Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Tanet »

Какво ще кажете за това:

Здрасти, компанията :)
Тъй като тук всички са експериментатори, реших да ви споделя едно мое откритие. То няма пряко отношение към хляба, но пък има към дивата ферментация, която ни занимава всеки ден.
Преди 1 година и отгоре, когато наближи време за захранване на втория наследник, започнах да се оглеждам за фермерски продукти. Покрай работата си гордата баба беше в контакт с едни момчета от Айтоския балкан, които отглеждаха овце. Помолихме ги за квас за кисело мляко, който разбира се щяхме да си платим. Те отказаха под предтекст, че трябвало да го освежат с Гергьовденския дъжд 😲
Гледахме умно, чудехме се... На моят мъж дядо му е бил овчар, никой в семейството не е чувал за подобно нещо...
Обаче това заседна в главите ни... И точно на Гергьовден в красивия Балкан, в който бяхме, заваля дъжд 😊
Сложих една чашка между здравеца и я оставих цяла вечер да се пълни с пролетен дъжд. Отначало водата беше мътна, на сутринта - кристална, а на дъното на чашката се бяха утаили песачинки. Скъсах две листенца росен здравец и ги сложих в дъждовната вода. Затворих бурканчето и тръгнахме по живо по здраво към Бургас.
Вечерта прясно издоеното краве мляко ми беше доставено ;)
Заквасих си бурканите с кисело мляко, а в едно малко бурканче от сладко сложих на око 1-2 ч.л. дъждовна вода.
За вас лъжа, за мен истина - на сутринта във всички буркани, малки и големи имаше кисело мляко ☝ Разликата е само във вкуса - млякото в малкото бурканче има мек сметанов вкус, а в големите традиционния кисел нюанс за киселото мляко 😉
https://www.facebook.com/groups/698490593506639/
Споделено е от Кремена Кайрякова в групата за хлям с квас на 9 май.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Човек принципно е най-умното и същевременно най-тъпото същество.
Природата е дала естествени начини да се добиват и правят повечето неща, при това безплатно.
Но ние упорито искаме да ги правим по някакъв си извратен, наш си, сложен и не естествен начин.

Имам колега, който е веган и не консумира нищо животинско. Скоро ми сподели уникален метод за правене на веганско кисело мляко от ядково мляко.
Метода е ..........слага две-три листа здравец в буркана с млякото...........това е.
На другия ден се получава продукт, точно с тази консистенция, като на кисело мляко.
Пробвали са в къщи и с истинско мляко, пак се получавало и имало точно сметанов вкус, както описва жената от статията.

Така, че за мен това си е напълно възможно. Явно млечно киселите бактерии са навсякъде около нас в природата.
Другото потвърждение е туршиите само с зеленчуци и сол и киселото зеле.......типичен пример за спонтанна, млечно кисела ферментация.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от Гео, граф »

wenche написа: Юни 14, '18, 13:07 Въх, Гео, от него ли бил тънкият ми гласец :hihihi:
:lol: :lol: :lol: Едва ли, Вени! Не е чак в такива количества. Принципно в природната вода има някакъв процент хелий, но недостатъчен за добиване на оня гласец 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Квас, захванат с воден кефир. :o

Изображение

Изображение

Честно казано не очаквах да се получи :idea1:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от polyabs »

Венче прочетох за опитите ти за фокача, моля да споделиш рецептата, скоро бяхме в Италия и ядохме фокача с кашкавал и сирене, беше невероятна мека и пухкава с вкус като баничка, а в същото време тънка .... и аз имам намерение да опитам да я направя ....
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от shoshy »

И моите опити с хляба продължават и вече е крайно време да купя панер са втасване /този, който се пече в момента едва го отлепих от фолиото/.
Моля да препоръчате от къде?
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

shoshy написа: Юни 16, '18, 19:55 И моите опити с хляба продължават и вече е крайно време да купя панер са втасване /този, който се пече в момента едва го отлепих от фолиото/.
Моля да препоръчате от къде?
Скъп вариант

http://shop.bgpartners-bg.com/%D0%B0%D1 ... 1%82%D0%BE

Евтини варианти

https://lobbi.bg/darveni-ratanovi-formi ... -hlab.html

https://kamashitrakita.com/product-cate ... derby=date

Моите са от Lobbi и си вършат чудна работа, въпреки че са малко неугледни.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от shoshy »

Благодаря, Господинов!
С търсачката за "панер" не ми излязоха, а знам че бяхте постнали линкове в темата 🙄.
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

От кваса с воден кефир направих хляб- ръжено-царевичен-пшеничен, долу-горе по равни количества.
Понеже кваса беше много малко, (все пак го забърках с експериментална цел) му трябваше повече време да втаса.

Изображение

Стана си прилично хлебче, като се има в предвид и използваните брашна.
Извода е - и от воден кефир става хляб. :daaa:
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Ето го кефиреният. :ieeee:
Кваса с пълнозърнесто, стана за около 24 часа.

Изображение

Лошо планиране, оказах се без бяло брашно на село и ММ ми донесе екосемско, от каменна мелница, неизбелено и други тинтириминтири. Пълен боклук! :svekurva: Колкото брашно и да слагах, си остана някакъв рядък туткал. И си спомних, че като правихме козунаците Хриси или Мама Ли се жалваха точно от Екосем, че тече от плота.
Вторият опит със 100% пълнозърнесто от моя доставчик се получи.

Изображение

Изображение

Вкусен е. По-свеж и "сочен" ми стои в сравнение с кваса. Опитите ще продължат. Слизам до София за брашно.
Какво ще е следващото, Господинов :gydigydi:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”