Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Marka, страхотен хляб, чак ми се прииска да го опитам :), с масло и мерудия.

Лидия, да, пак е с варене, но интересното тука е другите съставки - люти чушки, люспи от лук и т.н.
Тоя квас с хмел, голям първенец ще се окаже, браво. :daaa:

Lois, страхотен хляб, мисля че и без допълнителния квас, щеше да се получи.
Относно успеха, мисля че и двете са от значение - повечето като количество квас и това, че е дива мая(квас от плодове).
Чел съм, че е доста "по-силна" от другия.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Аааааа, много се вдигна летвата, щом Марка на този хляб вика приличен резултат.
И Лоиз търси кусури да й намираме.
Чудесни, чудесни хлебчета. Просто нищо не променяте, а защо е станало толкова хубаво - ами защото разбирате тестото, то си показва.
Йената е добър вариант, аз пека на село в йена и нямам забележки. А за да се поддържа плодова закваска, при всяко захранване водата плодова ли трябва да е?
Летните температури май са на наша страна :ieeee:

Откакто Саша се ожали с козунака си, нещо все ме гложди. Някак си ми се иска да реабилитирам тази рецепта.
Мъничко козуначе, само с 500 гр брашно. Конци ще търсим като изстине.

Изображение

Изглежда по-тъмничък не защото е изгорял, а защото разполагам само с тръстикова захар.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Не е проблем рецептата, аз съм проблем. Сега преговарям всичко, което съм правила и се опитвам да открия грешките си. Последния „хляб” не съм споделила, щото...така. Няма да се отказвам , все още.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

Е само в хляб не бях слагала мак,наскоро пробвах в макарони на фурна.

gospodinov , напълно подкрепям това което си написал,за твоите мисли и съждения за хляба.
Интересна е и хмеловата мая на бялото братство.
Но защо mama_li подхранва хмеловия квас ? В рецептата на баба ти пише -
,,сварени хмелови шушулки на чай се замесва с брашно на тесто и се оставя да ферментира,,.
Т.е. хляба се прави веднага след това.

А дивата мая наистина може да е много силна,
защото нарязани плодове много бързо могат да ферментират.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

ама аз не мога да разбера каква е разликата между дива мая от плодове, и квас от брашно и вода. Нали същите бактерии живеят и по зърното? Когато си правех първия квас, използвах за начало сок от ананас и ръжено брашно, и се получи много добре
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

apis написа: Юли 30, '18, 17:16 .
Но защо mama_li подхранва хмеловия квас ? В рецептата на баба ти пише -
,,сварени хмелови шушулки на чай се замесва с брашно на тесто и се оставя да ферментира,,.
Т.е. хляба се прави веднага след това.

Ами Лидия е избрала този начин за правене на хляб, с течен квас.
Метода на моята баба се доближава до така наречения твърд квас.
И двата метода са валидни, въпрос на избор е.
Lois написа: Юли 30, '18, 17:44 ама аз не мога да разбера каква е разликата между дива мая от плодове, и квас от брашно и вода. Нали същите бактерии живеят и по зърното? Когато си правех първия квас, използвах за начало сок от ананас и ръжено брашно, и се получи много добре


"КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ДИВАТА МАЯ И КВАСА
Между дивата мая и квасът има няколко съществени разлики - които е добре да се знаят от любителите на домашно приготвения натурален,истински хляб.Във фермента на дивата мая няма лактобацили - тука имаме само маични организни но за разлика от комерсиалната мая - тази която си купуваме от магазина ,дивата мая не оставя вредни вещества в организма на човека - тя е природен продукт и разгражда захарите по лесно което при купешката мая не се наблюдава.
При кваса - брашно плюс вода - имаме напълно различна група от организми - тука разграждането на захарите е още по лесно и по силно - получава се хляб със различен вкус и този хляб е в пъти по траен - трябва да се знае естествено как да се съхранява правилно - в кафяв хартиен пакет е най добрият избор.
Квасеният хляб има лека кисела жилка - съответно за тези които не харесват това като вкус - хлябът с дива мая е едно много добро предложение и избор."

Т.е. самото име подсказва "Дива мая".
При кваса също има разлики в съдържанието на лактобацили, затова и резултатите с различни квасове варират.
Доколкото съм чел, най-богат набор от лактобацили има кваса от млечен кефир.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

ох.
Сега остана и кефир да направя.
Благодаря, Господинов.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Привет на всички, не мога да смогна да ви изчета.
Господинов, много си прав за ФГ. Там има мн. интересни и стойностни хора, но и много как да кажа нагаждачи.
За сега съм поспряла с месенето на питки. Ще чета, ще си набавя брашна, материали(още си нямам ратанче) и тогава отново ще се впусна в месенето на хляб с квас.
Да си призная като започна да ги чета онези %, свят ми се завива. Тук някак си ми е по-комфортно, сякаш съм си у дома с приятели на сладка раздумка.
И още нещо да кажа, колкото по-малко му се впечтлявам толкова по-добре се получава. :nod:
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от hrissi2009 »

Сега да си призная какви ги навърших. Нямаше ме 6 дена. Когато се прибрах си извадих кваса от хладилника, беше се образувала бистра вода отгоре, разбърках го, отсипах половината в др. съд захраних и двата кваса. Единя буркан изсипах на плитка чиния и разстлах с намерението да го суша и не щеш ли той удвои обема си. Сега е поизсъхнал, хванал е коричка да видим какво ще стане. Дали въобще нещо ще се получи?
Искам да го направя на люспи та по-лесно да се бърка.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

hrissi2009 написа: Юли 30, '18, 20:03 Сега да си призная какви ги навърших. Нямаше ме 6 дена. Когато се прибрах си извадих кваса от хладилника, беше се образувала бистра вода отгоре, разбърках го, отсипах половината в др. съд захраних и двата кваса. Единя буркан изсипах на плитка чиния и разстлах с намерението да го суша и не щеш ли той удвои обема си. Сега е поизсъхнал, хванал е коричка да видим какво ще стане. Дали въобще нещо ще се получи?
Искам да го направя на люспи та по-лесно да се бърка.
Ако искаш да е "на тънко", можеш да добавиш още брашно и да стане на тесто.
После с точилката го разточваш на тънка кора, като за юфка.
Оставяш на хартия, някъде на проветриво, като изсъхне ще на тънки люспи.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”