Общи приказки

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Общи приказки

Мнение от Пчела »

Вкъщи лапада го берем и ядем през целия сезон, не само пролетта, а и след като изкласи и цъфне. Не съм усетила да има някаква разлика, нито във вкуса, нито в ефекта от употребата му :mrgreen:

Сега малко ни в клин ни в ръкав да се изкажа за домашното краве масло. Дядо ми има крава и млякото й е с много висока масленост, след охлаждане на повърхността му става доста дебел слой сметана и от него редовно си правим масло. Не че съм пробвала, ама това с клатенето на буркана си е хамалогия...С миксер става най-бързо и лесно, само дето трябва от време на време да се спира за почивка, защото загрява яко. За около 15 мин. чисто биене маслото е готово, общото време като се прибавят и почивките за миксера става 30 мин. Не се добавя никаква вода. Когато маслото започне да "става" от него се отделя суроватка, която май за нищо не става, поне аз я изхвърлям. От един компотен буркан сметана (каймакът, който се събира от повърхността на прясното мляко) се получава около 500 гр. чисто масло. Аз не му слагам сол, оставям го натюр.

Това в общи линии. Ако някой реши да пробва, най-добре да си поиска направо сметана, която да разбие, отколкото да си я отделя от предварително купено мляко. Освен това маслеността на млякото е различна при различните породи крави и не можете да знаете колко сметана ще се отдели от 10 л. мляко например и дали ще ви е достатъчна. Само за пример - в моя случай, един компотен буркан сметана се събира от около 15 л. мляко. :dovolen:
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Общи приказки

Мнение от nadin »

Пчела написа:Вкъщи лапада го берем и ядем през целия сезон, не само пролетта, а и след като изкласи и цъфне. Не съм усетила да има някаква разлика, нито във вкуса, нито в ефекта от употребата му :mrgreen:

Сега малко ни в клин ни в ръкав да се изкажа за домашното краве масло. Дядо ми има крава и млякото й е с много висока масленост, след охлаждане на повърхността му става доста дебел слой сметана и от него редовно си правим масло. Не че съм пробвала, ама това с клатенето на буркана си е хамалогия...С миксер става най-бързо и лесно, само дето трябва от време на време да се спира за почивка, защото загрява яко. За около 15 мин. чисто биене маслото е готово, общото време като се прибавят и почивките за миксера става 30 мин. Не се добавя никаква вода. Когато маслото започне да "става" от него се отделя суроватка, която май за нищо не става, поне аз я изхвърлям. От един компотен буркан сметана (каймакът, който се събира от повърхността на прясното мляко) се получава около 500 гр. чисто масло. Аз не му слагам сол, оставям го натюр.

Това в общи линии. Ако някой реши да пробва, най-добре да си поиска направо сметана, която да разбие, отколкото да си я отделя от предварително купено мляко. Освен това маслеността на млякото е различна при различните породи крави и не можете да знаете колко сметана ще се отдели от 10 л. мляко например и дали ще ви е достатъчна. Само за пример - в моя случай, един компотен буркан сметана се събира от около 15 л. мляко. :dovolen:
Да знаеш че суроватката я ползват като био препарат за пръскане мисля че беше срещу колорадски бръмбар. Аз не съм пробвала щото картофи не гледам а по патладжаните са малко и ги махам на ръка. Но ако искаш може да пробваш. Четох го в документите към един от разсадните за био зеленчуци ама не се сещам тоно къде . Ако го намеря ще пусна линк
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: Общи приказки

Мнение от Пчела »

Полезна информация, но за щастие и аз нямам колорадски бръмбари :ieeee:
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
Аватар
cvetnica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1555
Регистриран на: Юни 10, '13, 10:34

Re: Общи приказки

Мнение от cvetnica »

За маслото - след като свършиш с миксера го слагаш в купичка и започваш да го биеш с вилица.Виждаш как се отделя суроватката и става пухесто.Не е лошо да се сложи много малко солчица - по-бързо се отделя водата.На времето като живеехме на село,имахме крава и редовно правех сирене,кашкавал и масло. На кашкавала му беше друг вкуса, но маслото беше много хубаво.
    Колкото до лапада - вижте "Черешката на тортата"- във вазата за красота!
    Всеки един човек е уникален, точно като всички останали. :)
    Маргарет Мийд
    Публикувай отговор

    Обратно към “Готварство”