Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Супер се е получило Венче.
А само пълнозънесто пробвала ли си?
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Само веднаж отдавна и беше провал. Един от двата случая, когато хлябът изобщо не ставаше за ядене. Но тогава много неща още не ми бяха ясни. Добре, че ме попита, ще пробвам пак :dovolen:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Ное 30, '18, 17:07 Само веднаж отдавна и беше провал. Един от двата случая, когато хлябът изобщо не ставаше за ядене. Но тогава много неща още не ми бяха ясни. Добре, че ме попита, ще пробвам пак :dovolen:
Аз мисля, че всички други хлябове(с бяло или смесено) са прелюдия към пълнозърнестия - истинския, първичен, насъщен хляб.
Той е като картина на Пикасо - първично грозна но същевременно уникална и велика.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

[quote=wenche post_id=849656 time=1543526262 user_id=2478]
Ето го последният - колкото широк, толкова и висок, удари капака на тенджерата. :ieeee: :ieeee:

Изображение

от тази снимка, единствено достижим за мен е фонът :hihihi:
Някой опитвал ли е да пече само на 180°С ?
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

sasha написа: Ное 30, '18, 19:32 от тази снимка, единствено достижим за мен е фонът :hihihi:
В това изречение всяка дума трябва да се възприема буквално, защото ябълките са от градината на Саша :tzeluvka: :tzeluvka:
Несравнимо вкусни!!

Саше, що 180° ? Печката ли те предаде или въртя копчето без очила?

Господинов, още съм при импресионистите, но за посоката съм съгласна :dovolen:
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Щото се изживявам като експериментатор, та така да оправдая пред себе си и околните/ разбирай Сръчко/ несполучливите си опити :hihihi:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Скоро не съм писал в темата, хляб си правя редовно, но моя си керпич, пълнозърнест във формата за кекс.
Не е по никакви канони, но пък е супер вкусен, лесен за правене и много функционален - стават страхотно правилни филийки, като тостерен хляб.
Този от преди малко, разрязан топъл, няма кой да го чака :D

Изображение

Изображение

Изображение

Започнах да ползвам грахам брашно на СЗ мелница, или Мишката, както е известно в града.

Изображение

Изображение

Изображение

Не използват никакви добавки и ензими, това го знам както от директорката, така и от фирми които продават такива неща. Бялото им брашно е класика в СЗ, но интересно, че този грахам не го продават никъде..... :hmmm:
На въпроса ми -Защо?
Не можаха да ми отговорят еднозначно, това го продават директно в мелницата на 5 кг. торби х 80 ст. килограма.
Разкошно брашно.

Няколко думи за кваса захванат от хмел (Лиде, :tzvetentze: ) - супер квас, стабилен, непретенциозен и всеки път отлични резултати.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Ето как майсторите си изсушават и възстановяват кваса, а не като мен, по бабешки :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=69emkS- ... sWGeQCGSpA
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Нямаше ме известно време и сега влизам да видя, какви ги вършите.
Значи месите и вече не показвате. Явно ни трябва ново предизвикателство. :hmmm:
Господинов, този хляб е направо еталон - и като форма, и като трохичка, всичко му е точно.
Виждам, че мойта ученичка се хвали във ФБ, Сашето и тя задобрява, но не ще да сподели тук.
А тая девойка от Fullproofbaking няма спиране, ама и показва ... Колко ли може да издържи квасът така на прах?
Аз моя го бях паркирала в хладилника, след една седмица още имаше мехурчета, възстанови се много бързо. Да видим утре какъв ще е хлябът.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Венче, мисля, че изсушен квас може да издържи поне година. Навремето маминка си имаше в една платнена торбичка и когато идваше ред да меси (веднъж седмично) , вадеше по една "питка" и действаше. Къде да съм гледала и запомняла подробности, но съм била малка и толкова ми е разбирала главата.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”