Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юли 23, '18, 20:54 Никой не може да ме убеди, че във фурните, които продават квасен хляб, разчитат единствено на кваса. :svekurva:
Масовите фурни със сигурност е така :daaa: .
А пък не знам дали знаете, че се продава вносен квас в кофи, който ползват пекарните

Изображение

МОЛКЕНЗАУЕР-10кг MOLKESAUER
Пастообразна ръжена млечнокисела закваска.
Закваска с висока киселинност за влагане в хлебни изделия.
---------------------------------------------------------------------------
https://lobbi.bg/tsm-dunkel-tamna-zakvaska-za-hlab.html
TSM Dunkel - тъмна закваска за хляб
Подходяща е за всички видове специален хляб.

Добра свежест на продукта, коригира лошите показатели на брашна с голямо отпускане, амилазна активност, плесени и др. Може да се комбинира с различни миксове и подобрители.

Опаковка: 10 кг чувал
------------------------------------------------------------------------
https://lobbi.bg/tsm-hell-svetla-psheni ... vaska.html
TSM Hell е светла пшеничена закваска за хляб с киселинен регулатор 400. Подходяща е за всички видове специален хляб.

Добра свежест на продукта, коригира лошите показатели на брашна с голямо отпускане, амилазна активност, плесени и др. Може да се комбинира с различни миксове и подобрители.

Дозировка: TSM Hell 0,4 - 1,5% спрямо общото количество брашно.
--------------------------------------------------------------------------------
Така че и да е с квас, по-добре не купувайте.

И то да е само кваса........
https://lobbi.bg/podobriteli-za-hliab-b ... bg-26.html
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1971
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 190 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от marka »

Е, не мога да не се похваля с бирения хляб.
Много ми хареса. Както каза Венче, пружинира и вкуса ми допада. След като го сложих в съда за втасване, го оставих на стайна температура с намерение да го прибера в хладилника по-късно. Само, че се отнесох и когато реших да го прибирам ми се видя втасал, та се наложи да го пека по нощите. На сутринта беше изстинал и готов за ядене. Половината вече замина. :D
Изображение

Изображение
Много харесвам царевичен хляб. Веднъж пробвах, но не се получи. Дали някой не може да сподели рецепта :hmmm:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Марка,супер се е получил.
Какво брашно ползва?

Изцяло от царевица ли искаш да правиш хляб или да има царевица?
Ако не държиш да е 100%, от всяка рецепта можеш да заместиш 30-40% от брашното с царевица.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1971
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 190 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от marka »

Изображение
Ползвах бира Столично тъмна и втаса за около 4 часа.
Днес пък бях на пазар и се заредих с 9 кг. брашно, различни видове. Станах за смях на околните. Все едно зареждам малка фурна. :D
Купих някакво брашно, което не съм виждала и понеже беше на промоция и евтиджос взех 4 кг.
Изображение
Само с царевица няма да стане. Правих смесен, но не се получи. Може би трябва да опитам пак с технологиите, които научих. :hmmm:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Днешният хляб в картинки.

Накиснатото жито

Изображение

Брашната - пълнозърнеста спелта + пълнозърнесто пшенично, ако трябва да се вярва на пакета -100% пълнозърнесто, смляно на каменна мелница.Квас- тесто от предното месене, добавени трици - половин чаена чаша.

Изображение

Тестото, престояло 20 часа в хладилника, готово за печене.

Изображение

И резултата

Изображение

Изображение
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Ехаа, Господинов, поздравления за резултата :potekoha: :daaa: !
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Господинов е машина :daaa: Все едно от калъп ги вади :sclap:

Марка, за теб специални поздравления!
Много красив, и вътре идеален. А щом и вкусът ти допада :daaa:
Това с брашната е епопея. Подозирам, че вече пазарувам повече брашно, отколкото китки :hmmmmmm:

Аз днес с принос към летящите чинии, но моля, не каква да е , а особено аеродинамичен спортен модел :oops:

Изображение

50:50 бяло и пълнозърнесто. Още при замесването знаех, че така ще стане, защото квасът ми беше далече от пика, но така се случи. Спа снощи в хладилника, ама наистина само е спал, защото го извадих 0 прираст. Вместо да го чакам незнайно колко, му дадох малко газ, та съвсем забатачих работата.
На вкус обаче е добре и ММ не придиря много. :mrgreen:

Сашеее, никога не е късно да стане човек за резил.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Това с резила...мисля, че скоро ще поведа резултата с един козунак.
Както споделих, снощи отказах да се откажа и реших да продължа опитите с козунак. От тогава втасваме, чакаме, чудим се и едва преди малко замесих. Резултата утре
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Ха добра вечер и от мен.

Марка, много красив, и бухнал, и страхотно изглеждащ бирен хляб!
И едни милинки мернах, а как обичам, оуууу
Господинов, поздравления, вероятно е много вкусен този хляб с целите зърна.

Аз тези дни произведох две превтасали неща, като едното си беше като летящо килимче даже :lol: , щото в продълговата кошница втасва :lol:
Днес, щото няма хляб вече, реших целенасочено да пробвам за фокача. Замесих 350 г брашно, мислех с 80% вода, ама май малко изтървах количеството, та дали не отиде към 85. Ама викам си, я да я видим таз пък висока хидратация като как се работи с нея, щото нали, няма да го оформям така или иначе, да си поиграя. Та, час и половина автолиза, добавих 20% квас от хладилника (от доста време храня едно нюню количество, като пробвам да го подсилвам, и не го оставям да огладнее, а храня два пъти на ден и реално изхвърленото не е кисело, а си е истински квас почти в пик, само че студен). Та, забърках го, след малко сложих и солта и викам си, я сега да пробвам онзи просоловут rubaud method :angelche: И почнах да бълникам тестото в купата, ама то е като локва просто (щото и брашно ми дожаля да сложа хубаво, та с едно лидълско някво смотано). И бълниках, бълниках, откачи ми се ръката от рамото, но си стои като локва. Пробвах да го сгъвам, лепне ми по ръцете, по купата, никакъв шанс за нищо. Мисля си да го оставя цяла нощ да си стои, барем някъв глутен се развие от само себе си и утре да го излея в една тава и да го опека. Та или ще имаме епик фокача, или епик фейл, едно от двете :lol: :mrgreen:

И следващия опит, който мисля да пробвам, е да ферментирам вода с плодове и зарзавати - днес купих една кутийка био ягоди и отмъкнах от Кауфланд едно външно листо от червена зелка :twisted: :lol: :lol: :lol: А, и био кокосова захар им взех :twisted: Ще видим :lol:
Някой от вас пробвал ли е такова чудо?
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Lois, много богат и плътен е вкуса на този хляб.
Сега заради спелтата може би е още по-добър.
Преди ползвах спелта, която беше като бяло брашно и сякаш не ми хареса, но с тази, вкуса е чудесен.
Получава се много вкусен и питателен хляб с добавяне на целите пшенични зърна.
Вчера на вечеря едва успях да изям 1 филия и половина.
За да бъде идеален според моите разбирания, трябва да си имам домашна каменна мелница и аз да си смилам житото на брашно. :shappy: :shappy:
И тогава .....блаженство и кеф.....и дъхав хляб.

Метода с ферментиралите плодове се казваше - Дива мая, май. В първите постове в тази тема го има описан.
Има и метод със стафиди, и с ориз.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”