Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от greeneyed »

Ей , както сте тръгнали мелници да купувате, внимавайте да не се върнете в пещери да живеете. :lol:

А сега Венче да слезе за малко на земята :liubov: и да ни светне нас непросветените какво си е купила.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Чугунена тенджера Le Creuset, Грийни, дебела и тежка, с лек уклон към фетишизъм заради марката.
Ще видим дали наистина готви и пече толкова уникално, колкото обещават :shappy:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от libra »

Преди 100 години приятелка украйнка имаше чугунена овална тенждера-печеното пиле ставаше уникално.Нейната беше с доста соц. вид,но всички в махалата оценявахме нейното пиле.Ако не бях зарината с цептерки ,бих си купила задължително чугунен съд.
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Да бе да!
Лек уклон!
:hihihi:
Това е известно по света като dutch oven или french oven.
Изобретено е май от викингите и представлява тенджера с капак отлята от чугун. Дава възможност на всяко място да имаш фурна. Това, което виждаш при венче е емайлиран чугун и в плод на развитието на технологиите. Фирмата е най-престижната в световен мащаб. Повечето гранд шефове готвят в такова, щото разпределя отлично топлината и я варди, като гювеча, но за разлика от него търпи всичко, от фризера я хвърляш на 260°С и няма проблеми. И глинените гювечета на същата фирма са така.
Нейната тенджера трябва да е 4.1 л според цвета.
Исторически, обаче, всичко тръгва от тук.
Изображение
Това или се закача над огъня или се заравя в жарта. Има спецялни таблици като гониш определени температури, колко въглена да слагаш отгоре. Затуй капака е плосък и има борд.
Това са го измислили хора чергари. Българския аналог на това е котела и гювеча.
На практика са вечни.
Като си нямат фурни в двора глей какво измислили.
Последно промяна от troll на Яну 20, '18, 22:48, променено общо 1 път.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от greeneyed »

Със здраве да си я ползвате, Вени, много гулаш да варите! :daaa: Няма да коментирам цената, кеф цена няма, ама много тежка тя. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Тези тенджери се преместват и оставят с две ръце. Нямат грижа да оставят следи по керамичен плот. Аз лично не ги ползвам с индукция, че много се загряват, а мойто котлонче е измекярско. Да се внимава с ръкавиците, щото платнените са само за бързо преместване.
Би следвало да може да се изпече хляб на котлон.
Тия дни ще пробвам.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от libra »

Троле,не знам защо реши ,че не правя разлика между соц.тенджера и подобна от най-добрите съвременни марки.Общотото е акумулиращата способност на съда.От това идва качествената разлика с общо взето ,тънкостенни видове съдове.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Мария Николова »

Трольо, чакам кога ще омесиш хляб с брашно от желъди и кестени с 1 с.л. кумис, опечен на спиртник. :sgiggle: Извинявайте за спама. :oops:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

:liubov2:
libra написа:Троле,не знам защо реши ,че не правя разлика между соц.тенджера и подобна от най-добрите съвременни марки.Общотото е акумулиращата способност на съда.От това идва качествената разлика с общо взето ,тънкостенни видове съдове.
Ха ха ха!
Тенджерата на Венче не е по-хубава от Соц. Тенджерата.
Различни са!

Зелената тенджера има сменяема дръжка на капака за готвене върху печката или друга, метална за във фурна, но максималната температура е 260°С.

Черната тенджера се нуждае от слой мазнина, който помага да не раждясва и да не залепва храната. Не само вътре, но и отвън.
Черната тенджера е много добра за готвене на ниско киселинни и мазни манджи. Топленето или дългото кипене на вода в нея не е препоръчително. Основното и преимущество е че макс температура на готвене е около 1500°.
Фурната прави 4-500°С, а някои стигат до 750°С.
И докато пицата или хляба можеш да ги печеш на дъното или на камък, то манджа само в черната тенджера става.
Черната тенджера не е препоръчителна за използване на керамичен плот, щото е омазана с мас и отвън.
:mrgreen:
Аз ползвам черната тенджера в ББКюто където докарвам 370-400°С. Повече ме е страх. Там само ще повредя зелената тенджера.
bell

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от bell »

Венчеее, вълшебен хляб, изглежда много хубав! И охоо честита нова придобивка, а и цвят красив си избрала :slove: така де, като е гарга, да е Le Creuset :sblush:
Ще разказваш за печенето на хляба, какво и как се случва в нея. Ще чакам и други вкусотии да показваш.

troll написа: Аз ползвам черната тенджера в ББКюто където докарвам 370-400°С. Повече ме е страх. Там само ще повредя зелената тенджера.
Трол, сподели какво готвиш на тази температура, че ми стана интересно.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”