте хлеботворци.
Lois страхотни щолени, поздравления.
Един опит за по-големи пори на чисто пълнозърнест хляб.

Изображение

Заради по-голямата хидратация, хляба е леко гумен. Определено не си заслужава заради дупките да се жертва вкуса.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от calico »

леле какви щолени,, обожавам ги.
имам един купешки, отивам а си отрежа, не се трае


днес разбивах тарама хайвер и ми стана бая солено и мазно ,трябва ми нещо сладко

п.п. тези български щолени дзето са наводнили пазара, нищо не струват. Преди десетина години внасяха немски ,бяха превъзходни
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5582
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1626 пъти
Получил благодарност: 1790 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Ах,Lois, велик щолен е това, копирам си тази рецепта и ще сътворя нещо такова, но не за Коледа, не остана време. Може и за някой януарски празник, а тогава има три такива в нашата къща.
Calico, и вкъщи попадна от този щолен, който и ти си пробвала. Нищо общо с онзи немския. Отвратителен е, само баща ми стоически си реже от него всеки ден и не дава да почерпя кокошките. Така минах на марципан и меденки, щолен няма.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Ако още малко ги погледам тези снимки и аз ще го подхвана щолена. Леко ме възпира обстоятелството, че не съм си в моята кухня.
dal

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от dal »

Гледам снимките гледам и освен да се прежаля да влезна в кауфланд утре нищо друго не ме пали...
Представям си ви като принцеси с някакви вдъхновения непонятни за мен. Как те ви озаряват отвътре и музата ви обладава.
Някакви перфектни елхи с джуджета а къщата ухае на кекс и настъпваш канела на пръчки 😅
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Никой ли не прави хляб..?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”