сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Изкушения за лакомници и гурмани.

Re: сушени домати - приготвяне, съхранение и приложение.

Мнениеот libra » Сря Ное 02, 2016 11:07 am

Kaква е сушилнята ,какво количество събира?
libra
Чист кофеин

Мнениеот Did_ka » Сря Ное 02, 2016 11:44 am

Сушилнята ми е на zelmer с три тави. Събира ~1,8кг домати на половинки (махам семето и надирам ципата с остриета). Суша на минимална (първа) степен две нощи подред (общо 14-16 часа). За времето, в което не се сушат (докато ме няма) ги прибирам в хладилник, защото за няколко часа навън не изсушените домати се развалят. ( Не знам как се сушат на слънце, все се разваляха...)
Даже като са свили обема си през първата нощ на сушене, през втората нощ ги преподреждам в две тави и зареждам третата с пресни домати.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе

Години: 33

Мнениеот libra » Сря Ное 02, 2016 11:52 am

Ясно. Мисля,че съм го писала ,но пак да кажа-чела съм/само/,че на 50 гр във фурната успешно става същата процедура.Сушенето пак е многочасово,една нощ,а както казваш и ти,май,и втора трябва.Утехата е ,че могат да се сложат 2-3 тави ,ако има налични решетки.
libra
Чист кофеин

Мнениеот Did_ka » Сря Ное 02, 2016 12:50 pm

Да, става и на фурна, но лошото е че трябва да държиш вратичката на фурната леко открехната да излиза парата. Освен това трябва да е фурна с вентилатор , за да сушиш повече от една тава наведнъж и по възможност да слагаш доматите върху решетка , а не директно в тава - изпарява се по-бързо. Оказа се също, че моята фурна се изключва след 4 часа постоянна работа ... та не става за цяла нощ - явно пази нескопосани домакини :lol: Да не говорим, че харчи много повече ток от сушилнята. Пробвах много варианти. За това си купих сушилнята и съм доволна :dovolen:
Аватар
Did_ka
Двойно кафе

Мнениеот qn4eto » Вто Ное 15, 2016 9:08 am

Здравейте! Хайде сега давайте идеи за приложение на изсушените и съхранени домати. Аз ще съм ученичка. :lol:
qn4eto
Виенско кафе

Мнениеот Did_ka » Пон Ное 28, 2016 6:30 pm

qn4eto написа:Здравейте! Хайде сега давайте идеи за приложение на изсушените и съхранени домати. Аз ще съм ученичка. :lol:

- пастет от сушени домати (домати, зехтин, сол, подправки по желание)
- накълцани/смлени в рибни пастети
- добавка към плънка на месо или риба
- накиснати в зехтин с розмарин (на филийка със сиренце е чудесна закуска)
- добавка в пици, питки, фокачи
- добавка в яхнии от дивеч (придават сладост, като сините сливи)
Аватар
Did_ka
Двойно кафе

Мнениеот wenche » Пет Юли 28, 2017 8:00 am

Докато чакам да дойде времето на доматите, лека загрявка с тиквички. Изненадаха ме с приятния аромат.

Изображение
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

Мнениеот zeleno » Пет Юли 28, 2017 8:43 am

а как се съхраняват :?:
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот wenche » Пет Юли 28, 2017 9:59 am

За доматите девойките са писали, аз личен опит с тях нямам, но гъби и разни еко неща собствено производство - в стъклени буркани, не развиват буби, а и за декорация стават ;) Но в стъклото тряба да са наистина мнооого добре изсъхнали :swait: И в хартиени или платнени торбички става, но трябва да са в сухо помещение, защото поемат влага даже докато вариш боба.
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

Мнениеот Неделя » Пон Юли 31, 2017 8:13 am

Миналата година суших домати, предимно рома. Имам сушилна, ето такава:
https://sushilni-za-plodove.pazaruvaj.c ... 315105759/. Понеже не знаех какво да ги правя след това, просто ги затворих в една пластмасова кутия от сладолед и ги държа в хладилника. Имам все още, не са мухлясали, перфектни са. Сушените зеленчуци променят вкуса на всяко ястие, невероятно ароматни са. Суших и червени чушки, и моркови. Сега видях и идея за сушени тиквички... Сега съм заредила тавите отново. Успех ,момичета!
Аватар
Неделя
Двойно кафе

Години: 53

Мнениеот venetka70 » Пон Юли 31, 2017 11:33 am

Суших миналата година чери домати на слънце. С първата порция се измъчих да ги изнасям сутрин и прибирам вечер.
И така 5-6 дни. После някъде прочетох или някой ми каза / :hmmm: :hmmm: / да ги поръся със сол когато ги приготвям за сушене..
Втората порция я направих така и резултата беше учудващо бърз. За 2 дни на верандата изсъхнаха напълно.
Съхранявах в бурканчета от детски храни, със скилидка-две чесън вътре, клонче розмарин и зехтин. И после в хладилника.
Ами, не изтраяха дълго. Бяха бързо-бързо изконсумирани от домочадието, а аз си мислех, че ще имам за зимата.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
На страница 33 от поръчката за кленове от Холандия може да намерите линк към таблицата със суми за плащане.
Аватар
venetka70
Баш кафе майстор

Години: 47
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра

Мнениеот venetka70 » Пон Юли 31, 2017 11:34 am

Wenche, а има ли някаква особеност при сушенето на тиквичките??
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
На страница 33 от поръчката за кленове от Холандия може да намерите линк към таблицата със суми за плащане.
Аватар
venetka70
Баш кафе майстор

Години: 47
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра

Мнениеот wenche » Пон Юли 31, 2017 2:36 pm

Вени, нищо специално няма, нарязани на кръгчета за един ден изсъхнаха на слънце върху решетката от печката, обърнах ги веднаж, но мисля, че може и без това. След това ги оставих в купа на сянка за доизсъхване. Решетката може да се сложи напр. върху две чаени чаши, но отдолу трябва да има кърпа, защото се свиват доста и падат през дупките.
Суших и на кубчета - на тях им трябваше повече време и по-често разбъркване, но за 2-3 дни станаха. Върху кърпа стават по-бързо, отколкото в тавичка.
Много навременна е споделената хитринка със соленето на доматите. Логично е да изсъхнат по-бързо, солта извлича водата.
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

Мнениеот JuliS » Чет Авг 03, 2017 7:18 pm

Абе исуших две партиди тиквички, че вече ми писнаха да ги готвя. Ама сега ако ми кажете и за какво ще ги използвам сушени??? :mrgreen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 44

Мнениеот wenche » Чет Авг 03, 2017 8:43 pm

Как в какво -в гювеч, в яхния, мусака, огретен, в (крем)супи, поръсени със сушен копър и други подправки като чипс пред телевизора.
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Готварство