Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
troll

Приказка за хляба

Мнение от troll »

Нека отзнаменуваме новата година с още едно добро дело!
Кво казва Склери:
Нашия български хляб е с един пръст дебела кора, груба и напукана като земята която е родила житото, а вътре дупките трябва да са по неравномерни и големи колкото яребиче яйце. Ама такъв хляб вече има само в сънищата ми.

Предлагам да се опитаме да сбъднем сънищата на Склери.
Аз смятам всеки ден да правя по един хляб тип "Склери" .
Другия петък Склери ще си хареса един и ще му обясним как да си го направи.
Иеееееее!
wenche

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от wenche »

Хубава тема и ще зарадва не само Склери. :daaa:
Тази година бях на много места, където ядох уникално вкусен хляб и непрекъснато се питах, защо в България не може да се намери вкусен хляб. Не е ли най-логично, след като ни е традиционна храна, да сме усвоили всичките му тънкости и тайни и да приготвяме най-вкусния хляб. Явно има и друга логика :snif:
За хляба в супермаркета е ясно, но и разните фурни с претенции са далече от качеството на една средностатистическа селска пекарница във Франция, Италия, Австрия, Германия или Гърция, тъй че пак остава упражнението НАПРАВИ СИ САМ.
Ще следя с интерес.
troll

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от troll »

Първо предложение:

Малки (общо 730гр) домашни хлебчета, препечени и меки като памук отвътре:

Изображение

Изображение
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от sendi1966 »

Не мога да кача снимки :snif: правя хляб с квас и мисля,че ще хареса на Склери.
Ако му се занимава,мога да дам квас и да си прави хубав хляб.
Стана месец аз хляб от магазина не съм купила.
troll

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от troll »

Малко помощ от приятел?!?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от sendi1966 »

Хляба ти е станал чуден Трол!Поздравления! :daaa:
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от flora »

И аз като Венче се чудех как само като мина границата и хлябът става Хляб....И започнах опити да правя хляб по различни рецепти. Стигнах до извода, че ако искам хляб като в детството си трябва да купя брашно от твърдозърнеста пшеница ( маркировката на пакета е тип 00 ). В началото приятели ми носеха от Гърция, но после открих че в магазините за италиански храни има такова (Manitoba). Нямам хлебопекарна и затова меся на ръка и го пека в една стара чугунена тенджера, наследена от прабабата на ММ. Така е по-тудоемко, но по-вкусно и освен това знаеш какво ядеш - каквото си замесил :hihihi: Е... не е за всеки ден, но вкусът е... на хляб!
Изображение Изображение
troll

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от troll »

Второ предложение

Хляба от старата квартална фурна

Изображение

Изображение

Изображение

Това е хлябът дъно!
Горната му кора е стандартна. Самия хляб е отлично опечен и много вкусен, но кората образувана отдолу е божествена.
wenche

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от wenche »

Изображение

Фло, :tzeluvka: тъй като въпросът за брашната много ме вълнува, поразчоплих, какво ни говорят етикетите на италианските брашна.

Това на снимката Farina di grano tenero tipo 00 е брашно от мека пшеница, тип 505 по DIN, което отговаря на нашето брашно тип 500 - най-изчистеното от трици и зародиш бяло брашно.

В характеристиката му обаче

БРАШНО ТИП 00 ЗА ПИЦА ,,MANITOBA’’ – ,,REGINA DI FARINA’’
КОД: 160104
НЕТО ТЕГЛО: 25 кг.
ХАРАКТЕРИСТИКИ:
W 315, Протеини: 13,5, АSH: 0,55, Абсорбиране: 58%

е посочена една много важна стойност W 315, която показва съдържанието на глутен. Това го пише само на италианските брашна.

До W 170 са брашна с ниско съдържание на глутен, от W 180 до W 260 - със средно, над W 280 - с високо, а от W 350 нагоре - с много високо.

Manitoba е канадски сорт мека пшеница с много високо съдържание на глутен (W > 350), но етикетът Manitoba е и търговско наименование за високо- и много-високо-глутенни брашна на различни производители.

Моля знаещите да ме извинят за тази фактология, за мен беше любопитно да го науча.
Последно промяна от wenche на Яну 1, '18, 23:12, променено общо 2 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”