Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от ljuboznatelna »

Миша написа:Дебела кора се получава, когато сложиш тестото без да загряваш предварително фурната
Но така става дебела навсякъде, Мише. Не знам яла ли си хляб от едновремешна селска фурна, той отгоре има тънка кора, а отдолу е дебела почти един пръст, и хрупкава, докато е прясна. Може би вида на фурната е имал значение, защото няма как в селска фурна да охлаждат за следваща порция. Мисля си, че са го слагали директно на дъното на пещта. Върти ми се спомен, че някакъв готвач загряваше във фурната плоча и слагаше върху нея пицата, за да имитира пещ.

п.с. На табан се казвало. Намерих http://www.standartnews.com/biznes-zeme ... 26547.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Миша »

Не знам яла ли си хляб от едновремешна селска фурна,
с това съм израсла :dovolen: , махалата ни беше далече , като изпуснехме едната фурна, влизахме вътре и наблюдавах как се прави хляб, много интересно беше, а как ухаеше....

Помислих, че искаш дебела кора на целия хляб, за да имаш дебела кора отдолу, тънка отгоре, слагаш в леко затоплена фурна , аз я затопляам до около 100 градуса,така стои докато се надигне хубаво , после превключвам на 180 гр , в краищата слагаш по едно канче с вода, така се получава тънка коричка отгоре, слагам от старите малки руски канчета в далечните краища, две са достатъчни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Мария Николова »

ljuboznatelna написа:
Миша написа:Дебела кора се получава, когато сложиш тестото без да загряваш предварително фурната
Но така става дебела навсякъде, Мише. Не знам яла ли си хляб от едновремешна селска фурна, той отгоре има тънка кора, а отдолу е дебела почти един пръст, и хрупкава, докато е прясна. Може би вида на фурната е имал значение, защото няма как в селска фурна да охлаждат за следваща порция. Мисля си, че са го слагали директно на дъното на пещта. Върти ми се спомен, че някакъв готвач загряваше във фурната плоча и слагаше върху нея пицата, за да имитира пещ.

п.с. На табан се казвало. Намерих http://www.standartnews.com/biznes-zeme ... 26547.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Точно с такива шамотни плочи беше пода на нашата фурна. 30/30/4 см.
В далечното време, по жътва, майка ми е пекла на ден по 3 фурни хляб в нея. Лицето й беше на една линия с ръба на къщата и със стобора, разделящ стопанския двор, от двора на къщата. Навес покриваше бетоновата площадка пред вратата на кухнята и пред фурната. Фурната беше покрита с двускатен покрив. Майка ми не я ползваше за нас двете.
( Някой да е разглеждал от вътре свода на на фурна? ;) :hihihi: Естествено! 8-) Не можеше да не пропълзя вътре. Със свещ, за да не пропусна нищо. Издаде ме "изпраната" рокличка, която стана сива. Но си бях готова за последиците. :nod: )
Ходехме на фурната на леля Младежда. Но майка редовно готвеше на огнището пред вратата на фурната и печеше гюзлеми, или пиперки и патладжани на тенекия върху перустията. Понеже пречеше в двора на новата къща, развалихме фурната и прибрах плочите.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Хляба го месим и става еластичен и с мехурчета заради глутена.
Тортата нещем да е еластична и я правим с мас.
Щото мазното утрепва глутена т.е.не му дава да се образува.
Това, което е маргарина за маслото, това е шортенинга за маста.
Най-известното и първо е crisco и тук тъй го наричат.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Кондитерский_жир
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Lizi »

calico написа:
wenche написа:Аз още не съм убедена, че глутенът е лош.
Това, което ни трови, са добавките в брашната.

Ти няма как да си убедена мила ми Венче, докато не опиташ и двата варианта. :tzeluvka: засега си опитала само единия...
15-20 дни без никакъв глутен и никога няма да се върнеш към него, толкова е поразителна разликата.
Преди време моята племенница беше болна от цюлиакия и беше на безглутенова диета.Глутен има във всички млечни продукти, във всички плодове без ябълката и банана, във всички зеленчуци без картофите, във всички бонбони и сладкиши.Ужасно беше, защото непрекъснато беше гладна, а почти нищо не можеше да яде.Опитвахме да правим някакви неща от оризово или царевично брашно.
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Това, което пише Lizi, ме убеждава още веднаж, че излишно се демонизира глутенът в пшеницата и компания.
Страшно е за хората с непоносимост към глутена, но точно толкова страшни са медът, орехите и ягодите, ако си алергичен към тях.
Но как ще си разширяват иначе пазарите за малко познати и неизследвани продукти като амарант, чия и подобни, дето не мога да им запомня имената.
За годжи бери изобщо не ми се споменава :sangry:
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Снощи не можах да спя!
Аз винаги съм се борил да имам избор, а че все избираме да ядем .... глутена, туй е друг въпрос.
Та днес кат се прибирах минавам през кварталната бакалница. Избирам най-безглутеновата мома и я запитвам гордо: дали има безглутеново брашно. Завежда ме тя т.е. върви пред мен безглутеново и ми сочи насред органик щанда те туй:
Изображение
Нека споделя първото си вчепетление: струва колкото 2.5 кг глутеново брашно от пшеница, а тежи 623 гр.
:hmmm:
Аз мислех, че са му вадили глутена и си мисля, че туй скъпо струва май, но после виждам, че освен глутен няма и пшеница.
Купил съм си смес от:
Гарбанзо бобено брашно, картофено нишесте, брашно от тапиока, брашно от бял Sorghum, фава бобено брашно.
Малеййй :hmmm:
Тия работи ги чета отзад:
Изображение

След съответните проверки май е по-добре да баправим соден хляб с туй брашно.
Рецептата взех от Българската Асоцияция Цьолиакия:
"1. Кисело мляко - 1 ч.ч. Моля да попитате дали няма нишесте. Ако не сте сигурни е добре да си подквасите. За сега всички се оплакват от продуктите на Данон. А ние ще казваме истината директно!

2. Сода - 0,5 каф.л.

3. Яйца - 2 бр.

4. Сол - 1 каф. л.

5. Захар - 1 щипка

6. Брашно до получаване на типична кексова смес.

Пече се в 250 градуса загрята фурна за 20-30 мин."

Ама то аз ще си прасна таз вечер един глутенов стартер за петък, а после ще видим.

Калико!
Добре е да се прегледаш за цьолиакиа, щото казваш, че усещаш глутена с тънките черва.
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Гледах картинки на безглутенов хляб. Депресиращо.
Притеснявам се.
То тъй се почва с безглутенов хляб и безалкохолна бира и после ... стигаме до надуваемите жени.
:shock:
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Ааааа!
Няма да го фърлим!
Ще го върнем!
Но аз още не съм сигурен.
Ще видя
Все пак си мисля, че няма да го докарам до надуваеми неща.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”