Сладо от ягоди, малини, череши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от greeneyed » вт юни 07, 2016 10:32 pm

Искам да направя сладко от ягоди, по-късно и от малини. Като чета рецептите- вари се 60 до 90 мин, нещо не се вързва. Има ли някакъв чалъм да се свари сиропа, после за кратко да се добавят ягодите/ меките плодове/ . Ако ги варя толкова продължително време , ще станат на мармалад. Искам плодовете да са що-годе запазени. :hmmm:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
Asarina
Кафе машина
Регистриран: нед мар 31, 2013 4:23 pm

Re: Сладо от ягоди, малини, череши

Мнение от Asarina » вт юни 07, 2016 10:45 pm

С Гелфикс. :daaa:
http://www.oetker.bg/bg-bg/sveti-i-trik ... eleta.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако са ти останали само две монети, похарчи едната за хляб, за да ти даде живот, а другата - за цвете, за да осмислиш живота си."

РОУЗ
Баш кафе майстор
Регистриран: пон фев 10, 2014 8:15 pm

Мнение от РОУЗ » вт юни 07, 2016 10:50 pm

Така правя "сладо" :hihihi: от къпини. Варя захарен сироп, като се посгъсти слагам къпините в тава, заливам със сиропа и пека на око в предварително загрята фурна, тогава плодовете не се размекват така. Къпините така остават цели, но с малини никога не ми се получава, винаги се разпадат.

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/
Регистриран: нед сеп 21, 2014 9:03 pm

Мнение от Натали-Я » чет юни 09, 2016 9:05 pm

От къпини никога не правя сладко. Само желе. А за да направя сладко от малини, които няма да се разкашкат, правя следното. Слагам предвидената захар и плода в съд за варене на сладко. Вода не добавям. И без да варя оставям за 4-5 часа. не бъркам, просто чакам малините да пуснат сок. След това довеждам сладкото до кипване, да кипне съвсем за малко. Буквално за минутки. И оставям така за едно денонощие. През това денонощие малините ще се превърнат на стафидки. И тогава сварявам сладкото за двадесетина минути. Сухи бурканчета предварително загрявам на 150 градуса във фурната, капачки сварявам. И както е горещо сладкото, сипвам го в бурканчета, затварям с капачките и обръщам бурканчета. Повече бурканчета не стерилизирам.

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » чет юни 09, 2016 9:27 pm

Хммм,ще се пробвам в този висш пилотаж.

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнение от greeneyed » чет юни 09, 2016 9:56 pm

Такаааа, благодаря на всички отзовали се на молбата ми! :liubov:
Методът на Натали да се вари на 2-3 пъти сладкото съм го чувала, макар да не разбирам от какво ще се сгъсти сиропа по този начин. Реших да действам по следния начин - плодове- захар смесвам в съотношение 1:1, стоят една вечер в хладиника, варя до кипване, престоява 1 нощ , варя 20-30 мин и ако не се е сгъстило достатъчно, пак съм тук! :angel2:

моите цветя

Потребителски аватар
calico
Наркоман
Регистриран: ср дек 02, 2009 4:41 pm

Мнение от calico » чет юни 09, 2016 10:15 pm

Джейми Оливър имаше една рецепта дето правеше ягодово сладко само за 15 минути, ама като не помня къде и как да я намеря

его друга рецепта, изглежда много вкусно сладкото

http://www.gotvetesmen.com/recipes/alph ... amov-otset

Изображение
Последна промяна от calico на чет юни 09, 2016 10:27 pm, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Потребителски аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед апр 07, 2013 12:17 pm

Мнение от sendi1966 » чет юни 09, 2016 10:17 pm

Аз тази година сладкото го варих 3 пъти,защото си забравих две вечери да си купя лимонтозу :D
Накрая като се посгъсти слагам и една чаена лъжичка от него.Обаче съм доволна от резултата.Стана перфектно.

