Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

wenche написа: Ное 20, '18, 20:37 Лиде, днес пристигна брашното от Хан Аспарухово :ieeee: :ieeee:
Ей, фурия си!
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Абе ще носим по 2-3 ябълки , ако не си ни приготвила поне някоя тортичка с 6 блата и 7 вида крем - лека, непретенциозна и бърза. :hihihi:
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от marka »

Венче, сподели рецептата за кифличките
моля.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Марка, ето я рецептата

БРИОШ КИФЛИ на Валентина Новакова от ФБ-групата
За 16 бр. кифлички

Рецепта: 460 гр бяло брашно ( при възможност 275 г обикновено бяло + 185 г някакво силно/манитоба), 162 г краве масло, 185 г яйца (4 бр), 46 г захар, 148 г прясно мляко, 10 г сол, 185 г квас

Метод: Замесих тестото вечерта. Маслото трябва да е меко и да се добави след като сме оформили тесто от другите съставки. Месих го slap and fold 20-тина минути с почивки, докато се получи стегната и еластична топка. В началото е обезкуражаващо лепкаво. Стоя на стайна температура около 3 часа, разтягах два пъти. После през нощта престоя в хладилника. Сутринта разделих тестото на две топки ( може още от вечерта да го разделиш на две), разточих с точилката, всеки кръг разрязах на по 8 триъгълника и оформих като кифлички, втасваха още 3 часа и намазани с жълтък, разбит с прясно мляко, пекох 30 мин. на 170 -> 160 градуса.

Успех и да покажеш.
Аз следващия ще го оформя като хляб.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

mama_li написа: Ное 20, '18, 20:32 wenche , нищо че съм вечеряла, пак ще се удавя :potekoha: . Разкошно изглеждат и кифличките и хлебчетата!
За месене, меся, не съм спирала, но общо взето едно и също. Ти, Господинов и маестра сте новатори.
А къде се изгуби Господинов? Скоро не се е мяркал.
Тук съм Лиде, нещо напоследък ми е много кът времето и не остава време нито за форума нито за някакво специално хлебарстване.
Особено сега, с тоя къс ден имам чувството, че деня е 18 часа не 24....
Хляб правя постоянно но от типа "здравословен керпич" с много семена и овесени ядки.
Става плътен и грозен -колкото си искаш и няма за показване.
Наканил съм да направя един с бяло брашно, че отдавна не се е случвало.
Но това не пречи да се радвам на вашите прекрасни хлябове - на Lois, Венче, Лидия, на Тути, която дава сериозна заявка и показва завидно майсторство.
Кваса с хмел се оказва много бърз и ефикасен начин да се захване квас, препоръчвам на всички, особено ако някой иска сега да започне- dar :gydigydi:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от dar »

Господинов, прибирам в се от РД с подарък - двата вида квас от Мама ли. Мамче, благодаря ти :tzvetentze: . Ще се помъча Господинов. Благодаря за уроците на Тутти, Лоис, Венче, Мама ли и дано не пропускам някой. Стискане палци!
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Ето го последният - колкото широк, толкова и висок, удари капака на тенджерата. :ieeee: :ieeee:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Супер е Венче, какво е брашното, което ползва?
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Димана »

От къде да си купя ратанов банетон?
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Диманка, писах ти на лични, но да сложа и тук линковете, където се предлагат банетони и други неща за хлебарството.

http://bgpartners-bg.com/category/khlebari
https://lobbi.bg/darveni-ratanovi-formi ... -hlab.html

Чакаме да покажеш снимки. :gydigydi:

Господинов, брашното е само пшенично - бяло на Конуш и пълнозърнесто на Екосем. Замесих с тъмна бира и добавих маково семе и много малко (може би 20 гр, не го мерих) масло.
Удоволствието беше като от пищно нацъфтяла роза. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”