Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Апр 4, '18, 11:56
Ето го отвътре. Пак си е на конци, но тъй като е разчупен наистина изстинал, не се отделят така както когато ги разчупваме топли. Но пък запазват дълго свежа, сочна и еластична сърцевината. Няма пълно щастие :hmmmmmm:

Шегувай се, Господинов, и наливай масло в огъня :angel2:
Един от проблемите на съвременния човек, е че сме загубили тотално представата за това, как трябва да изглеждат НАИСТИНА НАТУРАЛНИТЕ продукти.
Това с конците и меката като памук среда, се постига със специални добавки, влагозадържащи агенти и ред други неща.
Няма как без тях да се получи, нещо подобно на тия "шедьовър" на химическата и хр. вкусовата промишленост - купешкия козунак.

Същото е и с хляба, някаква мания за по-големи и по-големи дупки, шупли, хралупи.....
Това води до "подсилване" на брашната от производителите със сух глутен и ензими, за да може да се увеличи силата и еластичността на брашното.
Другото е използването на "специални" сортове пшеница, създадени да покрият изискванията на съвременната индустрия, как са създадени сетете се сами...
Много от правещите хляб, свеждат нещата за получаване на желаните шупли до специфична манипулация или технология с тестото, истината е, че по една и съща технология, ползвайки "подсилено" брашно вместо обикновено, ще получите УАУ ефект.

Аз мисля, че в домашно приготвяните неща, трябва да се търси максимална чистота на използваните продукти и суровини и опростена технология. Дори най-доброто би било, ако човек сам може да си смила зърното непосредствено преди правенето на хляб. Вече продават такива домашни каменни мелници.
Само, че от това брашно няма да станат "напомпаните" хлябове по клипчетата на френските - италиански пекари........за това си трябват хлебарски "стероиди".
GIOIA(Джоя)

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Венче,перфектни козунаци :potekoha:
Никъде не съм срещала по рецептите с квас разтягания след втасване.
Почива час след омесване и следват разтягания,но от опит глава не боли,важното е,че са се получили идеални и твоята технология е успешна :daaa:

А Фло,само наднича тук и си трайка,а майстори вълшебни сладости :svekurva:

Господинов,нали хората са казали "хляб с дупки и сирене без дупки",как са ги правили?
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

GIOIA(Джоя) написа: Апр 4, '18, 13:20
Господинов,нали хората са казали "хляб с дупки и сирене без дупки",как са ги правили?
Да правиш хляб, който става на дупки според мен е едно, но да се прави хляб със самоцел да има големи дупки.........
Аз съм разпитвал живи баби из село и майка ми, какъв е бил едновремешния хляб, който са правили?
Отговора е,че брашното са го смилали на хромел
Изображение
и са слагали нахут, царевица и др. за да стане повече брашното, че житото било кът. Ползвали са квас от хмел и са месели веднъж в седмицата по 8-9 хляба, които са изпичали на домашната пещ.
Майка ми много го говори този нахутен хляб и как ухаела махалата, когато нейната майка вадела изпечения хляб.
Какви дупки са се получавали в тоя хляб, не знам..........
Може и да греша.
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

И едно време хората са се стремили към по-добрия хляб, каквото и да е значело това. Баба ми е разказвала, че са имали отделна нива, на която са сеели по-различна пшеница специално за хляб. Надали е била лимец, по-вероятно по-високоглутенова. А хляба с нахут са го правили за празнични поводи, аз никога не съм опитвала. Кой ли тук ще се престраши пръв.
А хромела като на снимката ( Това ти ли си, Господинов, приятно ми е да се запознаем) го използваха да смилат зърно за пилетата. Брашното за хляба са го мелели на воденици и мелници, и те са на принципа на хромела, но са по-тежки и мелят по-ситно.
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Венче, снимката е от нета, не съм аз.
Тук има снимка на скромната ми личност.
https://hobbykafe.eu/forum/viewtopic.ph ... &start=315
Бих се радвал да се сдобия с такъв камък, но за сега няма от къде.
Със сигурност са се стремели, това си е вродено в човека.
В нашето село е нямало мелница дълго време и са ползвали хромел за смилане.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от sendi1966 »

Радвам се,че групата на хлеботворците с квас се увеличава.
Значи,подхванали сте тук болната ми тема за нахутения хляб.От известно време се мъча да го докарам като този от детството ми и не става и не става.Тази зима с Жането събирахме информация за него и стигнахме до извода,че този хляб става август месец.В моето село месеха такъв хляб само на Богородица-15 август.Разпитвах бабите,които умееха да правят такъв хляб,но точна рецепта никой не може да каже.Кваса го правят за една нощ и сутринта го месят за да може до обяд да стане хляба.Не може да се каже,че е хляб защото е изпечен под формата на пита.В тавата.Сега като се стопли хубаво пак започвам опитите.Пробвах и с нахутено брашно-не става.Не мирише така както го помня.
А сега бих помолила Господинов за малко помощ-къде да търся рецептата за бозата с квас?Моята внучка напоследък е включила на боза,купуваме и но искам да и направя домашна,а нещо не мога да намеря рецептата.Бабешка му работа.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от sendi1966 »

Благодаря Господинов!
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5586
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1652 пъти
Получил благодарност: 1806 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Тутти »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



Тази тема ми е от любимите. Напоследък занемарих хлябовете и традиционните питки, но без козунак не може в тези дни. Споделям всичко свършено днес.
Това са четири козунака. Правоъгълния вече се изяде, имаше конци. Правих ги тази вечер, защото утре ще имам време само за яйцата. Направих четири килограма, но на два пъти, така можах да си почина и да преместя две рози.
Правих козунаците по тази рецепта, гарантирано сполучлива и лесна.

Козунак традиционен
1,5 кг три пъти пресято брашно - прави се кладенче
250 мл прясно мляко, 125 гр заквасена сметана, 300 гр захар се загряват
В загрятата смес се добавя 100 гр масло(мас)(олио)
Като се охлади, се добавя маята
Може да не се чака да шупне, сипва се в кладенчето
В съд се разбиват 5 яйца леко, кората на 2 лимона и щипка сол
Двете течни смеси се изсипват в кладенчето и се меси като питка
Загряват се останалите 200 гр масло или друга мазнина по избор, и на няколко пъти се добавя, като се чака да се усвои всяка доза мазнина с много разтягане, въртене в една посока, прибиране, докато започне да става на конци и започне да прави мехури. Бавно се работи, да не се преуморим.
Като образува мехури, се слага да втасва - около 2 часа на топло, 23-24 градуса е добре. Ако е по-студено, ще е нужно повече време.
Като втаса се разстила с длани нежно, да стане голям правоъгълник, не се меси, реже се на три по дължина, като единия край не се реже, за да се усуква по-лесно, с контра.
После се оформя с плънки, суче се, плете се и се разпределя в намазнените съдове.
Пак втасва спокойно, около час, украсява се с бадеми, маже се с яйце, поръсва се със захар, най-добре едра.
Пече се около 60-70 мин. на 180 градуса на горен и долен реотан, без въртящ въздух! На средна скара, отгоре ако започне да покафенява, се слага хартия за печене.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Светката »

Браво Тутти!
Разкошни са козунаците ти! От самолет си личи.
Светъл празник!
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”