Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Di_Va »

Вени, и ти си от неуморимите :ieeee: !
Сега малко извън темата за хляба, ( не знам къде ще е подходящото място за споделяне), да ви разкажа как направих маслото ГХИ от аюрведическата култура ;) , или препържено масло според терминологията от времето на бабите ни. Не зная как покрай четивата за хляб, квас, здравословни продукти и пр., попаднох на статия за маслото ГХИ и за това колко много е полезно и как се приготвя. Четейки, ми светна ламичка за един разговор с баща ми, че той маслото харесвал, както на времето го е правила баба ми, а по-точно някак си го препържвала, но как точно и защо, не знаеше. Реших да пробвам и това "ново" нещо, а май всъщност добре(не)забравено старо и резултатът беше изключително вкусно масло, с което супичките придобиват несравним аромат! Получи се нещо много хубаво, пише, че и полезно било, защото при пърженето, остатъчният белтък коагулирал, отделял се и т.н и т.н тук химиците да му мислят как точно става :lol: , аз го харесах и реших да не търся противните тези на тази полезност!
Та с няколко думи - много е вкусно и полезно маслото ГХИ!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от calico »

Господинов, вярвам на преценката ти щото си професионалист
Може ли да се направи твоя хляб с квас, или като твоя, само от лимец?

Дафе, от години голямата щерка ядат само такова масло, аз като ида в Бургас и аз си хапвам. То не е много трудно да се премахне млечно-киселата суроватка от него. Според мен обаче малко си губи от аромата на типичното масло
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Дива, това масълце е един от вкусните ми детски спомени. Когато нямаше хладилници, баба така съхраняваше маслото. Препържваше го, за да предотврати вмирисването му от вкиснатата суроватка. В шкафа винаги имаше един голям буркан, от който си гребвах за филийката, но не отгоре, :swait: а правех дупка, за да стигна до дъното, където беше утаено най-вкусното :dovolen:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Di_Va »

Да, Вени, може би това е била причината за да го правят тогава - по-голямата трайност.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2177 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Мария Николова »

Майка ми имаше и друг начин да запазва маслото до следващата порция прясно масло.
Аз "бутах" киселото мляко в буталката, захлупена с капак, вътре с 4 дървени перки, които въртях. Накрая майка ми събираше маслото в пахар, оформено като топка. Със супена лъжица правеше извити резки. Един тур резки наляво и втори тур - надясно. Получаваше се маргаритка. :mrgreen:
Тогава заливаше и покриваше маслото с вода. Целта е маслото да е изолирано от въздуха, който го разваля.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Така е Мария,майка ми е разправяла същото, а "кебапа" от месо са запечатвали с мас в глинен съд, което си е аналог на днешното вакумиране.
Калико, хляб може да направиш само с лимец, става чудесен, може също и със спелта или камут, също древни сортове пшеница. Спелта продават в Кауфланд-пълнозърнеста и бяла.
Изображение
Даже може да си заприходиш нещо такова
Изображение
http://limec-bgagro.bg/bg/product/4/%D0 ... -370-90-01" onclick="window.open(this.href);return false;
и да си смилаш, зърното непосредствено преди да го замесиш.
Ето едно видео, в което се е показано приготвяне на хляб по подобен начин.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от calico »

а, аз съм правила хляб само от лимец, но не с квас, затова питах
истината е, че не става така хубав, както хлябовете от другото брашно, просто на него явно глутена му понеже е малко , и не може да стане. или аз не мога да го направя.
У дома само тинейджъра яде хляб с глутен, та да се опитам поне за него да правя някакъв по-здравословен хляб, наместо купешкия. Почвам да чета за кваса и как се прави, дано ми се получи...
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

calico написа:а, аз съм правила хляб само от лимец, но не с квас, затова питах
истината е, че не става така хубав, както хлябовете от другото брашно, просто на него явно глутена му понеже е малко , и не може да стане. или аз не мога да го направя.
У дома само тинейджъра яде хляб с глутен, та да се опитам поне за него да правя някакъв по-здравословен хляб, наместо купешкия. Почвам да чета за кваса и как се прави, дано ми се получи...
Така е с лимеца, стават "тухлички" заради ниския глутен.
Гледай видеото, на което сложих линк, дава яснота върху процеса на правене на хляб с квас.
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

На мен днес ми е ден за придобивки и подаръци явно :ieeee: :ieeee:
В тази тетрадка трябва да си водя записките за хляба според синовете ми, свидетели на хлебното ми приключение.
А днешният хляб е за една приятелка :dovolen:

Изображение
Изображение
Изображение
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Тетрадката е супер Венче, подхожда на хубавите хлябове :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”