Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

gospodinov , благодаря ти много !
Другия хляб с квас е много сложен.
Този вариант ми допада,по приемлив е,по лесен е.
Хмелови насаждения не съм виждала скоро ?
Лесно ли се огглежда и възможно ли е да си засадим ?
Къде продават семена или разсад ?

Нахутено брашно насипно има в някои магазинчета за насипни подправки,ядки,чай,кафе.
Взимах да правя нахутени палачинки.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

apis написа: Юли 26, '18, 14:18 gospodinov , благодаря ти много !
Другия хляб с квас е много сложен.
Този вариант ми допада,по приемлив е,по лесен е.
Хмелови насаждения не съм виждала скоро ?
Лесно ли се огглежда и възможно ли е да си засадим ?
Къде продават семена или разсад ?

Нахутено брашно насипно има в някои магазинчета за насипни подправки,ядки,чай,кафе.
Взимах да правя нахутени палачинки.
Apis, примера от моята баба е с хмелов квас, но не е задължителен.
Първоизточник може да бъдат изброените на първа страница на темата методи - ферментирали плодове, стафиди, кефир, квас и т.н.
Ако не ти се занимва, винаги можеш да помолиш съфорумец да ти изпрати течен квас, от него да замесиш тесто и от това тесто да си оставяш занапред.
Моя първоизточник примерно е квас от кефир.

Лидия, страхотен бирен хляб :daaa:
Страхотни шупли са се получили.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от apis »

Като омесим хляба,нали не е задължително да го оставяме да престои в хладилник ?
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Тутти, благодаря! :tzvetentze: Ще продължавам да търся.
wenche написа: Юли 26, '18, 13:28 Мама Ли, обнадеждаващ опит :dovolen: Ти втасваш в кърпа, можеш лесно да прехвърляш направо в съда за печене, защо ти е хартия - едно мАзало по-малко.
Трае си Саша. И Лоиз. Изяли са веществените доказателства, ама дано има снимки.
Мазало с кърпата стана снощи, иначе е по-чистичко. С хартията лесно го слагам в съда за печене, с кърпата няма да успея и ще се изпогоря. А тия двечките, Саша и Лоиз, са скрити лимонки. Мълчат, мълчат и изтърсят нещо ;) .
apis, имам изсушен квас, от който лесно можеш да си захванеш. Мога да пратя, ако имаш желание.
Господинов, намерих си хмеловите шишарки от миналата година. Може да пробвам и с тях, докато чакам новите да станат в тия дъждове..
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

apis написа: Юли 26, '18, 16:44 Като омесим хляба,нали не е задължително да го оставяме да престои в хладилник ?
Разбира се, че не е. Хладилника забавя процеса на втасване и е удобно, когато не можеш да го изпечеш в същия ден. Оформеното хлебче го оставяш да втаса и когато е близко до удвояване на обема го изпичаш. Колко време ще е нужно, зависи от много неща - вида на брашното, активността на кваса, температурата в помещението и т.н

Лидия, да, можеш да пробваш, това ще един вид продължение на бирената тематика, хмела нали е съставна част на бирата.

Мисля, че Екосем предлагат брашно от нахут.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Говорехме за резил. Е, както се очакваше - обещаното е сторено.
3 денЯ месих козунак. За протокола: сложих само кафява захар, от която половината - на бежови кристали, а останалата много тъмна и доста влажна. В горната граница на рецептата на Венче/Златка Трънова/на 1кг брашно 350г захар/. До опарата нещата вървяха по прогноза, но тя втаса в 22часа. Помолих Венче за разрешение :hihihi: да си легна, а тестото да ме чака в хладилника, но тя не разреши. Не ставали така тия работи, козукакът си искал жертва. И така, месих и разтеглях до среднощ. Вече съм сигурна, че не съм месила достатъчно, но тогава не подозирах. Та ставах през нощта 2 пъти/ пак по препоръка на ментора си/, втаса чак на сутринта. Опитах се да направя сплитане, но беше много течлив и стана само руло. Изпекох го, около 50 мин на 180°С.
Резултат: кекс, просто кекс и не достатъчно сладък. Или квасът е „изял” захарта, четох някъде, че обичал, или кафявата захар не подслажда толкова. А конци....въобще не става дума и намек. После може да покажа снимка, ама много ме е срам.
Изводи: май въобще не меся достатъчно, щом копринено тесто не съм пипнала. Днес ще опитам с робот, че всичките изгледани клипове не ме научиха. Е, не се научиха да правят клипове тия хора, хеля па Тревор. Имаше един стар виц, който завършваше с репликата: Ей тъй се свети, везире! :mrgreen:
Венчето пак не разрешава да се отказвам.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от marka »

Пробвах с царевично брашно 30 % и 70 % пшенично. Ето това е резултата.
Изображение
Яде се, но не съм впечатлена. ;)
Сasha, преди време и аз опитах козунака, но и аз получих подобен резултат. Получи ми се нещо, като леко сладък хляб. Ако за теб това е някакво успокоение.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Божеее, аз със козунаци няма да посмея да се пробвам вероятно до след три великдена.

Значи, колкото по-нАучно се опитвам да подходя, толкоз повече се провалям. Следя температури, тайминги, меря прецизно до грам, разпъвам, разтеглям, загъвам, даже и ламиниране пробвах (не се оказа толкоз проблемно, даже е лесно), храня си кваса почти религиозно сутрин и вечер в подходящата пропорция, но не ще и не ще да ми се получи както трябва.
Имам подлото усещане, че не успявам да развия глутена до нужната степен, и уж започвам с по-ниска хидратация, но с месенето и разпъването явно вкарвам доста допълнителна вода, и накрая тестото просто няма сила да се задържи на топка и се сплесква. Или брашната ни тук са толкоз кекави, че не могат да го направят? Най-добър резултат до момента имам с една манитоба от мека пшеница, с високо съдържание на протеини, ама то пък не може всеки ден с манитоба да се пече?? Дори се чудя дали да не си поръчам един чувал канадска пшеница от Англия :twisted:
Обаче като я поръчам, и с нея пак постигна тези сплескани спихнати балони, какво ще правя после, мм?
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Не, Марка, никак не съм утешена. Ще продължавам, ама и вие ме подкрепяйте и не ми разрешавайте да се отказвам. :hihihi:
Ех Лоиз, това с нАучния подход е съвсем вярно. Аз имам една теория за градините, че цветята ни се развиват добре, не благодарения на нашите усилия, а въпреки това. Май ще я прехвърля върху хляба.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”