Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Изкушения за лакомници и гурмани.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от hrissi2009 »

Танче, за нас лаиците, кисело мляко се прави мн. лесно. Сваряваш си млякото и го оставяш да изстине.( Обираш каймака и правиш масло.) Аз го проверявам с малкия пръст на едната ръка. Трябва да хладко, в никакъв случай горещо. Хладкото мляко го разсипвам в съдовете в които предварително съм сложила 2-3 лъжици к. мляко (2-3 лъжици от шубе и застраховка, мисля че маман го прави с по малко), разбърквам, слагам капачета и покривам с дебела кърпа за да се задържи топлината и да се скваси млякото. Лятото когато е мн. горещо може и да не го завия. Проверявам го и ако се е събрало го прибирам в хладилника. Трябва да се внимава, защото ако млякото се сипе по- горещо и се завие веднага става мн. кисело и пуска мн. вода(мисля че се казва цвик).
gospodinov

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от gospodinov »

renimoss написа: Мар 29, '18, 09:34 Димана, подробното описание е много полезно. Този съд за допълнително изцеждане е чудесна идея!
Господинов, правилно ли разбирам, че сирене може да се направи и с пастьоризирано мляко? Т.е. с купешко мляко би трябвало да стане, ако е качествено. Аз с такова квася кисело мляко и се получава добре ако използвам хубава закваска.
А от варено мляко става ли сирене? Ако не става - защо?

Моля, кажете нещо и за температурите на процесите при сиренето. Ясно, че млякото трябва да е хлдако (както за подквасване на кисело мляко ли?), но после при каква температура се подсирва, изцежда и оставя да зрее?
Рени звъннах на моя познат да го питам, това което си написала.
Отговора му "малко" ме стъписа :shock: - при всички продукти млякото първо се пастьоризира сирене, млека кисели, пресни, и т.н. освен пастьоризация обаче в прясното мляко добавят и консерванти, които не декларират - като натамицин Е235 и др. подобни потискащи развитието на млечно киселата ферментация.
Според него, тези консерванти потискат действието на маята и най-вероятно няма да стане сирене.
Тоя натамицин го блъскат навсякъде - в сирена, кашкавали, пр. мляко.......... ужас просто :ufff:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

E,eдва ли някой ще си кваси мляко от магазина. Иначе, е ясно че всичко е пунт и пластика,химия и металургия.
wenche

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от wenche »

Не ужас просто, ами УЖАС - после се чудим (вече и не се чудим, де) защо като се разболеем, лекарствата не действат
https://hranene.framar.bg/%D0%B5-%D1%82 ... D0%B0/e235
gospodinov

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от gospodinov »

Аз защо казвам, че 99% от продуктите в магазина не стават.......
Освен натамицин, масово се ползва и низин Е234, реално консумирайки мляко, месо и производни всекидневно приемаме антибиотици, които унищожават чревната ни микрофлора а оттам започват и всички болести.
Голяма част от кашкавала в момента изобщо не се прави в България а се прави от заготовки Калиата и Бастия, произведени в Полша. Тук само се изпарва във мандрите, пакетира и пуска в магазина. От какво са правени тия заготовки.........
Да ни е сладко.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Прави ми впечатление ,че напоследък кашкавалът,който се предлага, тотално измени вкуса си .Не е като класическият нашенски,който е по-солен,а сладни някак си,което аз усещам като липса на вкус.Не е само до солта.На въпроса ми предлагат ли ала български кашвал,ми препоръчаха на Маджаров.Само той го докарва на вкус.Но за съставките не храня илюзии.
Между другото,вече станаха съмнителни и селският кашкавал и мляко .Изучиха се много хватки да прилагат.
wenche

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от wenche »

Хахах, Либре, докато ти си писала, аз подметнах на ММ, че никак няма да е зле, ако си купим крава, овца и коза. :lol: .... побързах да изляза от стаята :angelche:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Aма,ще бъдем принудени да изкопаем розите и давържем някое полезно добиче.На там отива работата .Крава е идеално,според мен.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от hrissi2009 »

Проблемът идва от това че няма животни които да дават мляко. По времето на соца във всяка къща на село имаше овчици, крави, кози,биволи, а сега ела те ни вижте, станахме граждани. Така е и у дома. Освен кокошките и коледара (прасчо) няма др. животни, и ние вече си купуваме мляко за сирене, за кисело мляко, но хубавото при нас е, че съседа по някакви програми гледа много овце, та и млякото и агнешкото е от него, а др, младеж има крави и от там мляко на абонамент.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от renimoss »

Лелеее, Господинов, това е ужасно! Ясно - ще гледаме рогат добитък!
Тези антибиотици явно все пак не убиват всички МО. Аз редовно правя кисело мляко от купешко Верея, като експериментирам с подквасване с различни пак купешки млека и става хубаво кисело мляко, което няма нищо общо с купеното от същата марка. Много ми е любопитно какво се случва.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”