Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от dora »

Оле , какви сте лоши .Така ми се доядоха та бягах до магазина.
Ще меся и аз тази година- както всяка от последните./няма ми го тефтера обаче :ufff: /
Давайте рецепти моля. :tzvetentze:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от bouquet »

Никога не съм правила козунак, струва ми се много, много сложно. Но се замислям дали тази година да не се пробвам. По принцип у нас мъжът ми меси :oops:
Търся добри хора
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от dora »

bouquet написа:Никога не съм правила козунак, струва ми се много, много сложно. Но се замислям дали тази година да не се пробвам. По принцип у нас мъжът ми меси :oops:
Да не си посмяла да развалиш тертипа във вашата къща. :svekurva:
Трудно е точно като за мъже. :lol:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от nikolica »

calico написа:
Titi написа:Хайде дружина, вадя темата от прахта, изтупвам я да лъсне и вие сте наред сега :dovolen:
Тити, моля те напиши пак тук рецептата за месените в центрофугата козунаци, да не я търсим назад :tzvetentze:
На първа страница е рецептата на Рости за хлебопекарна.
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Titi »

calico написа:
Titi написа:Хайде дружина, вадя темата от прахта, изтупвам я да лъсне и вие сте наред сега :dovolen:
Тити, моля те напиши пак тук рецептата за месените в центрофугата козунаци, да не я търсим назад :tzvetentze:
На 11 страница от темата най-отгоре съм описвала как съм използвала центрофугата, а най-отдолу е рецептата на zlatka, по която правих козунаците и кифличките миналата година.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от bouquet »

dora написа: Да не си посмяла да развалиш тертипа във вашата къща. :svekurva:
Ще те послушам :tzeluvka:
Измислих вариант - сестра ми има хлебопакарна, не може ли там да месим и да печем козунаците?! Някой пробвал ли е, има ли рецепта?
Търся добри хора
Аватар
axta
Виенско кафе
Мнения: 301
Регистриран на: Дек 15, '09, 22:40
Местоположение: София

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от axta »

Не ти препоръчвам да ги печеш в хлебопекарната.Пробвах го......не стават хубави.
Аз хлебопекарната я използвам за месенето.
Така спестявам голяма част от хамалогията (основното месене и първото втасване).
Като извадя тестото от машината(то си има шуплите) само леко го доомесвам и си правя козунаци,рула,кифлички....
Оставам ги да втасат и в печката. :lol:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от bouquet »

Благодаря за съвета! Основната трудност на козунаците е месенето, а после все ще ги изпека...Все повече се навивам да опитам тази година
Търся добри хора
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от dora »

bouquet написа:Благодаря за съвета! Основната трудност на козунаците е месенето, а после все ще ги изпека...Все повече се навивам да опитам тази година
Не се навивай повече , а опитай.
Прекрасно е да си в къщи и да се носи миризма на прясно опечен козунак мммммммм.
Аз нямам търпение , а и съм отпускарка тогава та сега избирам рецепта.
Много моля , а ко някой има някоя безотказна / ама като на баба :D / да я метне насам. :tzeluvka:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
gonel
Кафевар/ка/
Мнения: 952
Регистриран на: Фев 23, '10, 08:27
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 24 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от gonel »

От месец някъде имам пекарна, и аз я взех повече да ми меси, че на моите им меся често...
Вече й посвикнах на съотношението, дето трябва да й подавам - много съм доволна!
Реших да се пробвам за козунаци, че много обичаме - първия опит-добре/защото беше малко захарта!/, втория-ФАНТАСТИЧЕН!!!
Мерките са ми на око: 2ч.ч. мляко, 5 яйца - доливам мляко до 1ч.ч., 1с.л. суха мая, която бухвам в мляко, захар и брашно, 1ч.ч. захар и 7ч.ч. брашно...
Сложих кора от портокал и ванилия. А, и половин пакетче масло.... И пуснах това в програмата за месене... Като стигна до втасване, пак я пуснах от начало, т.е. два пъти месене...
И после втаса мноооого хубаво!
След това направих плитки с пълнеж или без... Малко втасаха в топла фурна и после само засилих фурната... Опекох ги ....
Ииииии!!! Велико нещо са козунаците!!!
А моите станаха на конци, много меки и пухкави! Ароматни! Не може да се спре човек, като ги ОТпочне... :mrgreen:
От своя опит мога да кажа, че носят на яйца и захар, искат топло и най-важното - много месене! Мисля, че това е ключът!
Четох из нета, че пускали на месене три пъти - мисля да пробвам и аз...
Меся през два-три дена, редувам солено и сладко, отново е ред на козунаците и нямам търпение да ги ваааадя вече от фурната... :potekoha:
Всеки с пекарна задължително да се наслади!!! Аз ще гледам да ви ги покажа и моите... :D
Търся хибискуси Black Dragon, Magnifique, Zoey!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”