Как се прави хубав козунак?

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от краси кубарелова »

Деньо, на тел 052 636626 можеш да си поръчаш невероятен шипков мармалад. С този мармалад правят кифличките в пекарната срещу Общината. Ако искаш, опитай. Количеството е голямо, но можем да направим партия и да го разделим.
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
denyo
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Яну 12, '14, 22:32
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от denyo »

Знам ги тия, от там си купувам маята. Питал съм за мармалад на калъп - казаха че нямат. А при кифличките проблема ми е, че така и не се научих да ги свивам по начин преодтвратяващ изтичането на мармалада. Наскоро направих нови "открития" и подготвям версия 3 на технологията :)
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

Наближава Великден и ми се иска да споделя как правя козунак на конци без да влагам напрежение и без никакво блъскане и часове работа.Моята майка,Бог да я прости,все казваше,че съм изобретателна,защото искам да ми е по-лесно.Това може и да означава,че си ме мързи да влагам усилия,ако резултата може да е същия и без преумора.

Продукти:
1 кг брашно
Щипка сол
40 гр прясна мая
6 големи или 8 малки яйца
300 мл прясно мляко
250 гр захар "Сладея" или "Захира"
100 гр краве масло
50 гр мас
Настъргана кора от един лимон и сок от половин лимон
2 ванилии
50 гр стафиди,накиснати в ром или коняк
50 гр накиснати във вода и обелени бадеми
1 жълтък за намазване на козунака
Захар за поръсване на козунака

Маята се разтваря в леко затоплено малко мляко,малко брашно и с.л. захар,оставя се да шупне
В това време се разбиват яйцата със захарта,добавя се останалото мляко,ванилията,това се изсипва в брашното,оформено като кладенче,добавя се солта,лимоновия сок,кората от лимон и накрая шупналата мая.Започва се бъркането в една посока,за което обяснявам по-долу

Важните неща:
-настроението е добро
-продуктите са със стайна температура
-тестото се бърка с една ръка в една и съща посока в голям съд.С другата ръка държите съда.Бърка се около пет минути,в една посока,докато се изравни тестото.Добавя се постепенно разтопеното масло и разтопената мас,оставете си една лъжица за после.Трябва да продължавате да бъркате в същата посока до поглъщането на мазнината,не повече от три минути.След това готовото тесто се поставя в ДЪЛБОК съд,намазан с масло.Върху съда се слага прозрачно фолио или найлонов плик.Тестото отива във фурната без да е включена,за да втасва.Това се прави,за да няма промяна на температурата от въздушни течения.Фурната може да се включи предварително за три минути на 40 градуса и да се изключи преди да се сложи в нея тестото за втасване.Това е цялото месене,повярвайте.Втасването продължава до удвояване на обема на тестото.
-след втасването се изважда от фурната,леееекинко се обръща върху намазан с масло плот,без да се стресира.След това с ръка се разделя на три части.Тестото не бива да се меси втори път,за да не се загубят конците.Работи се нежно,сякаш е коприна.Пак с ръка внимателно,без да се натиска,се издължават трите части като правоъгълници,намазват се с мазнината,която запазихме,върху единия правоъгълник се поставят стафидите,след това правоъгълниците се усукват като пране,на фитили,като пак се пипа лееекинко.Фитилите се плетат на свободна плитка,тя се поставя в съда за печене,който е добре да е дълбок,за да се надига козунака и се оставя пак да втаса,но за около 15-20 минути.Намазва се с жълтък,посъсва се със захар,внимателно се гарнира с белените влажни бадеми и се пече в предварително затоплената до 180 градуса фурна около 50 мин.Може и час. Проверява се с клечка дали е готов.Изважда се от фурната,охлажда се под покривка,внимателно се освобождава от тавата и се поставя върху решетка.След пълното охлаждне се обвива в прозрачно фолио и така издържа три-четири дни без промяна.А в хладилник може и повече.
Рецептата е била полезна на много мои приятели и голямо улеснение.Онова за стоте удара и реки пот са легенди.
Дано да съм ви улеснила и ви желая приятно приготовление за празниците. :liubov:
Винаги може да е по-лесно и забавно. :daaa:
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от katina »

Тути, наистина е лесна твоята рецепта за козунак, благодаря че я сподели :tzeluvka: Доколкото разбрах това тесто е за един козунак нали?
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от libra »

Тути,и аз ще пробвам твоята рецепта,изглежда ми човешка и щом ще стават на конци.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

krasota написа:Тути, наистина е лесна твоята рецепта за козунак, благодаря че я сподели :tzeluvka: Доколкото разбрах това тесто е за един козунак нали?
Два по-малки или един огромен.Зависи от съдовете за печене.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Тутти »

libra написа:Тути,и аз ще пробвам твоята рецепта,изглежда ми човешка и щом ще стават на конци.
Стават конците заради увъртането,вкарването на мазнина и усукването.А като не се меси втори път,глутеновите нишки не се накъсват.Върти се тестото
все едно си миксер на два крака. :D
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от libra »

Да,разбрах че това е тайната ,за това се настървих и аз козунаци да меся.
Между другото,до колкото съм чела внимателно споделените рецепти, до сега се изказа само едно предположение/тайна/ за получаване на конци-мазнината да не се слага на веднъж,а да се влага постепенно.
Козунаци много хубави се показват ,но тези конци преследват всяка образцова домакиня.
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от katina »

Разбрах, благодаря!
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как се прави хубав козунак?

Мнение от Titi »

И аз, като един виден козунакоправач през последните 4-5 години, да взема да ви припомня моя метод за месене на козуначното тесто - центрофугата на пералнята :D
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”