Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от Димана »

:ieeee: :ieeee: :ieeee:
Супер идея!!! На срещата ще донеса сирене, от теб-цветята за вкус! :tzeluvka:
Извинявам се за спама! ;)
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от dar »

Здравейте скъпи приятели,
бях ви обещала да споделя моя опит с приготвянето на млечни продукти и сега намирам време, въпреки че е за козунаци.
Рецептата на баба за домашно сирене
Живея на село от няколко години, но това съм го правила и в апартамента и установих, че дали с малко мляко или с повече, хамалогията е една и съща, но крайния резултата различен. Важни са съдовете и цедака. Имам приготвени две кофи от тия пластмасовите за сирене с дръжките. Едната е надупчена цялата с дрелката, а другата си е здрава. Цедака съм си го купила от едно магазинче до Женския пазар, специален рехав плат за тази цел. Метъра е към 12-13 лв, а ширината му е 1,60- 1,70 м. Взех 1,50 м , та да стане като квадрат. Малко ми е големичък, но е сигурен. За 20 л мляко ползавм съд от латекс тия 20 литровите. Млякото ми го носят току що издоено и на тези 20 л слагам 2-3 супени лъжици мая и разбърквам. Всичко това се случва в банята. Мятам едно одеалце върху и под него и така го оставям към 2 ч. След това с нож или с ръка го нарязвам грубо. В душ кабината слагам една тава около 30см диаметър и върху нея две летвички. Върху летвичките поставям надупчената кофа. В нея разполагам цедака, който е предварително намокрен /важно условие/. Започвам пъво с черпака да слагам от подсиреното мляко после започвам да надигам 20 л латексова кофа и така докато се напълни тази 10 л надупчена кофа. Започвам да клатя надупчената кофа, по точно мърдам цедака така, че да тече по бързо суроватката. После допълвам с подсирено мляко и така докато изпразня 20 л съд и го побера в тази 10 л надупчена кофа. Това с мърдането на цедака го правя докато остане в кофата някъде 2/3 или наполовина в кофата. Понеже цедака е дълъг не го вързвам , а го подгъвам така че да скрия бъдещото сирене. Пълня с вода другата 10 л кофа за сирене и я поставям върху тази със бъдещото сирене. И това е цялата философия. Така си стои 5-6-7 часа, а ако е зима може и повече. Целта е да се е отцедила суроватката максимално. След това махам кофата с водата. Вадя си квадратната буца сирене, която е май към 3,5 кг и си я режа на 9 парчета. В друга такава кофа си съхранявам вече сиренето по следния начин. Ръся на дъното едра сол да го покрие и редя бучките сирене, след това покривам реда сирене с едра сол и с хартия за печене. Слагам пак сол, сирене, хартия за печене и така докато се напълни кофичката. Накрая може максимум 1-2 ч.ч. суроватка да сложа, защото и сиренето си пуска. Затварям кутията и слагам да си отлежи в мазето към 45 дни. Ето така се справяме. За това ви казвам, че хамалогията за малко и много сирене е една и съща и като време и като труд, а количеството сирене е повече. Знам, че някои ще ме упрекнат, че не го пастьоризирам и разни други неща най-вероятно, но това е нашия вариант. Господ да ни пази от болести. Питайте ако имате въпроси, че може и да не се разбира. Доста е написах, но не е никак сложно. Да ви е сладко! Забравих нещо също важно да напиша. След като извадите сиренето от цедака, цедака се пере със студена вода за да паднат по лесно остатъците и накрая вече както му е реда.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от dar »

Рецепта за домашно масло
Всяка седмица вяря по 4 л прясно мляко и след това го квася на кисело мляко. Махам каймака от изтиналото мляко и го отделям в една чаша в хладилника. На другата седмица това се повтаря. Може и с по-малко каймак да се получи. Слагам отделения каймак във висок съд, например буркан или високата чаша от миксера. Поставям едната бъркалка на миксера и го вкючвам да се върти. Правя го в мивката, че да не пръска. Първо каймака става като сметана, но това не е масло. Продължавата да биете с миксера докато се получат зръца от масло и сметаната се превърне пак в мляко. След това измивам това съдържание със студена вода и с лъжица си изваждам маслото и си го прибирам в пликче във фризера. Понеже не консумираме много често масло го прибирам във фризера, че иначе мухлясва. Вадя си толкова, колкото ни трябва и така. През годината почти не купуваме друго масло. Това е нашия вариант. Ще се радвам ако някой сподели и друг начин на приготвяне и съхранение.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

