Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от apis »

Копривата първо се бланшира нали ?
Това стръкчета ли са или са във вид на хапки(от нарязана коприва) ?
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Светката »

Копривата не се бланшира.Берат се стръкчетата и се оставят да увяхнат.После се измиват и отцеждат, и панират.Бон апети!
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Светката »

Здравословни кюфтаци със овесени ядки тая вечер.Таня (Ава и Мама) перата лук в салатата са от твоя тамазлък.Сещам се за теб вечер като правя салатата.Когато режа марулята се сещам Тути за теб и Маргаретения.Наздраве!Много рядко влизам във форума и ще ме извините,но съм в много групи из фейса а,няма време за всички.Ще ви пусна малко снимки. Днес за обяд беше Чорба де бурта и омахах две чинии.Моята жена я прави превъзходно.Не всеки може.А мезенцето гъбки с биричка беше от снощи.Мен не ме мислете.Все така си угаждам на душицата всекидневно.Леко градинарство и цветарство! Букетчета красят масата от пролет до късна есен.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Gisac
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Апр 9, '19, 13:37

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Gisac »

Фаршированный сазан, запеченный в духовке на обед

Вам потребуются:
крупный сазан, не менее 500 граммов любимых овощей (подойдут картофель и морковь, брокколи и цветная капуста, лук и зеленый горошек), 150 мл сметаны, 1 яйцо, столовая ложка панировочных сухарей, 200 граммов сыра, зелень.

Приготовление:
Очистить и нарезать кубиком овощи, все (кроме картофеля) обжарить на сковороде 5-7 минут, слегка присолить, поперчить. Тушку рыбы очистить, вымочить в молоке, выложить в форму для запекания, натереть солю и перцем. Внутрь уложить обжаренные овощи и картофель. Приготовить соус из смеси панировочных сухарей, сметаны и яйца, залить им рыбу. Накрыть фольгой и выпекать 30 минут. Вытащить форму из духовки убрать фольгу и обильно засыпать сазана тертым сыром. Вновь поставить в духовку на 10 минут.
Что бы ты ни делал - ты делаешь себя.
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Какво сготвих днес

Мнение от liubami »

Изображение
Соц кифлички със сирене и кашкавал, много уханни и мекички.
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от milena02 »

Вие не ядете ли, бре? От 10 юни никой не е готвил! Само аз. Днес реших да е италианска кухня. Класиката: домати с босилек, зехтин и моцарела и ризото с пиле и гъби. Този път спазих едно към едно рецептата и технологията на ризотото и ми се взе здравето. То трябвало оризът да е еди какъв си, пък бульонът да се сипва на час по лъжичка, пък за останалите продукти има последователност за пърженето и задушаването. Трябвало накрая да е "кадифено и кремообразно", отвън зрънцата ориз да са кашкави, а отвътре - търди. Мааа му стара... четири часа си играх :ufff: Да бях хакнала четири пилешки бутчета и две чаши ориз във фурната и да си гледам кефа... А! И домашна майонеза направих.
И за капак Лалето се обади, че кърка бира и яде мешана скара с колеги, та може, вика, и да не готвиш, да ти облекча малко домакинстването, казва :evil: :evil:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Миленски, Миленски.... :lol: :lol: :lol:
яж сега ризото с гъби и пиле.
и кви 4 часа ми приказваш, ризото става точно за толкова време за колкото става и обикновения ориз- половин час и е готово. Просто си иска бъркането през този половин час. Аз рядко готвя друг ориз, освен ризото, с Арборио го правя, най-добре става.
Днес правих прясно зеле с домати.

а вчера правих една индийска манджа. Всъщност си я измислих, само подравките са индийски и затова й викам индийска
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво сготвих днес

Мнение от milena02 »

calico написа: Юни 20, '19, 20:04 ...ризото става точно за толкова време за колкото става и обикновения ориз- половин час и е готово.
Нищо подобно! Той оризът накрая се слагал, а преди това има куп абсолютно задължителни подробности. Пилето да е предварително сварено и после запържено. Отделно лук се запържва и се вади. После гъбите. Морков се стърже и се задушава, чушка и т.н. И накрая това се смесва, пилето се прибавя, подправки там, чесън и чак накрая ориза. Обаче първо трябва и него да го запържиш отделно. После го поливаш с предварително направен бульон от пиле и гъби и се сипва по малко, докато оризът не го поеме, после пак малко и така.... Накрая като поистине се прибавя настърган кашкавал - пармезан нямах - и се обърква хубаво. И като сложиш и ходенето до магазина и четенето на рецепти, докато се спреш на най-идиотската на някакъв си там прочут готвач и... ето ти ги четири часа. Аз и преди съм правила ризото, естествено, но си го правех по моя си мързелив начин без тези салтанати и действително ставаше за около 45 минути.

Кажи за индийската манджа. Най-вече подправките ме интересуват.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Какво сготвих днес

Мнение от Еличка »

Му-са-ка готвя (странно, че разделено на срички, звучи японско 😁).
Но това не е интересно. Важното е, че научих момчетата да готвят, знам ли на какви моми ще попаднат :hihihi: Големият вече е самостоятелен, в чужбина е. Е, малкият е наред - машина на 14. Вчерашното му меню - пиле с броколи и сметана и гарнитура бял ориз с маслини. Ние с татко му бяхме на вилата. Сам самичък си го направи. Кеф ми е!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво сготвих днес

Мнение от calico »

Не знам кви рецепти си чела, ама ориза не се слага накрая. Просто към ориза когато е почти готов прибавяш предварително подготвените неща- меса, гъби, зеленчук и пр. Не ми обяснявай, аз от 30 години правя ризото. :lol:

прекъснаха ме, затова не описах моята "индийска "манджа. Постна е- тиквички, картофи и ориз(обикновен), това са основните продукти. Трябва ти още кокосово мляко, яйце, и една подправка - "къри масала".
индийска е техниката на запържване на сухите подравки, във всички аюрведически рецепти това е основно.
Всичко трябва предварително да е нарязано и подготвено
Загряваш мазнина(олио, за да е индийско трябва гхи, ама нямах) и за около 10 секунди запържваш 1 дафинов лист, черен пипер, бахар, индийско орехче, куркума, лъжичка от къри-масалата(суха поправка) и 1 скилида наситнен чесън и веднага добавяш нарязани като за мусака тиквички и картофи, горе долу в равни количества, и 1 глава стар лук. запържваш минута -две-три и намаляш котлона и им лисваш кафена чашка вода да се задушат под капак. Това е още десетина минути. После като се изпари водата прибавяш ориза(да не е много) и запържваш отново 2-3 минути и добавяш равно количество с ориза водата и пак на среден огън да я попие. В това време картофите и тиквичките трябва да са почти готови, тогава слагаш още две чаши кокосово мляко разбито с 1 яйце и буташ във фурната докато всичко се сгъсти и леко запече, това са още 15 минути.
това е- вкусно и странно
ако нямаш къри-масала, прибави на върха на ножа канела
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”