Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Малката Ида

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Малката Ида »

GIOIA(Джоя) написа: Мар 17, '18, 20:23
Знам си аз,че има още скрити лимонки,дето си хранят домашният любимец с брашно и броят балончетата :lol:
:lol: :lol: :lol: Хич не знам, за какво говориш! :hmmm: 8-)

Джоя, задобряваш със страшни темпове! :nod: :liubov:

Мамчееее :gush: толкова си слаТка! :liubov2:

Катина,мелничката ми е подарък.Идея нямам откъде е. :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Гео, граф »

В тази тема внимавам да надничам само след хранене, в противен случай рискувам да се удавя от слюноотделяне.
Момичета и момчета, респект на всички ви, евалата значи :sbow: ! Както за създаването на градина, така и за правенето на хляб са нужни майсторлък и любов ❤!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Ееее, и хлебчетата апетитни, и снимките художествени, и нови хлебари :ieeee: :ieeee: Все по-хубаво става в тази тема. Аз прибирам домашния любимец в хладилника и стягам куфара, но ще се върна скоро :shi:
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Mama li, ако това е първия ти опит-имаш 6+ от мен. Ако ти покажа моите първи хлебчета.......
Мисля, че на 90% си на прав път, просто ти трябва време да свикнеш да работиш с квас.
Рецептата, която съм дал е по-скоро насочваща, всяко брашно поема различно вода и трябва да се преценя по време на месенето.
Надигнал се е хляба, щом е отворил разрезите.
Продължавай в същия дух.
Джоя, :daaa:
mama_li

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от mama_li »

Господинов, благодаря за насърчението!
Да, това са първите ми хлебчета изобщо. Досега съм правила само погачи с мая, които се получават.
Брашното, с което месих е бяло на Стамболово. Бел беше писала за него.
Взела съм и разни други, та май всеки път ще е различно :snif:
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Да поддържаме темата - хляб и рози(или каталози :dovolen: )
Ръжено-пшеничен, не от най-любимите ми, но имам доста ръжено брашно и трябва да го употребя.

Изображение
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от hrissi2009 »

Поздравления Господинов, който го може, го може.
Напоследък нямам много време да чета, но се бълтая в терминита, автолиза, хидратация и др.
От къде да прочета и как да определя % хидратация? Сигурно е мн. тъпо да питам , ама какво да се прави .....
mama_li

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от mama_li »

hrissi2009 написа: Мар 21, '18, 13:55 Поздравления Господинов, който го може, го може.
Напоследък нямам много време да чета, но се бълтая в терминита, автолиза, хидратация и др.
От къде да прочета и как да определя % хидратация? Сигурно е мн. тъпо да питам , ама какво да се прави .....
https://www.facebook.com/groups/698490593506639/
Това е група във ФБ, специално за хляба с квас. По-напред в темата е казано за нея. Има качени файлове и клипчета за много неща.

Вчера пекох второто си хлебче. Ами, пак нещо не уцелих :snif: . Грешката при първото беше в първоначалното месене. Това установих, но сигуно е имало и още нещо.
Този път го измесих като хората, но пак нещо не стана. Разля се като летяща чиния, има шупли и средата е еластична, не се слепва при стискане. Изглежда ми леко влажна.
Изображение
На вкус се усеща леко киселеене. Отивам да чета къде този път съм направила грешка. Превтасване?? 15-16 часа в хладилник, час и половина - два на стайна и после печене.
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Хриси, благодаря :tzvetentze:
gospodinov написа: Мар 15, '18, 20:05 Попаднах на интересна снимка, показваща с каква хидратация, какъв хляб се получава

Изображение

Тези проценти вода, се определят спрямо брашното - 1кг. брашно -50% хидратация - 500 гр. вода.
Копирам си мнението от предната страница, където съм обяснил.
Мога да те посъветвам в началото да не се впускаш да копираш, това, което се прави в клипчетата. Знам, че няма да ме послушаш, но все пак да го кажа.
Пробвай в началото да го направиш, както се прави хляб с мая, но с квас и с бяло брашно. Като свикнеш с кваса, може да пробваш някакви неща.
Mama li, много добро хлебче, браво. Според мен не се е разлял, добре се е надигнал. Можеш да сравниш по-тая снимка, по-горе, с каква хидратация, какво да очакваш. Не случайно хлябовете с висока хидратация, се пекат само в тенджери, защото иначе стават разляти.
Според мен твърде много е втасвало/превтасало, за това говори и киселия вкус. При по ниската хидратация, когато се слага повече квас, втасването се случва по-бързо. Добър критерии е обема на тестото, ако го сложиш във формата и се е удвоило като размер, това е максимума който трябва да се търси. При мен много добър резултат се получава, когато при разделяне във формите престои 1-2 часа отвън и после 8 часа в хладилник. Не се удвоява обема, само наполовина може би, но пък при печене хляба избухва и средата е суха и мека.
Принципно при хляба с квас, средата е по-различна от тази на хляба с мая - по-плътна и месеста е. Може да купиш хубав хляб с квас от добра пекарна и да сравниш.
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от hrissi2009 »

Благодаря Господинов, но за съжаление не мага да хапвам нищо от бяло брашно. За месенето с квас съм направо от забавачката, така че най - добре да си ползвам добра хлебарница :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”