сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

JuliS написа:Благодаря Сенди :tzvetentze:
И последно...надявам се :mrgreen: Колко исъхнали трябва да са сушените домати? До кораво?
Внимавай, Юле, аз миналата година съм попрекалила и дрънчаха чак - не стават за ядене така. Не ги пресушавай.
А за съхранението - аз ги слагам в хартиени кесии във фризера и си накисвам по 1 буркан в зехтин или олио - не че много съм практикувала - с тези камъчета от миналата година, ама това е начина, който ми допада най-много. На първата страница имам един описан гаф - прочетете като предупреждение.
wenche

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от wenche »

Санди, много може да са факторите за провала на опита - от това, че не ги насолих всичките, през неподходящи сортове до недостатъчно слънце. Но не съм се отказала, опитите ще продължат, домати бол.
Светката написа:Венче др.път пробвай със сешоар да ги изсушиш.Бързо,лесно,вкусно :ieeee: :ieeemyzh:
Светка, не само че няма да се уредят с духане, но такава хард-програма им спретнах, че свят да им се завие на доматитО.
Печене във фурна на 220 градуса как ти се струва?

Изображение

Пробвах на шайби с различни дебелини, но цели се оказа най-добре. Изхвърлях три пъти отделената вода, след което ги поръсих със сол, зехтин и риган, розмарин и ги допекох, докато придобият приятен загар. Ухаят страхотно, а колко са вкусни :shappy: Затворих ги горещи в бурканчета, но май ще е добре да ги кипна за 5-6 минути. Какво ще кажете?
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от sendi1966 »

Занимавката ми от днес
Изображение
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от qn4eto »

:o :shock: :potekoha: Сенди, като ти видях занимавката сигурно приличах на аватара ти. :lol: Капчица завист не изпитвам в момента към теб. Дано си успяла. :stiskam:
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от sendi1966 »

Хаха Янче,успях но останах без
кръст и г...:-)
Добре,че и свекито се включи та
ги нарязахме.
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от JuliS »

Добре де...ама мен хладилника ми е тесен вече...как събирате толкова количество?Сенди теб визирам :mrgreen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от greeneyed »

В продължение на друга тема реших тук да споделя как смятам да суша плодове. :dovolen: По съвет на Склери направих 2 рамки, виждат се подробностите, заредила съм сини сливи и смокини. Сините сливи са съвсем натурални, а смокините ми се струва , че нямат достатъчно захар да се консервират, а не да се вкиснат, затова ги топих в захарен разтвор. Освен това тази година преди седмица можахме да наберем смокини- първо си ги хапвахме, после давахме на близки и приятели, сега като реших да суша, слънцето вече не е така жарко да дръпне бързо влагата ииииииии :hmmm: не знам докъде ще я докарам Обаче не искам да суша на фурна, прави ми впечатление, че дотук колкото са изсъхнали, плодовете са меки, а през фурната хващат една коричка, втвърдяват се. Ще следя процеса, мисля, че им трябват доста дни, за да изсъхнат добре.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от Мария Николова »

Грийни, първо поздравления за отличното изпълнение на "слънчевата сушилня"! :daaa:
Струва ми се, че смокините са ти прекалено "дебели". Разрежи ги по на 3 диаметъра и ги "разчекни", за да се изпаряват по-интензивно.
И да ти кажа за изсушаването на още един плод.
Праскови. :angelche: Повтори със захарния сироп резени на 1 пръст дебелина и после ги изсуши. Правила съм го преди стотина години, по рецепта от една много стара книга. И "произведението" даже си имаше име. :mrgreen: (Ставаха меки, колкото са купешките сушени сини сливи. Сервират се направо сушени праскови. Децата ги обожаваха!)
Като нямах такава сушилня, сушах ги върху дъска и непрекъснато обръщах резените от една кълка - на друга. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнение от iv.tarlen »

Купете си сушилня и всичко ще сушите! :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”