dar
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет окт 24, 2014 4:30 pm

Мнение от dar » пет юни 10, 2016 10:04 pm

Аз на кг плод слагам кг захар. Ако можеш да оставиш да престои плода със захарта една нощ, ако няма време го слагам директно във фурната.бъркам рядко и проверявам на чиния дали е готово. Качвам от сока и после с лъжицата се опитвам да разделя капката. Сладкото е готово, когато оставя пътечка. Тогава слагам лимонтузу, за да не се захаросва и пълна бурканчетата и обръщам. Плодовете са хубави и никой не му се мръщи

Потребителски аватар
troll
Кафе машина
Регистриран: вт мар 05, 2013 6:11 am

Мнение от troll » пет юни 10, 2016 11:32 pm

1кг ягоди: 200 гр захар
нищо друго.
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 47#p564579
Напуснал

Потребителски аватар
Lizi
Чист кофеин
Регистриран: нед ное 29, 2009 6:02 pm

Мнение от Lizi » пон юни 13, 2016 12:01 pm

Това ли е рецептата на Джейми Оливър:
https://www.facebook.com/24kitchenbg/vi ... 372941641/" onclick="window.open(this.href);return false;

Skela
Kафенце
Регистриран: съб яну 30, 2016 5:22 pm

Мнение от Skela » вт юни 21, 2016 4:46 pm

Сладкото от ягоди ми се получава откакто го правя по 3-4дни.Слагам 1кг.ягоди и 700гр захар,оставям ги да си пуснат сока за една вечер.След това на първия ден го варя 20-25мин. и го спирам,на другия ден пак примерно 15мин,на третия ден може само и 10мин. да му трябват.Тази година 5 дни го правих.Свекървата ме научи така ,защото по лесно се преценя гъстотата.Като го спреш и на другия ден то е гъсто.А по един килограм ,защото се запазва цвета и аромата.Иначе ако го правя по голямо количество и на един ден редовно ми се променя цвета и не е червен както го искам.Като стана голяма майсторка ще го правя на един ден :mrgreen:
Кандидат агроном.....

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнение от greeneyed » съб юни 25, 2016 6:11 pm

Да докладвам каква я свърших, следвайки съветите ви . :dovolen:

Набирам 800 гр малини, допълвам с 200 гр цариградско грозде, измивам ,засипвам с част от определените 900 гр захар , стоят 1 вечер в хладилника.На другия ден слагам плодовете и останалата захар в широка тенджера, варих около 50 мин, обемът се намали на 2/3, добавих 1/2 л.лимонтозу и това е. Днес варих още една доза-излезнаха общо 8 бурканчета по 350-400 мл. Смятам, че на гъстота е докарано. :angel2:

Изображение

Естествено, оставих 1 чашка да го пробваме- въобще не се усещат семките, много е ароматно.

моите цветя

Потребителски аватар
Tanet
Кафе машина
Регистриран: ср яну 13, 2010 12:52 pm

Мнение от Tanet » пон юни 19, 2017 9:14 am

Моля да споделите има ли вариант сладкото да не се вари толкова много. Гледах веднъж но 24kithen една рецепта на свежата Анабел, при която тя свари малините 8 мин, добави им масло , отпени и това беше. Искам да не е толкова сладко и гъсто накрая, а по-скоро като сос за поливане ама как ще го съхраня за по-дълго?
"Истинските неща в живота, не са нещата"
Изображение

градинките на "утринния покой"

РОУЗ
Баш кафе майстор
Регистриран: пон фев 10, 2014 8:15 pm

Мнение от РОУЗ » пон юни 19, 2017 9:32 am

Първите ми опити бяха или туткал, или топинг, все не можех да нацеля консистенцията.
Топингът беше екстра, просто вариш по-кратко време, пак слагаш лимонтузу и горещо го сипваш в бурканчета и затваряш.

Отговори

Върни се в “Готварство”