Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Привет, привет, я какви новини тук само за два дни.
Честит рожден ден, Лоиз! Да си здрава и винаги да ти се получават шуплите!
И Марка е отново сред нас! И какъв хубав хляб показва :sclap:
Господинов и от цяло жито хляб направил!! Аз се провалих в единствения си опит със семена, май това беше единственият хляб, който не ставаше за ядене, :snif: може би пак ще се пробвам.
А пък със Саша каква веселба беше, докато го изкара този хляб :lol: :lol: , ама стана. Сръчко вече се жали, че е изоставен на произвола, и е смазан от конкуренцията на новия фаворит :lol:

Бе изгледах го и аз този Тревор, ма не разбрах, как толкова дългата автолиза влияе на шуплите. Четох, четох, но не открих какво по-различно се случва в сравнение с 60-минутната. И не разбрах каква е тази start-and-stop-техника на месене. Пак ще го гледам и чета.
Лоиз, ти имаш вече повторяемост на резултата.

Изключвайки брашното и смесите като най-важния фактор за непредсказуемост на резултата ( освен ако не си се запасил с големи количества ), аз поставям на второ място температурата. Ами тя е винаги различна, как да получим постоянни резултати. Треворчо не остави паницата на плота, а я пъхна в някакъв шкаф, който сигурно е темпериран. Изобщо възможно ли е, в нашите кухненски условия да осигурим еднаква температура при отделните етапи всеки път. Даже и в хладилника не е еднакво студено всеки път. Мисля си, че под 7 градуса, процесите спират, но пък ММ ще се мръщи на бирата си, ако кача на 12-13 градуса. Аз май ще продължа да си тръпна всеки път до махането на капака, че и след това.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Спазвам обещанието си.
Като цяло се изложих с биреното хлебче :oops: . Имам проблем с предварителното оформяне, стягане на тестото в хубава топчица. Това ми е слабост при всички хлебчета :eeeh: . В конкретния случай, към този мой недостатък добавих и изпескане на втасването. Както снощи не беше мръднало, след цяла нощ на стайна температура, сутринта вече беше превтасъл. Така се беше надигнал, че след първото леко докосване се спихна. Не стига това, ами и с печенето го обърках. Преди него пекох обичайното хлебче, което допекох малко само на долен реотан. Ама за второто някой трябваше да се сети да си превключи нагряването :eeeh: . Усетих се чак когато трябваше да сменя градусите. В резилтат от цялата тази история излезе една чудесна летяща чиния. Снимки ще кача после от компа. Саша да види не е само тя с несполучливи опити. Тук грешките са си все мои. Не случайно съм замесила половин доза ;) . Следващия път се надявам да ги избегна :stiskam: .
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Лидия, човек се учи много повече от грешките, отколкото от успехите, даже вторите главозамайват :lol: и водят до първото.
Особено ако се пробват нови техники и рецепти........

Моя първи хляб със зърна е вече на приключване и довечера ще меся отново.
Сложих пшеница залята с вода да набъбне и довечера ще е замеся.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Ха, всички сме с несполучливи опити :nod: . Даже и много от тези, които ги имаме за сполучливи, перфекционистите от фейса щяха да ги декласират. :lol: Ама ще му хванем цаката и на бирения, вкусът си заслужава усилията.
Изпратих ММ за хубава бира и ще пробвам отново. Този път ще записвам как протича втасването, защото поведението му е по-различно от обикновения квас. И температурите, температурите ....
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Четейки поста на Венче, ми изплува в съзнанието един спомен, от време оно, когато с МЖ бяхме все още гаджета. Близко до тях, в един павилион продаваха картофен хляб или поне така му казваха - бял хляб с добавени сварени картофи при замесването.
Беше много вкусен...
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Ето доказателствата за провала ми:
летящата "бирена" чиния

Изображение

Изображение

и разрез
Изображение

За първи път хлябът ми има кисела жилка :eeeh: . Но не можеше и да се очаква нещо друго, като предварително знаех, че съм изпуснала момента за печене и е превтасал.

И още едно леко превтасало хлебче, което пренощува в хладилника. Надигна се и при печенето, но не можа да се отвори добре.

Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

mama_li написа: Юли 23, '18, 13:43 Ето доказателствата за провала ми:
летящата "бирена" чиния
Супер са си хлебчетата, изглеждат много вкусни.
"Бирената чиния" си я представям с един слънчев домат и меродийка под, някоя орехова сянка.....
Не винаги формата е важна, вкуса също не е за подценяване.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Слънчев домат и орехова сянка не мога да си осиуря в момента, но намазан с масълце и шарена сол е добре. Даже май не усетих киселеенето.
sasha

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от sasha »

Ох, мисълта ми е разкъсана между фаворитите : градината и хляб с квас. Всеки се бори за място на мегдана. Продължавам да чета и, както казва Венче, като понатрупаш опит, започваш да разбираш какво пишат препатилите. Та купих 4 вида брашно. Изразходвах всичкия си квас при последния хляб, защото на око ми се стори достатъчен, ама то и окото лъже понякога. Ама нали съм спестовница, бях си изсушила малко квас преди, забърках го с водичка и днес отново имам годен. В това време ми се наложи да отида до Казанлък, а там има хлебопекарна, чийто хляб харесваме. Та отидох да си взема хляб/уж/ и да поразпитам хлебаря за туй-онуй. Например, не ме напуска усещането, че моите хлябове сякаш ми стоят недопечени в средата. Ама аз никога не съм опитвала истински хляб с квас, че да знам какъв резултат преследвам. А най-големият ми проблем е, че не мога от полутечно тесто, да му развия или както се казва глутена и тестото да стане копринето. Веднаж за кратко получих такова нещо и скоро след това сякаш тестото се пресече и никога повече не пипнах "коприната". Та в тази хлебарница имаше хляб с квас, моментално взех 2, ножа на пътя и ...вкусът въобще не е като моите "квасени". Връщам се и питам Митко хлебаря, дали не е изтървал малко мая в тоз хляб. Призна си, че да, имало мая. Опитах се да изкопча някакво инфо, той рече да си гледам градините, а хляб да си купувам от него, че и той трябвало хляб да яде.
Вчера бях на прага на отказването, но размислих, много мислих...ми то, ако е лесно всички хляб с квас ще въртят. Та затова размих изсушения квас и пак ще я почвам.
Давам си сметка, че този пост с нищо не обогатява колективното знание, но дано тези, които се колебаят, разберат, че не са сами. :ufff: :ufff: :ufff: :ufff: :ufff: :ufff:
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Никой не може да ме убеди, че във фурните, които продават квасен хляб, разчитат единствено на кваса. :svekurva:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”