ейй,ти правиш чудеса от храброст!
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от dar »

libra написа: Апр 5, '18, 14:40 ейй,ти правиш чудеса от храброст!
Мерси, Либре! Ще напиша и рецепта за кашкавал, но не го знам наизуст, че лично на мен ми е по връткаво от сиренето, защото няма голям съд за варене, а и цената на моя е толкова, колкото и на жената от която го купуваме. И време пестя да има за китки и туй онуй ;)
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от libra »

Пиши и за кашкавала,че като се въодушевя някога, да имам рецепта.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от Мария Николова »

Не чети, спам. :lol:
Като бях малка, най-любимият ми млечен деликатес беше още не напълно изстиналото и безсолно прясно сирене. На второ място, с кафяна чашка да обера пяната на току що издоено мляко - там, в обора. И айран, разбира се. :daaa:
Майка ми гледаше 2 крави и 1 биволица - детето да не остане без мляко. :lol: Чаша сварено прясно мляко с голям зор изпивах само заедно с тайфата другарчета. Докато стигна дъното на чашата, :swhew: другите са забравили. Кашкавал не хапвах до след гимназията. Езикът ми се изприщваше, както и от пържен патладжан - не го проядох.
Това лято ще пробвам :daaa: дали вече съм пораснала за пържен патладжан. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от sendi1966 »

Аз пък и досега не мога да пия прясно мляко.Винаги сме имали овце и крави,но така и не мога да го накуся.Кисело мляко,сирене,катък,кашкавал ям,но прясно не.На мен пък най ми харесваше мама като избърка маслото,още не събрано да вземам с пръст и да ям.
Миналия ден и аз си направих масло със сметаната,от вареното мляко за кефир.Обирам я след като сваря млякото и държа в хладилника.В блендера сложих един половин буркан кисело мляко,вода и сметаната и пускам блендера.
Стана масло та дрънка.И естествено детските навици не се забравят пак си похапнах масло без нищо.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от vanina_g »

dar написа: Апр 5, '18, 14:17 Рецепта за домашно масло
Всяка седмица вяря по 4 л прясно мляко и след това го квася на кисело мляко. Махам каймака от изтиналото мляко и го отделям в една чаша в хладилника. На другата седмица това се повтаря. Може и с по-малко каймак да се получи. Слагам отделения каймак във висок съд, например буркан или високата чаша от миксера. Поставям едната бъркалка на миксера и го вкючвам да се върти. Правя го в мивката, че да не пръска. Първо каймака става като сметана, но това не е масло. Продължавата да биете с миксера докато се получат зръца от масло и сметаната се превърне пак в мляко. След това измивам това съдържание със студена вода и с лъжица си изваждам маслото и си го прибирам в пликче във фризера. Понеже не консумираме много често масло го прибирам във фризера, че иначе мухлясва. Вадя си толкова, колкото ни трябва и така. През годината почти не купуваме друго масло. Това е нашия вариант. Ще се радвам ако някой сподели и друг начин на приготвяне и съхранение.
Моята баба така го правеше, но вместо с миксер, слагаше каймака в трилитров буркан с малко топла водичка, затваря го с капачката и се почваше едно безкрайно клатушкане... и сладки приказки :D и стават малките бучици масло :dovolen: После се обираха от водата, изцеждаха се за малко и се приплескваха на голяма бучка. Даже го завиваше в опаковка от купешко масло :D
Цветомир Стоянов
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Юни 12, '20, 14:16
Местоположение: гр.Кричим, обл.Пловдив

Re: Домашно приготвяне на сирене, кашкавал, катък и други млечни деликатеси.

Мнение от Цветомир Стоянов »

А как сте решили проблема със средата за зреена на сирената и кашкавалите?
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”