Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Златка Трънова
Кафевар/ка/
Регистриран: вт сеп 20, 2016 10:56 pm

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Златка Трънова » съб апр 15, 2017 11:24 pm

Най-сетне приключих с последните!Светли празници!
Изображение

Потребителски аватар
kim
Чист кофеин
Регистриран: чет авг 23, 2012 3:40 pm

Мнение от kim » съб апр 15, 2017 11:30 pm

Еее Златка, кулинарка си ти. Направо ги вкусих :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

Потребителски аватар
Ава_и_мама
Кафевар/ка/
Регистриран: пон яну 23, 2017 9:26 pm

Мнение от Ава_и_мама » съб апр 15, 2017 11:33 pm

И аромата им се усеща! Златни ти ръчици! Светли празници! :tzvetentze:

Потребителски аватар
denyo
Kъсо кафе
Регистриран: нед яну 12, 2014 11:32 pm
Контакти:

Мнение от denyo » вт апр 18, 2017 9:07 pm

ra4eto и Марта, значи да ви броя за успешни тестери на рецептата ми? Много се радвам, че са ви се получили. Ако някой вижда неясноти, да казва, да ги оправям. Все пак до година трябва да ги направим още по-добри козунаците, нали :)

Потребителски аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт мар 01, 2011 3:49 pm

Мнение от ra4eto » вт апр 18, 2017 9:25 pm

denyo написа:ra4eto и Марта, значи да ви броя за успешни тестери на рецептата ми? Много се радвам, че са ви се получили. Ако някой вижда неясноти, да казва, да ги оправям. Все пак до година трябва да ги направим още по-добри козунаците, нали :)
Абсолютно сполучливи.При мен само печенето ме отдалечи от, перфектен козунак(последните 10 минути,които аз добавих от страх да не ми останат сурови,ме прецакаха :( )Съвсем скоро смятам да направя втори опит.
Благодаря!

Dankata357
Kафенце
Регистриран: вт авг 08, 2017 5:42 pm

Мнение от Dankata357 » вт авг 08, 2017 11:09 pm

Най-необичайните традиции за Великден

:dovolen:

Потребителски аватар
denyo
Kъсо кафе
Регистриран: нед яну 12, 2014 11:32 pm
Контакти:

Мнение от denyo » нед мар 25, 2018 11:06 pm

Най-после се вижда края на тази лудост. И да се похваля, без специализирана помощ май ще се измъкна. Измина още една година в експерименти, но не открих нищо съществено като подобрение на това от сезон 2017, версия 3. И по този повод рекох за по-лесно раздаване на рецептата я кача на домейн:

kozunak.top - лесна изпитана рецепта за козунак на конци с помоща на хлебопекарна

ако има някой нов ентусиаст, който би се жертвал в името на науката, да каже после как са му се получили.

Потребителски аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт яну 08, 2013 3:43 pm

Мнение от boggy » пон мар 26, 2018 9:51 am

Мммм страхотни козунаци: ) Дали и аз да не пробвам, но ме няма нещо в месенето: (

ema
Kафенце
Регистриран: нед фев 18, 2018 10:42 pm

Мнение от ema » пон мар 26, 2018 12:55 pm

Тази година пак ще правя козунак, не знам защо моите стават много твърди, имате ли го този проблем, къде бъркам?

Потребителски аватар
ToBo
Чист кофеин
Регистриран: съб апр 21, 2012 8:41 pm

Мнение от ToBo » пон мар 26, 2018 11:32 pm

ema написа:
пон мар 26, 2018 12:55 pm
Тази година пак ще правя козунак, не знам защо моите стават много твърди, имате ли го този проблем, къде бъркам?
Сигурно много брашно добавяш при месенето. Тестото трябва да е меко до средно твърдо. Аз също негодувам :lol: , но резултатът е по-добър.
Другият вариант е да слагаш много малко мая. Не мисля, че е при втасването, защото се е случвало да нямам време и то при печенето се донадува и пак става пухкаво.
Още не съм почнала тая година. Пиша си забележка :oops:
Никога не е късно да засадиш клематис...

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » вт мар 27, 2018 1:46 pm

Аз направих козунак по рецептата на Тутти. От мазнината сложих само 2 лъжици, от захарта - 4 лъжици.Това с бъркането в една посока не се получи, тестото си стана на хубава топка, която може само да се меси. Сложих го в хлебопекарната на програма тесто . След това го разделих на 2 части, добавях останалата мазнина, докато оформях фитилите; в правогълниците сложих стафиди и орехи, завих ги и оплетох 2 козунака, поръсих с останалата захар. Резултатът е: много вкусен козунак, ама много))))))))))))))))))) Това беше тренировка, другата седмица ще направя пак, като половината тесто ще е оформено на руло, което ще намажа със сладко от малини! :angel2:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
wenche
Баш кафе майстор
Регистриран: пон апр 22, 2013 12:56 pm

Мнение от wenche » вт мар 27, 2018 2:24 pm

Хубав козунак се прави с квас ;) Тези са от вчера, пробвам различни плънки, със сливовия мармалад трябва да съм по-пестелива.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
flora
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон яну 14, 2013 2:32 pm

Мнение от flora » чет мар 29, 2018 8:35 am

Малко помощ - не откривам рецептата на Златка Трънова за козунак.
Изображение Изображение

hrissi2009
Кафевар/ка/
Регистриран: съб мар 14, 2015 3:23 pm

Мнение от hrissi2009 » чет мар 29, 2018 8:45 am

flora написа:
чет мар 29, 2018 8:35 am
Малко помощ - не откривам рецептата на Златка Трънова за козунак.
Всички продукти на стайна температура. 9яйца /едното за намазване/, брашно около 2.00 -2.400кг,220гмасло, 1ч.л. сол, 900мл прясно мляко,1 кубче мая, 720 г захар,/ може да се намали малко захарта, особено ако има и плънка стават прекалено сладки/ кора и сока от един лимон. Аз обичам да са ароматни и добавям есенция ванилия и 1сл ром. Тези продукти са 5 средни козунака. Обикновено правя половината или 2/3.
Маята я разтварям в половината от прясното мляко и няколко лъжици брашно и една лъжица захар. Оставям на топло да шупне. Яйцата се разбиват много добре с останалата захар, млякото, кората и сока на лимона есенциите и солта.Пресявам част от брашното в дълбок съд . Правя кладенче и изсипвам яйчената смес и втасалата мая.Започвам да обърквам с ръка и да добавям по малко от останалото брашно. Когато се сгъсти изваждам тестото върху набрашнен плот и доизмесвам като добавям по малко от брашното и половината от разтопеното масло. Разтягам на плота , топя ръцете в маслото намазвам тестото , прегъвам и така докато се усвои половината от маслото.Оставям да втаса и започвам второто месене докато се поеме и втората половина от маслото. Тестото е меко и леко лепнещо. Отново оставям да втаса и оформям козунаците.Оформените козунаци също оставям да се надигнат , намазвам с яйце и поръсвам с захар.
:daaa: извадила съм си я от рецепти за сладкиши и десерти, ако има и др. надявам се Златка да се включи...

Златка Трънова
Кафевар/ка/
Регистриран: вт сеп 20, 2016 10:56 pm

Мнение от Златка Трънова » чет мар 29, 2018 6:25 pm

Ами това е.Пак да кажа , че не толкова го меся колкото го разтягам на плота. Топя ръцете в мазнината и намазвам, загъвам и пак разтягам, намазвам - това се повтаря докато се поеме мазнината.

Отговори

Върни се в “Готварство”