Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от libra »

Правя за себе си без захар ,нищо не се е развалило .Само с 10 мин .варене.Не всички са особено подходящи,обаче .Кайсиите стават неприятно кисели.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от zeleno »

polyabs написа: Юни 14, '19, 19:42 Как да направя компот или да консервирам плодове за бебе - без захар, някой пробвал ли е до сега да сподели опит, малко ме съмнява да не се развали :hmmm:
е , чак сега прочетох , но то има още плодове за консервиране
правили сме пюрета с петмез / сгъстен/изпарен сок от грозде /
и понеже му е сезона - преди няколко дена направих рачел
ако не киснеш тиквата в гасена вар , става идеален и за бебоци
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Еличка »

От няколко години гледам с пренебрежение на лютеничка във фурна. Докато не я опитах....
Амиииииии, то е като влюбването, как да ти го разкаже някой. Моята стана и по-вкусна, защото изпечена вече я оставих цялата нощ в топлата фурна - да си обиколи питката нивата и тогава да е готова 😉
В оригинала нямаше и магданоз. Е, как лютеничка без мерудийки?!
Утре ще я повторя, но ще сложа и някое люто чушле за апетит.
След малко давам и рецептата.
П. П. Като количество от дозата излизат 15-на бурканчета от 300мл. Себестойност - не повече от 13-15лв (всички продукти са купени от бабите на пазара....).
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Еличка »

Необходими продукти за една доза:

3 кг червени чушки
3 кг домати (консервни)
1 кг патладжан
500 гр моркови
2-3 глави кромид лук
1 ч.ч. захар,
3 с.л. сол
1 ч.ч. олио
1 глава чесън
1/2 връзка магданоз

Подправки по желание - черен пипер, кимион и др.

Количествата са приблизителни и разлики от 200-300 грама нямат значение.

Начин на приготвяне:

Всичко се слага сурово. Обелете патладжана и го нарежете на едри кубчета. Посолете леко и оставете да се отцеди, докато приготвяте останалите продукти. Доматите нарежете на едри парчета и също леко посолете и отцедете.

Измийте и почистете лука, чушките и морковите и ги нарежете на едри парчета. Сложете зеленчуците в голяма и дълбока тава. Прибавете отцедените домати и патладжани и поръсете със солта, захарта и олиото. Добавете и дръжките на магданоза.

Разбъркайте цялата смес и сложете във фурната, която е загрята на максимални градуси. Тавата се слага на средна скара и се покрива с алуминиево фолио. Фолиото не бива да уплътнява тавата, защото целта е водата от зеленчуците да се изпарява. Просто сложете листа свободно над тавата.

Печете, докато сместа остане на мазнина, като разбъркате 2-3 пъти по време на печенето. То отнема около 2-3 часа в зависимост от градусите, тавата и водното съдържание на зеленчуците. Когато сместа е останала почти само на мазнина, махнете алуминиевото фолио. Тук аз изключих фурната и си легнах уморена....
Сутринта пих кафе и продължавам 😉
Прибавете обеления и нарязан чесън . Сега е моментът и да добавите черен пипер, кимион, магданоз!
Пасирайте всички продукти.
При пасирането всички люспи и семки изчезват. Готовата смес насипете в чисти, сухи бурканчета, затворете и стерилизирайте за около 15-20 минути. Извадете, обърнете бурканите с капачката надолу. Когато изстинат - в мазето.... И следва уютна зима!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Lizi »

Ще пробвам с червени чушки, които не стават за печене. :daaa:
Аз вчера правих салата с камби , карфиол и моркови. Рецептата е тази:
http://qni.blogspot.com/2012/09/blog-post_14.html
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Daniela Pargu »

Аз ,пък ще правя сладко от патладжани - да си оближеш пръстите :daaa: :angelche:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Еличка »

Lizi написа: Сеп 24, '19, 09:06 Ще пробвам с червени чушки, които не стават за печене. :daaa:
Аз вчера правих салата с камби , карфиол и моркови. Рецептата е тази:
http://qni.blogspot.com/2012/09/blog-post_14.html
Какво да кажа, вчера правих още една доза от лютеничката, защото малкия вече омете две бурканчета :lol: ... По негово желание сложих и 10 чушлета рибки към продуктите, а накрая добавих и пресен босилек при пасирането. Получи се чудесна апетитка !

Туршийката още не съм я започвала. От три-четири години я приготвям със сладко-киселия фикс на доктор Йоткер. Вкъщи всички я харесваме, а и гостите ни също. Става много хрупкава и е лесно за приготвяне - режеш, заливаш с горещата марината и след две седмици ядеш. Всъщност с този фикс си правя и киселите краставички, като намалявам захарта наполовина. И те стават хрупкави, не се стерилизират и ми издържат до лятото.

Много ми се ще да си сложа и няколко бурканчета кьопоолу, та ще съм благодарна на рецепти :gush:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Lizi »

Пробвала съм и даже имам купен фикса, но избягвам консерванти по принцип.
Мирише ми на мен на лекарства салатата.
Специално тази редената я правя няколко години вече и си я харесваме в двулитрови буркани.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Домашно консервиране

Мнение от apis »

Еличка ,благодаря за рецептата,преписах я.

Daniela Pargu , интересно,какво е това сладко от патладжан,чак пък толкова хубаво ?
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Дим »

Изпробвах вече рецептата на Еличка за лютеницата.Вярно е че я префасонирах спрямо зеленчуците от градината,но важна е технологията :idea1:
Всяка година се чудя какво да правя разни дребосъци ,които са се родили, а ми е жал да изхвърля и тази рецепта ми дойде като дюшеш.Стана вкусна и най-вече бърза лютеница/обичам нещата да стават бързо/ :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Благодаря Еличе :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”